Obvykle někdy mezi 12. a 15. rokem života nastupuje u dívek menstruace. Zpočátku často nepravidelný cyklus se stabilizuje v přibližně stejně dlouhou periodu a měsíční krvácení pak provází ženu desítky let. Ne každá menstruaci vítá; vnímání vlastní cykličnosti se může – žena od ženy – až diametrálně lišit. Jedné menstruace překáží a bere ji jako nutné zlo. Druhá ji přijímá tak s naprostou samozřejmostí, ale nijak nad ní nepřemýšlí. Jiná si menstruaci doslova užívá, protože ji považuje za požehnání a významný atribut ženství. Ať tak, nebo jinak, menstruace tu byla, je a zřejmě stále bude. Proto je dobré najít k ní cestu.
Foto: Shutterstock
Historicky se na menstruaci často pohlíželo jako na něco nečistého a špatného. Mýty o ní pak zasahovaly do mnoha oblastí života a nezřídka znevýhodňovaly postavení žen ve společnosti. Jedním z mnoha příkladů je třeba možnost vzdělávání, která se ženám dlouho – i díky naprostému nepochopení ženské cykličnosti – odpírala. |
Žádné menstruační pomůcky, žádný zbytečný odpad
S principem volné menstruace, který se poslední roky pomalu a nejistě dostává do širšího povědomí, má dosud zkušenost jen málo žen západní kultury. Z našeho středoevropského pohledu jde o věc nevídanou a „divnou“, která v mnohých z nás vzbuzuje spíše nedůvěru. Ta ovšem souvisí především s nedůvěrou v sebe sama, resp. ve schopnost naučit se svou menstruaci „číst“ a ovládat. Jde o techniku, kdy má žena nad krvácením plnou kontrolu, a tedy nepotřebuje vůbec žádné menstruační pomůcky. Uleví tak svým měsíčním výdajům a v konečném důsledku – díky eliminaci odpadu – také planetě.
Během menstruace se děloha plní krví se zbytky sliznice, které následně vypudí ven z těla. Zdánlivě nekontrolovatelně, tedy s pochopitelnou potřebou ženy chránit se před protečením pomocí menstruačních pomůcek. Pokud se ovšem naučíte zvládat techniku volné menstruace, tyto pomůcky už pro vás budou zbytečné.
Ještě v 18. století nebyly známé základní zdravotní souvislosti, které se k menstruací pojí. Odborná veřejnost se domnívala, že ženy periodicky krvácejí především díky potřebě „ochladit“ a zvládnout svůj emocionálně-hysterický základ. |
Posílené pánevní dno a okamžik „před“
Alfou a omegou úspěchu jsou dobře posílené svaly pánevního dna, stejně jako zkušenost s vlastním tělem. Je zapotřebí umět rozeznat okamžik, kdy se děloha chystá uvolnit menstruační krev, a ačkoli se to na první pohled může jevit jakkoli neproveditelné, naučit se to dá. V takové chvíli je třeba držet svaly pánevního dna zatnuté, aby krev neunikla, a dojít na nejbližší záchod. Tam krev pustit a – opět díky dobře fungujícím svalům pánevního dna – ji naopak cíleně všechnu vytlačit.
Foto: Cviky pro posílení páveního dna
Shutterstock
- Jak na to:
Osvojit si umění vnímat řeč vlastního těla je pro rozpoznání „vyprazdňovacího“ momentu zásadní. Nic nejde hned a jste-li roky zvyklé menstruaci ignorovat, může chvilku trvat, než se k popisované volné technice propracujete. Trénovat začněte ve dnech, kdy jste v klidu a máte čas soustředit se na své tělo. Zpočátku si ponechte vložku (tampon nebo kalíšek jsou v tomto případě zcela nevhodné) a cíleně se zaměřte na chvíle, kdy vagina uvolňuje krev. A následně ještě na okamžik těsně před tím, abyste se naučily pocit rozpoznat. Pravděpodobně zaznamenáte, že lehce připomíná nutkání k močení. A až se v tom trochu vyznáte, zkoušejte krev udržet až do doby, než budete na záchodě. Postupem času dojdete do stavu, kdy svou menstruaci zcela ovládnete a budete si ji možná i užívat.
Čtěte také: Proč některé ženy opakovaně potrácí? Příčinou mohou být prodělané infekce i vnější vlivy
Zdroje: healthline.com, helloclue.com
Nový komentář
Komentáře
No zbavit se jich nejde, ale jde si dny pouze zpříjemnit. Já jsem tampóny vyměnila za menstruační kalhotky, což jsem měla udělat už dávno, protože z hlediska pohodlí je to 100 a 1. Nejvíc kousků mám od Modibodi, ale chystám se vyzkoušet i další https://www.maluna.cz/menstruacni-kalhotky/
A už to někdy nějaká žena dokázala? Umí někdo ovládat menstruaci?
velmi legrační ..autor zřejmě nemá základní znalosti biologie a anatomie lidského těla
Tak děloha v posilovně je pitomost, to je jen bulvární titulek. Svaly pánevního dna procvičovat lze, a jistě to nikomu neublíží, když to bude dělat. Ale z praktického hlediska nevěřím, že by to mělo nějaký význam a neriskla bych to bez hygienických pomůcek. V běžném životě žena nemá čas na to se nepřetržitě pozorovat a při náznaku krvácení běžet na wc. Musí pracovat, chodí venku, stará se o děti a domácnost, případně i sportuje nebo koná 100 +1 jiných činností. V noci spí, taky nevnímá "řeč vlastního těla", aby včas doběhla. Prostě většina lidí nemá čas na blbosti, a potřebuje se zaopatřit nějak prakticky, aby těch pár dnů menstruace obtěžovalo co nejméně a nezdržovalo od všeho ostatního. Jo, možná nějaká ta "kněžka", ezožena, která nepracuje, a může se vyžívat v "atributech ženství"... ale když si představím, že někdo cca 5 dnů pořád jen pozoruje svoje tělo - dost nuda, ne?
Hladké svalstvo je typem svaloviny vnitřních orgánů, zejména trávicího a dýchacího ústrojí, DĚLOHY, močového měchýře, cévních stěn a kůže. Má vrstevnatou stavbu a pracuje sice pomalu, ale vytrvale a prakticky bez únavy. Hladká svalovina je tvořena protáhlými, vřetenovitými, jednojadernými buňkami, které se mohou prodloužit až na desetinásobek klidové délky (např. v děloze nebo močovém měchýři). Činnost hladkých svalů si většinou neuvědomujeme. NELZE JE OVLÁDAT VŮLÍ A STAHUJÍ SE JEN NA PODNĚTY AUTONOMNÍCH NERVŮ.
Jelikož menstruace je záležitostí hlavně dělohy tak je nějaké její vědomé ovládání naprosto neskutečná blbina.
Menstruaci nesnáším a těším se, až ji mít nebudu. Pro mne je to utrpení. A raději zůstanu u staré dobré klasiky. Tohle neni nic pro mne.
dejme tomu, že doma se to dá praktikovat, ale v práci? to jako mohu kdykoliv odběhnout, když ucítím potřebu vypustit krev? a v noci taky, to se ani nevyspím? připomíná mi to bezplenkovou metodu u dětí, ale tohle fakt nedám
