
“Většina bytových jader v panelových domech jsou zhotovena z tzv. umakartu a v dnešní době již nesplňují nároky uživatelů bytů jak svojí estetickou stránkou, tak i užitnými vlastnostmi. Jejich vnitřní konstrukce bývá zkorodovaná a leckdy se v ní objevují i plísně. Takže pokud někdo uvažuje, že si svůj příbytek vylepší, mohu rekonstrukci bytového jádra jen doporučit,” říká na úvod ing. Nedvěd.
Ale zvolit částečnou, nebo celkovou rekonstrukci?
“Doporučuji totální rekonstrukci. Jednak tím, že dojde k úplnému vybourání jádra, může se provést odstranění případných plísní a zároveň může dojít k úpravě velikosti koupelny, pokud to velikost prostor dovoluje. Často si tím uživatel bytu může splnit některá svá přání (např.: mít zvlášť vanu a sprchový kout v jedné místnosti),” vysvětluje ing. Nedvěd. “Při celkové rekonstrukci jádra je také vhodné uvažovat o instalaci nové kuchyňské linky.”
Jak probíhá rekonstrukce bytového jádra?
“První a asi to nejdůležitější je rozhodnout se, že rekonstrukce bytového jádra je nutná. Po tomto rozhodnutí jsou v podstatě tři možnosti,” říká ing. Nedvěd.
1. Zahájit kolečko architekt, projektant, stavební úřad, výběr stavební firmy.
2. Rovnou na začátku si vybrat firmu, která Vám vše zařídí na klíč.
3. Zařídit si projekt a stavební povolení a práce si koordinovat sám. Zde bude nutný stavební dozor.
Každý bude asi preferovat jiný postup, ale jedno je společné. Stavební úřad, pod který spadá Váš
Máme v rukou stavební povolení a co teď?
“Pokud vlastníte stavební povolení, můžete zahájit vlastní práce. Pokud jste práce zadali již na začátku firmě, která provádí tuto činnost na klíč, tak jste bez starostí a jen provádíte kontrolní činnost dle harmonogramu, který jste si mezi sebou stanovili,” říká ing. Nedvěd. Dále vysvětluje: “Chcete-li si práce řídit sami, čeká na Vás nemalá práce, kdy musíte zkoordinovat bourací práce, zedníky, elektrikáře, instalatéra, revizního technika, odvoz odpadu – důležité je potvrzení o jeho likvidaci, návoz zařizovacích předmětů, … atd. Z vlastní zkušenosti vím, že zajišťuje-li si koordinační činnost stavebník sám, není-li stavař, většinou to trvá déle a mnohdy je to dražší.”
Každý si musí vybrat, co mu vyhovuje, ale také na co stačí. Zpočátku to vypadá jednoduše, ale na takové stavbě je spousta proměnných. Když si stavbu chcete řídit sami, může se stát, že se vyskytnou například prostoje, které se na začátku neodhadnou, a tento čas se firmě také platí. Nebo onemocní najatý řemeslník a najednou nevíte, kým ho rychle nahradit.
Proto ing. Nedvěd doporučuje: “Vzhledem k tomu, že je vhodné (a každý si přeje) zkrátit tyto práce na minimum, doporučuji zvolit firmu, která má již nějaké zkušenosti, byť se Vám může zdát, že je požadovaná cena za její služby vyšší, než jste si mysleli.”
Můžete nám vysvětlit, jaké jsou fáze rekonstrukce bytového jádra?
“Rekonstrukce standardního jádra lze rozdělit do tří etap: projekční, realizační, kolaudační. O projekční jsme již zčásti mluvili, ale rád bych ještě podotkl, že v této fázi řešíte funkčnost na cca 20 let dopředu. Doporučuji věnovat této fázi dostatečnou pozornost, protože v průběhu realizace každá změna znamená zvýšení nákladů, které musí investor nakonec zaplatit. Vyplatí se spolupracovat na této fázi se všemi uživateli bytu a vybrat řešení, které bude vyhovovat většině. Občas lidé požadují spojení toalety s koupelnou. Toto řešení je možné u bytových jednotek do velikosti 2+1. U větších jednotek by bylo nutné vytvořit někde samostatné WC. Má-li investor dostatek finančních prostředků, lze úplně změnit dispozici bytové jednotky. Projekční činnost trvá cca 14-21 dnů.
A co byste lidem poradil?
“Je zapotřebí říci, že záleží na úhlu pohledu. Já dávám přednost plynosilikátu – například proto, že se lépe transportuje (malé výtahy). Sádrokartonové desky mají zase hladký povrh, takže jak vidíte, těžko se říká, co je lepší,” uzavírá naši dnešní debatu ing. Nedvěd.
Nový komentář
Komentáře
Sádrokarton je super na snižování stropu.
kristýna: rozpočet na vyzdění koupelny se sprchovým koutem a samostatným WC byl asi 60-65.000,-Kc.
Já teda proti umakartovému jádru nemůžu říct jediné slovo. Nelíbí se mi koupelny s holým umakartem, ale tady máme koupelnu vykachličkovanou a jsem s ní spokojená.
Žábina: já taky koukala a napadlo mě, že v jádře takové krásné střešní okno mít nebudu, i kdybych se urekonstruovala k smrti - ale nechtělo se mi rýpat.
