Dělejme co nejvíc chyb, ať jsme chytří! Čtenářka musilovahana vychovala dvě děti a  třetí má ještě doma. Každé je jiné a ke každému měla jiný přístup. Do výchovy si mluvit nenechala. Díky Hano za Váš příspěvek.

Dobrý den.
Mám tři děti ( 33, 28 a 15). Nejstarší syn byl divoké dítě (dnes by se řeklo hyperaktivní). Chodil v 9 měsících, neustále jsem ho musela hledat. Právě proto ho nikdo nechtěl hlídat a tím pádem jsem si do jeho výchovy nenechala mluvit. Uvědomila jsem si, že jestli budu chtít něco udělat, tak ho musím zaměstnat. Všechno dělal se mnou. Hlavně v kuchyni ho to bavilo. Už když chodil do školky zvládal s mojí pomocí uvařit jednoduchá jídla. Ve škole se učil docela dobře a najednou mi všichni začali radit, na jakou školu by měl jít. Nejraději prý na průmyslovku. Řekl, že bude kuchař-číšník a já jsem ho v tom podpořila. Nikdy svého rozhodnutí nelitoval a já jsem ráda, že jsem si do jeho výchovy nenechala mluvit. Tím, že jsme spolu trávili hodně času si stále rozumíme a ani v pubertě s ním nebyly žádné problémy. Horší to bylo s dcerou. Hodná holčička, kterou chtěl mít u sebe každý a také ji samozřejmě všichni rozmazlovali. Když začala v pubertě trojčit, tak od ní dali ruce pryč. Ještě štěstí, že se nám narodila druhá dcera. Neměla jsem čas řešit její pubertální počínání nějak radikálně, a tak se pomalu začala sama zklidňovat. Trvalo to čtyři roky, než jsme našly společnou řeč. Tu nejmladší jsme rozmazlovali všichni. Starší děti už se osamostatnily, manžel pracuje v Praze, tak výchova zbyla na mě. A věřte mi, je to někdy na nervy. Puberta s ní mlátí na všechny strany. Někdy moc milá holčička, která si se mnou povídá a za chvilku dračiče.
Když tak o tom přemýšlím, do výchovy dětí jsem si nikdy moc mluvit nenechala, ale rozmazlování ze stran od prarodičů, mi občas moji snahu narušilo.
Teď už jsem sama babička a do manželství dětí zásadně nemluvím. Svůj názor řeknu, jen když se na něco zeptají a to ještě velmi opatrně. Mám totiž dobrou paměť a vím, jak mě nějaké poučování rozčilovalo. Vždyť chybami se člověk učí, tak jich dělejme co nejvíc, ať jsme hodně chytří.

musilovahana
 Příspěvek nebyl redakčně upraven


Dnes máme téma dne:

Mluví vám někdo do výchovy vašich dětí?

  • Rozmazluje vám je?
  • Jak to snášíte?
  • Kterou radu jste si vzala k srdci a jste za ni vděčná?
  • Která rada vám přišla nejabsurdnější?
  • Kdo radí víc? Vaši rodiče, nebo „tchánovci“?
  • Už jste se někdy kvůli dobře míněným radám pohádala?
  • Do čeho byste si nikdy nenechala mluvit?
  • Umíte asertivně rady odmítnout, když se vám nelíbí?
  • Žádala jste vy sama o radu? Ptala jste se, jaké jste byla dítě a co na vás platilo?

redakce@zena-in.cz

A jedna z vás, ta která bude mít zítra, v pátek 13. v 8 hodin ráno pod svým příspěvkem nejvíce reakcí, získá luxusní přívěšky z kolekce SWAROVSKI ELEMENTS od společnosti www.svet-koralku.cz  

sperkxy

Reklama