S pomocí větviček jehličnanů si můžete svépomocí vytvořit i zajímavé dekorace ve tvaru vánočního stromku. Jak na to? Nejprve upevněte větší větve na dřevěnou tyčku špičkou nahoru. Dále přikládejte další větve tak, aby postupně vytvářely tvar stromku. Připevňujte je pomocí vázacího drátu zhruba ve středu (nikoliv na okraji). Všechny by měly směřovat špicí od středové tyčky – pokud se samy neohnou do vodorovné polohy, můžete jim pomoci a lehce je ohnout.

Takto vytvořenou dekoraci umístěte do květináče se směsí písku, cementu a vody. Tyčku do něj zapíchnete a počkáte, než směs zatuhne – čas tuhnutí závisí na složení směsi. Květináč poté můžete ozdobit stuhami nebo vložit do ozdobného obalu a vrchní část zakrýt mechem. Na ozdobení stromků lze použít nejrůznější ozdoby a stuhy, které volte podle toho, do jakého stylu ladíte výzdobu celé domácnosti.

girlandy

Další efektivní dekorací jsou vánoční girlandy, které ozvláštní nejen interiér, ale použít je můžete například i nad vchodové dveře či schodiště. Girlandy lze ozdobit pomocí stuh nebo různých přízdob, které omotáte drátkem – využijte například plastové, plstěné či slaměné ozdoby. Při volbě materiálu na ozdobu musíte u girland umístěných venku myslet na to, aby byly odolné a rychle se nepoškodily vlivem počasí.

dekorace

Materiály pro výrobu vánočních dekorací

dekoracePři výrobě vánočních dekorací hrají prim přírodní materiály. Použít můžete komponenty, které najdete v přírodě. Z podzimních procházek si domů přineste větvičky jedle, cypřiše nebo jiných stromů, šišky, mech, suché odkvetlé trávy, rostliny apod. Velmi efektní jsou šlahouny planého plaménku (lidově známý jako „podokapník“ či „starcovy vousy“). Pořídit si můžete i jejich umělé napodobeniny, které dodají dekoracím barevnost a lze je používat opakovaně. Populární jsou také dekorace v podobě umělých větviček či plodů (ostružiny, šípky, jablíčka) se třpytkami nebo umělým sněhem, které vytvářejí efektní výzdobu zvláště při osvětlení prostoru svíčkami. Pro dotvoření dekorací můžete použít také nejrůznější barevné provázky z vlny, které je opticky změkčí a dodají jim na objemu. Pokud zvolíte například bílou barvu, dosáhnete efektu sněhu. Ten můžete umocnit umělým sněhem, křišťálem a ozdobami s ledovými motivy.

dekorace

Kromě nakoupených komponentů či přírodnin lze při výrobě vánočních dekorací použít i řadu materiálů, které najdete přímo ve vaší domácnosti.

dekorace

kuchyňských zásob se vám budou hodit různé druhy koření, jako je například skořice, badyán či hřebíček. Ideální je použít tato koření v jejich původní podobě – nenalámané, nepoškozené. Můžete si také připravit sušené plátky citrusů (nebo jen jejich kůru), jablek, sušené plody šípku či švestky. Dekorativní jsou i skořápky ořechů, ať už přírodní nebo nastříkané stříbrnou či zlatou barvou.

Tip odborníka:

Letos budou trendy neotřelé přírodní materiály, především suché větvičky porostlé lišejníkem nebo s trny, kamínky, šlahouny planého plaménku, peříčka, lískové oříšky, plody trnky apod. Z kuchyně můžete k výzdobě použít například exotická granátová jablíčka, ať už celá nebo půlená, která působí luxusním dojmem,“ vyjmenovává Alena Pobudová z hobbymarketu OBI Praha-Štěrboholy.

 

Reklama