Prosím o doporučení solidní pražské firmy, která zařídí vše od projektu,přes staveb.povolení až po realizaci.
borufka: V tom místě, jak píšeš by ti opravdu nic kapat němělo. Špatně jsem tě pochopila. Nedalo by se to reklamovat? Jinak pod ten konec se taky podepisuju.
Krize:
promiň, článek je jinak moc pěkný
....
Žížala:my nic neměnili a ani nesměli měnit a stavební povolení sme mít museli. A problém ve vystavení stavebního povolení žádnej nebyl. Došla sem na úřad se žádostí a do 14 dnů bylo povolení. Jen jsem před tím musela vyzvednout nákres novýho jádra a ofotit ho k žádosti a ještě nám tam poslali statika, aby se ujistili, že nám barák nespadne na hlavu, ale to bylo stejně jen formální, panelák asi nespadne kvůli přestavění jádra že. Jediná podmínka byla, že jádro musí být stejně velký, jako to původní, ono stejně nebylo kam zvětšit.
A za pochodu to na rozvod taky není, my dělali kuchyň, částečně svépomocí, částečně firma, hned po tom koupelnu a hned zbytek bytu (postupně-vymalovat, položit koberce, natřít radiátory, okna...) a mezitím sme ještě museli odstěhovat mamčiny věci a na rozvod to fakt nebylo. Akorát byl všude prach a bordel. Ještě že už je to hotový a nikdy už mě nic podobnýho nečeká. Ale jsem ráda, že to je nový a hezký.
borufka: Mně připadá ta páčka šikovná. Když chci vypüstit vodu nemusím sahat do špíny. Ale je fakt, že dobře netěsní. Někdy použiju normální gumový špunt.
Brouček: Pokud jste měli posudek statika, tak je to v pořádku. Ono se to od doby, kdy jsme rekonstruovali byt my, trochu změnilo
Krize: To máš tedy blbýýýý
my mame nove koupelnove vybaveni, ale stale umakart...kdyz jsem tuhle nadhodila, ze bysme treba mohli v lete to jadro rekonstruovat, tak se na me manzel tak nepritomne podival a povida...jojo, mohli bysme to nove vytapetovat
darča: taky si to myslím, ale nikdo mi to nepotvrdil.
Deja: když odpoledne řemeslníci skončili, vždy nám zprovoznili WC i vodu (i když jen hadici).
Ale nepořádek byl opravdu strašný, prach byl i v zubní pastě.
Hm tak v Praze chtějí jednoznačně stavební povolení a po provedení rekonstrukce do dvou let od vydání stavebního povolení musí být kolaudace. To v každém případě ať se mění dispozice nebo ne. Jinak opravdu za normálního provozu bytu a rodiny se to snad ani dělat nedá, protože je všude samý nepořádek, nic se nedá používat /ani WC/. Ale je fakt, že výsledek potom stojí za to. Už si ani nechci pamatovat, jak taková umakartová koupelna vypadala.
My budeme spravovat byteček hned jakmile vypuknou prázdniny a děti odjedou na chalupu.
Budeme vyzdívat jádro, budou nove podlahy v předsíni a kuchyni a samozřejmě nová linka. Všechno financujeme z překlenovacího úvěru ze stavebka.
Už se moc těším, až bude vše novoučké a pěkňoučké.
šája: nám stačilo jen stavební ohlášení, protože dispozice jádra zůstává stejná. Nové jádro bude z Ytongu a museli jsme předložit statický posudek.
Rekonstrukci panelákové koupelny mám už za sebou (měli jsme tu úplně nejmenší, průchozí). Je to teď fajn, ale... Voda teče moc hlasitě, je slyšet v celém bytě a na schodišti. Sousedi nahoře ani dole si naštěstí nestěžují. Zatím mi to nikdo nevysvětlil. Jestli to je bateriemi, trubkami nebo plynosilikátovými cihlami. Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Já chci taky nové jádro a kuchyň,ale musím si ještě tři roky počkat než mi doběhne stavebko a vezmu si úvěr.
Ale už se moc těším a plánuju jak to bude. To staré se mi ani nechce uklízet, ale tři roky jsou přeci jen dlouhá doba, takže se musím překonat.
Žábina: jo v posledním patře u výtahové šachty
ta koupelna na té fotce s těmi střesními okny je určitě v paneláku
...
Žížala: Asi fakt záleží na stavebním úřadu, nevím, jak dalece tohle předepisuje Stavební zákon. Mám mezery, budu si to muset nastudovat
Je to sice moje profese, ale až tak dalece se tím nezabývám, já to projektuju a vyřizuju na úřadech a tak. Nepředepisuju, na co musí být povolení a na co ne
šája: no mě skutečně řekli že stačí ohlášení pokud si to rozmyslím a zachovám původní půdorys a věděli že budu stavět z pórobetonu (to je asi ten plynosilikát,ne?)
Jinak sádrokarton jsem vyloučila taky z toho důvodu, že předem chtěli vědět kam třeba našroubuju linku a tak kvůli výztužím, což mě vadilo že bych byla pak při přidělávání věcí na zeď dost omezená, takhle si do zdi naperu co chci a kam chci :-) Akorát strop máme ze sádrokartonu, v paneláku to asi nijak jinak nejde, ale jsem s ním spokojená, mám na něm namontovanej sušák na prádlo a unese to 70 kilo (údajně, ale tolik prádla jsem ještě neměla :-)))