Kdo dělá škaredé obličeje? To už se dozvíte v další novince, kterou nám poslala čtenářka Maryene.

Také si myslím, že by lidé vystupující na veřejnosti měli umět mluvit. No, realita je jiná... Děkuju za příspěvek.


Hezký den.

U nás v rodině nikdo nikdy žádnou řečovou vadu neměl, takže jsem neřešila ani výběr jmen našich dětí a objevilo se mezi nimi i například jméno Richard. Naštěstí s vyslovováním „r“ a s ráčkováním problémy nebyly. Když se narodil nejmladší syn, trochu jsme ho rozmazlovali a tak se stalo, že se i on „mazlil“, tj. nevyslovoval správně déle než oba jeho starší bráškové. Nakonec jsme vše dohonili až na výslovnost hlásky „ř“ a s tímto problémem jsem se rozhodla obrátit na logopedku. Při první návštěvě na mě nepůsobila sympaticky, ale nebyla jsem tady od toho, abych posuzovala její vzhled nebo vystupování, ale proto, aby nám pomohla. Synovi však také nebyla sympatická, a to už byl větší problém. Logopedka používala jako pomůcku i zrcadlo. Syn ovšem všechno špatně pochopil, prohlásil, že se mu ta paní vysmívá a do zrcadla na něho dělá škaredé obličeje.

Na svoji nedokonalou výslovnost byl velmi citlivý a po pár návštěvách jsme ho k logopedce už nemohli dostat. Ulevilo se docela i mně, neustále nás obviňovala, že jsme něco zanedbali. Nakonec jsme správnou výslovnost zvládnuli doma ještě před nástupem do první třídy.

Jsem proti diskriminaci, přesto si myslím, že lidé s logopedickou vadou by neměli zastávat funkce nebo vykonávat zaměstnání, kde je nezbytné komunikovat na veřejnosti. Pro každé zaměstnání bychom měli mít ty správné předpoklady a je jenom na soudnosti každého z nás, jestli jsme dostatečně sebekritičtí nebo ne.

Maryene

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dnešního dne je: Ráčkování a jiné vady řeči.

  • Máte nějaké zkušenosti s vadami řeči?
  • Chodily jste vy nebo vaše děti na logopedii?
  • Pobavilo vás něco v souvislosti s tímto tématem?
  • Vymýšleli jste jména pro děti, aby tam nebylo R a Ř?

Prosím, napište mi o tom! Jedna ze čtenářek za svůj příspěvek získá balíček, kde je: kniha Byla jsem svědkyní vraždy ze cti (N. Apfeldová), diář Albi a francouzská manikúra od AVONU. Příspěvky posílejte dnes nejpozději do 14.30 hodin na e-mailovou adresu níže. Ještě upozornění - pokud byste poslala fotku, musí jít (kvůli autorským právům) o vaši fotku a jejím zasláním dáváte redakci souhlas k jejímu bezplatnému uveřejnění v tomto tématu.

  • Redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
  • Předmět: RÁČKOVÁNÍ

racko

Reklama