Určitě se nebudu mýlit, když řeknu, že téměř každá z nás toužila někdy v životě potkat někoho, koho obdivuje, kdo byl nebo je jejím vzorem, koho znala z vyprávění, a nebo třeba jen prostřednictvím médií. Některým z nás se to podařilo, některým ne, na některá vzácná setkání třeba ještě teprve čekáme...

Kdybych si měla vybrat, s kým se chci v životě nejvíce setkat, byl by to jednoznačně leader skupiny The Doors - Jim Morrison. Bohužel zemřel, když mi byly pouhé čtyři roky, v noci z 2.–3. července 1971 (já se 2. července narodila, jak příznačné).

Přesto můžu říct, že jsem v životě měla štěstí na vzácná setkání, ať už s lidmi známými, či úplně obyčejnými, s lidmi, kteří ve mně navždy zanechají krásnou vzpomínku.

Dvou, pro mě nejvzácnějších životních setkání, si obzvláště cením. Ráda se s vámi o ně podělím...

Adina Mandlová

Díky mému předchozímu zaměstnání se mi podařilo zkraje jara roku 1991 domluvit krátké interview s tehdy vrátivší se prvorepublikovou hvězdou Adinou Mandlovou (zemřela 16. června téhož roku).
Byla pro mě vždycky velkým vzorem, bohyní, absolutní metou filmové slávy a oslnivé krásy. O tomto mém velkém obdivu mí tehdejší kolegové věděli, a byť jsem byla pouhou asistentkou, navrhli mi, ať to tedy natočím. Paní Mandlová v té době obývala dolní část pokojů zámku na Dobříši u Příbrami. Vedoucí pracovnice zámku byla velmi milá a ochotná a schůzku mi s velkým předstihem domluvila. Předem mě však upozornila, že stát se může cokoliv, že si to paní Mandlová může třeba i na poslední chvilku rozmyslet, neboť v té době už na tom nebyla zdravotně ani psychicky dobře a návštěvy odmítala. A tak se i stalo. Když jsme přijeli na místo, paní Adina návštěvu odmítla.

Bylo mi hrozně. Vedoucí zámku si mého obrovského zklamání povšimla, a tak jsem ji alespoň poprosila, jestli by paní Adině předala velkou kytici rudých růží, kterou jsem jí přivezla. Asi po čvrthodině se paní vedoucí vrátila, že Adina Mandlová děkuje a že mě přijme, ale jenom mě, bez fotografa.

Vešla jsem do prostorného pokoje. Podlomila se mi kolena, v rohu v křesle seděla přikrytá dekou stará, unavená paní. Avšak i v té staré a unavené tváři, s růží na rtech a dokonale upraveným obočím, jsem ji poznala. Byla to ona – Adina Mandlová. Podala jsem jí ruku a pozdravila ji, už ani nevím, co jsem ze sebe vykoktala, celé to setkání netrvalo déle než pět minut. Řekla pouze: „Děkuji.“ Pro mě to však bylo jedno z nejvzácnějších setkání v životě. Setkání, na které se nezapomíná.

adina

pozn. red.: tato fotografie je ilustrační, jedna z posledních. Vyfocena na letišti krátce po příletu do vlasti v roce 1991.

Babička

K druhému, neméně vzácnému setkání, došlo krátce po mém narození. Bylo to setkání s mojí babičkou. S člověkem, kterého jsem si nesmírně vážila, s člověkem, který pro mě znamenal víc než kdokoliv jiný. A byť to nebyla žádná filmová hvězda či známá osobnost, tohoto setkání, které přetrvávalo od mého narození až do její smrti, si nesmírně vážím. Jsem vděčná za to, jsem se narodila v určitou dobu, v určitý čas, na určitém místě. Jsem ráda, že na tomto světě, v tomto životě, došlo k tomuto našemu vzácnému setkání.

babi

s babičkou v Karlových Varech na kolonádě. Na fotografii je jí už 90 let.

Tématem dnešního vydání je: Setkání, kterého si nejvíce považuji.

  • Setkání se známou osobností
  • Setkání s „obyčejným“ člověkem, kterého si vážíte
  • Setkání krátkodobé, okamžité
  • Setkání nečekané
  • Setkání plánované
  • Vysněné setkání
  • Nesplněné setkání
  • Setkání, na které nikdy nezapomente
  • Setkání, o které se chcete podělit i s námi ostatními

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Na vaše neobyčejná (ale i obyčejná) setkání se velmi těším (a nezapomeňte i na fotografie).

Nejzajímavější příspěvek odměníme kosmetikou Avon, Skin So Soft – a protože je tak krásně růžová, tak k tomu přidáváme i vůni růží. Kdyby u vás doma došlo k nějakému vzácnému setkání, tak ať vám to tam krásně voní. :)

darekrize