Foto: Shutterstock
Nemoci oběhové soustavy byly v minulosti nejčastější příčinou úmrtí českých občanů. V posledních 40 letech se díky pokroku v medicíně a změnám v životním stylu situace výrazně zlepšila. Podle údajů z roku 2018 se průměrná délka života prodloužila na 76,1 let pro české muže a 81,9 let pro české ženy. V roce 2020 však poklesla tzv. naděje dožití u mužů o 1 rok a u žen o 0,7 roku. Na snížení průměrné délky života se nejvíce podílela úmrtnost lidí starších 75 let, u mužů i mladších.
Na choroby srdce umírá více žen
Bohužel na choroby srdce a cév totiž stále umírá asi 43 % českých mužů a více než 55 % žen. Navíc byl v roce 2020 zaznamenán po dlouhé době vzestup úmrtnosti na cévní onemocnění u obou pohlaví. Tím se narušil příznivý vývoj v této oblasti, který stál za prodloužením střední délky života v ČR pozorovaný v posledních 40 letech. „Mezi indikacemi, které byly v roce 2020 příčinou úmrtí s náhle rostoucím trendem je ischemická choroba srdeční, srdeční selhání a hypertenze, a dokonce jsme se ocitli na nelichotivém 3. místě ve výskytu kardiovaskulárních onemocnění podle metodiky zemí sdružených v Evropské kardiologické společnosti,“ upřesňuje prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě, který se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.
Žijeme déle, ale zbytečně stonáme
Délka života v nemoci je v ČR výrazně delší než v ostatních evropských zemích. Češi tráví až čtvrtinu života v nemoci s funkčním omezením. Ženy tráví v průměru 20 let, muži 15 let v nemoci. Doba prožitá ve zdraví (bez omezení v běžných činnostech) by u žen činila asi 59 let a u mužů jen 57 let. V mužské populaci jsme v tomto trendu dokonce 2. nejhorší v Evropě. Podle statistiky Evropské kardiologické společnosti mají Češi nízkou fyzickou aktivitu, vysokou spotřebu alkoholu na hlavu a neměnící se zastoupení kuřáků – což je obzvláště alarmující, protože to je nejdůležitější ovlivnitelný rizikový faktor srdečně cévních onemocnění.
Hlavní podezřelí – cholesterol a hypertenze
„Nejčastější příčinou komplikací při onemocnění srdce a cév je vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. Více než 80 % dospělé populace má vyšší než optimální koncentrace cholesterolu. Navíc je statisticky dokázáno, že až 85 % pacientů s vysokým krevním tlakem má také vysokou hladinu cholesterolu. Řešení je přitom relativně dobře dostupné. Vedle úpravy životního stylu mohou lékaři předepsat moderní léky upravující krevní tlak a hladinu cholesterolu. Tato kombinace existuje dokonce v jedné tabletce, takže pacient může své léky užívat s komfortem,“ uvádí prof. MUDr. Michal Vrablík.
Zdroje: Tiskové materiály Evropské kardiologické společnosti, prof. MUDr. Michal Vrablík, tiskové matriály Srdce v hlavě
Nový komentář
Komentáře
Zubaře nemám 4 roky. Šel do důchodu a zrušil bez náhrady ordinaci. Za celou dobu jsem nenašla jediného zubaře do 50 km daleko od bydliště. A to nebydlím v pohraničí. Takových lidí znám celkem dost co nemají zubaře, když už nemůžou vydržet jedou do 70 km vzdáleného Brna - v jiném Kraji- na pohotovost a tam jim zub vytrhnou. Nic jiného tam s nimi nedělají. Ono bych třeba i sehnala 70 - 100 km od domova zubaře, ale to znamená celý den dovolené. Zubaři vás bez dentální hygieny neošetří. Další registrace a vstupní kontrola u zubní hygieny a pak další den ošetření, potom vstupní kontrola u zubaře a pak termíny na ošetření. Celoroční dovolená je v čudu. A kdyby třeba někoho napadlo že k lékaři se chodí na propustky, tak to už 30 let neplatí. A dovolenou vám dají jen když se to kapitalistům hodí. Tak se nebojím, že by při té péči se lidé dožívali 68 a šly do důchodu.
proto chce Jurečka a tato pětidemoliční vláda, včetně generála, prodloužit věk odchodu do důchodu na 68 let, nedožijí se a peníze jim zůstanou na jiné účely
Za spoustu onemocnění srdce a cév může i ta skvělá "vakcína", zejména u starých a nemocných lidí. Říká se tomu "důchodová reforma."
To se toho důchodu ani nedožijeme, když chtějí zas posouvat hranice odchodu... Stát ušetří
Ovšem. Před dvěma lety se přestalo léčit, přestaly se dělat preventivní prohlídky, vyšetření, odkládaly se operace, ordinovalo se po telefonu. A doktoři si na to zvykli. Dodnes jsou radši, když jim pacient neleze do ordinace. V některých oborech jsou čekací lhůty na vyšetření v řádu měsíců, na operační zákroky někdy i v řádu let. Pokud se tedy vůbec člověk podaří přesvědčit doktora, aby se na něj aspoň podíval. Zdálky. Máme špičková pracoviště s dobrým vybavením, ale nedá se tam dostat. Nemáme ani ty doktory, kam se člověk podívá, vidí lékaře z Indie, Pákistánu, Běloruska, Moldávie... ti čeští jsou v Německu nebo jinde za hranicemi. Dlouhodobě chybí pediatři, zubaři, praktici, oční lékař, gynekologové... člověk se musí doslova prosit, aby se k nějakému doktorovi dostal, obvolávat je, průběžně se vnucovat. Teoreticky si může lékaře vybrat, prakticky je rád, že sežene kohokoli. Úhradové vyhlášky zaostávají, leckdy se lidem nehradí ani základní věci, nebo si to musí zaplatit a pak se hrdlit s pojišťovnou, jestli jim to bude dodatečně uhrazeno. Smutný příběh.