Kolikrát jste se pokoušela přestat kouřit?
Téměř desetkrát za poslední 3 roky. Okolí už mi nevěří. Když se rozhodnu, troubím to do celého světa, jsem strašně přesvědčená, že to zvládnu, ale skutečnost je po krátké době někde jinde.
Kouřím cca 8 let a jsem dost závislá. Vykouřím 20-30 cigaret denně, nepočítám, když je nějaká akce. Jsem abstinent, napiju se míň než výjimečně, takže alkohol na mě vliv rozhodně nemá.

Úspěšně nebo marně?
Ve všech případech marně. Jednou už to vypadalo skutečně nadějně. Používala jsem náplasti, které skutečně fungovaly lépe, než jsem čekala. Začala jsem strašně věřit tomu, že to zvládnu, pak jsem chtěla šetřit, myslela jsem, že to zvládnu a… nezvládla.

Na čem vaše snahy přestat ztroskotaly?
Jednou stručnou a všeříkající větou: mám silně vyvinutou slabou vůli.
Když už jsem při používání náplastí věřila, že to zvládnu, a chtěla šetřit, tak jsem si je lepila nejdřív obden, pak jednou za tři dny… pak mě čekala náročná služební cesta, práce se stávala zodpovědnější, náročnější a při jedné hodně stresové pracovní záležitosti jsem řekla, že se na to můžu vykašlat a zapálila si. A nezůstalo u jedné a kouřím teď pomalu víc než dřív. Velkým problémem u mě je, že to brzy vzdávám, že obelhávám sama sebe a neumím si nahlas říct, kde je pravda, že když si dám jednu, tak že se nic neděje, ale je to zase tam, kde to bylo.

Kdy jste si dala svoji první cigaretu?
První cigaretu jsem si dala na základní škole u té zůstalo až do doby nástupu na střední školu. Byla jsem zarputilý nekuřák (ostatně jako celá moje rodina i rodina mého přítele). Za střední školu jsem po přemlouvání kamarádkou vykouřila tak 5 cigaret. Začala jsem až v zaměstnání, také vlivem kolegů. Pak už to šlo samo...

A jak jste zatočila s tou poslední?
Třeba i jednou na tohle budu moct odpovědět.

Co říkáte na protikuřácký zákon?
Chápu nekuřáky a nikomu asi neuškodí mít nějaké omezení, vždyť valná většina kuřáků nemluví o ničem jiném, jak by chtěli přestat, tak si nemusí pak stěžovat, když jim k tomu někdo podává pomocnou ruku, i když to ne vždy přijde vhod. Záleží na tom, jak se na to chce kdo dívat.

Je moc nebo málo přísný?
Podle mě se nic nemá přehánět a záleží na situaci a úhlu pohledu.

Tak to je zhruba vše. Přiznávám sama sobě, že v současné době bych nezvládla přestat, protože se mi nějak nedostává chuti a energie s tím bojovat. Ale docela se těším na to, až budu mít čas a myšlenky na to se tím zabývat. I vím, co pro to udělám, a myslím, že je reálné s tím zase pohnout…

Eva


Děkuji za rozhovor, milá Evo, a držím palce v dalším úsilí!

 

Reklama