Každý den stojíte před zrcadlem a berete  do ruky své kosmetické nádobíčko... ale napadlo vás někdy, jak to bylo s líčením v historii?


Už naši pravěcí předkové se líčili. Důvodem ale nebylo zkrášlování nebo zakrytí vrásek a pupínků – líčení bylo rituálem před bojem nebo lovem. 

Zemí péče o pleť a tělo zaslíbenou se stal starověký Egypt. Nejstarší archeologické nálezy kosmetických přípravků pocházejí právě z Egypta, z doby asi 4000 let před naším letopočtem. Ve vyšších vrstvách společnosti bylo líčení povinností, s „nahou" tváří by se tehdejší šlechtic vůbec nesměl na veřejnosti objevit. Nejslavnější je asi obkroužení očí černým kohlem, které se přisuzuje tomu, že Egypťané chtěli mít tvar očí podobný posvátným kočkám. Další, více praktický důvod, byla ochrana očních víček před neustále pálícím sluncem.

Historický make-up se také používal v Mezopotámii, starém Řecku a Římě. Jen to, z čeho se vyráběly zkrášlovací prostředky, bylo dost nebezpečné. Byla to například rtuť nebo olovo. V Egyptě dávali přednost příměsím bromu nebo jódu. Na stíny nebo rtěnky se používaly drcené drahé kameny nebo kovy.

Pokud se podíváme do evropského středověku, používání jedovatých líčidel pokračovalo. Vysněná alabastrová pleť se dotvářela chromovou bělobou. A opět se to týkalo jen šlechtických kruhů.

Lilian GishAž 20. století způsobilo obrat – make-up začaly používat ženy všech věkových skupin i společenských tříd.
Přispěl k tomu samozřejmě film a na něj navazující „průmysl“ – herce a herečky bylo třeba nalíčit a „upravit“, aby na plátně vypadali co nejlépe. Režiséři měli a budou mít obrovské požadavky. Například tvář hollywoodské hvězdy let dvacátých Lilian Gish byla ve filmech rozostřována, protože režisérovi D. W. Griffithovi herečka připadala v detailních záběrech stará. Bylo jí totiž už 20 let...

Jenže „celebrity“ musely vypadat dobře i mimo plátno. Takže se začal vyrábět i make-up, který nebyl tak výrazně dekorativní, ale dal se používat i pro všední den. A tento make-up si nepořizovaly jen herečky, ale mohly si ho už volně koupit i „normální“ ženy. Už nechtěly své idoly jen obdivovat, chtěly se jim podobat, a k tomu jim dekorativní kosmetika skvěle pomáhala.

Každé desetiletí mělo své vzory a ideály krásy, které byly hodny následování a kopírování. Psali jsme o nich ZDE.
Měla jste ho také?

Obdivovala jste někoho v mládí?
Chtěla byste se někomu slavnému podobat?
Podléháte módním trendům v líčení?
Nebo si jdete svojí cestou?
 

Reklama