Marta Kratochvílová, editorka

Plnit si své povinnosti včas – Jednou z nejdůležitějších věcí, které mě máma naučila a do dnes jsem jí za to vděčná je, dělat věci včas a neodkládat je na poslední chvíli. Když jsem přišla ze školy, musela jsem si jako první splnit všechny povinnosti, napsat si úkoly. Často jsem se s mámou dohadovala, že je přeci pátek a ostatní je můžou psát až v neděli. Nebo že je ještě brzo a ostatní ze třídy píšou úkoly večer. Teď si ale uvědomuju, že mi tímhle návykem máma prokázala velkou službu. Raději si totiž dělám věci dopředu i teď v dospělosti, protože vím, že mi pak zbyde spousta volného času a už nebudu myslet na to, že mám ještě potom něco udělat… navíc se mi do toho určitě pak bude chtít čím dál tím méně. Praktikuji to v práci, při organizaci eventů, a praktikovala jsem to celou vysokou školu. Otázky ke zkouškám nebo státnicím jsme si vždy vypracovávala dopředu a učení si dobře rozvrhla, abych vše stihla a neučila se na poslední chvíli. Dneska už vím, že když své povinnosti udělám včas, zbyde mi pak více volného času. A nikdy nevím, kdy se mi nějaký navíc může hodit.
 
Nežít z výplaty do výplaty  Další věcí, kterou mě máma naučila, je šetřit peníze, nerozhazovat. Není to tak, že bych si nic nedopřála a nekoupila, ale člověk musí s financemi umět hospodařit. Moje rodiče nikdy nevydělávali velké peníze, ale vždycky měli našetřeno. Nikdy nežili z výplaty do výplaty, vždycky mi mohli zaplatit školu v přírodě, divadlo a jiné školní aktivity. A já pak nemusela ve škole říkat: „Paní učitelko, máma říkala, že to teď nemůžu zaplatit. Až po výplatě.“ Což jsem slýchala od mnoha spolužáků velmi často. Jsem ráda, že dokážu peníze udržet, jako to umí naši. Když pak slyším některé kamarádky, které jsou na tom finančně dost podobně jako já, že nemohou jít na kafe nebo do kina, protože nemají peníze a půjdou až za 14 dní po výplatě, děkuji mámě, že na mne v tomhle ohledu byla přísná a naučila mě hospodařit s penězi! Vymést všechny možné obchody a nakoupit zbytečnosti, jakmile mi přistanou peníze na účtu, jak to někteří dělají, to u mne nikdy nebude existovat.

Veronika Bulánková, redaktorka

Dělit se o jídlo – Jídlo, to je moje radost, kterou sdílím se svojí mamkou. Jenže kdybychom se nehlídaly, brzy bychom obě vypadaly jako koule na nožičkách. Proto jsem mamce vděčná, že mě kromě lásky k jídlu naučila ještě další důležitou věc, a sice umět se o něj rozdělit. Má to minimálně dvě zásadní výhody. Člověk tolik nepřibere, a navíc ho mají ostatní rádi, protože je zásobuje dobrotami. 

Nevrtat se v hádkách Nevím, jestli je to vždycky výhoda, ale minimálně v rodině podle mě ano. Od mamky jsem se naučila, že být kvůli hloupé hádce dlouho naštvaný, nemá smysl. Lepší je rychle zapomenout a vyvětrat špatnou náladu z domova. Když se čas od času pohádám s přítelem, většinou mi trucování moc dlouho nevydrží. Chvíli po rozepři už se zase smějeme. To jsem odkoukala od rodičů. 

Karolína Waberová, redaktorka

Nebýt fajnovka - Moje maminka vždy vypadala o deset let mladší, takže když mě vozila v kočárku, koukali se na ní venku lidi skrze prsty, protože si mysleli, že je nezletilá matka. Celé dětství a dospívání jsem ale pozorovala, že i přes její křehkou vizáž pro ní není nic problém. Řídit sportovní i terénní auta, krásně šít, chodit na střelnici, v rychlosti poklidit tak, aby to vypadalo jako po velkém úklidu, přidělat poličku, nasekat dřevo a potom se bavit v mužském kolektivu o politice. Já jsem si myslela, že jsou všechny takové věci normální a nikdy jsem díky tomu nerozdělovala práci a koníčky na mužské a ženské. A taky se vůbec se neštítím manuální práce.

Starat se o finance - Jestli jsem v dětství něco opravdu milovala, tak to bylo vést si svou knihu účetnictví. Už v 9ti letech jsem moc dobře věděla, co to je má dáti, dal a ve zjednodušené formě jsem si zapisovala, kde jsem co utratila, kdo mi co dal a hlavně, kdo mi co dluží! To jsem odkoukala od maminky, která jeden čas účetnictví dělala. Také měla vždy spoustu šanonů, euro desek se smlouvami a všechno si hezky evidovala. Chodila jsem s ní ráda do banky, na finanční úřady a podobě. A snad už od té doby, co jsem začala vnímat svět, apelovala na mě, abych si nikde nepůjčovat peníze, neutrácela za zbytečnosti a hlavně šetřila! Dnes je moje finanční gramotnost na jedničku! Díky mami!

Zdroj: Shutterstock / Redakce

Reklama