5e7b3b73b1f7eimage.png
Foto:Shutterstock

Suché ruce nejsou jen estetickým nedostatkem. Praskliny mohou i nepříjemně bolet a usnadňují bakteriím a virům průnik do těla. Kromě častého mytí a používání dezinfekce způsobuje suchost také pobyt v příliš suchém prostředí, venkovní studený vítr apod.

Příčinou vysychání může být také nedostatek vitaminu C a stopového prvku zinku. A ruce vysušuje i mytí pod příliš horkou vodou. Pamatujte si, že vlažná je vždycky lepší než vařící. Po mytí ruce zbytečně nedrhněte, pečlivě je vysušte, ale chovejte se k nim jemně a zbytečně pokožku nedrážděte.

V neprospěch rukou hraje i to, že vysychají dvakrát rychleji než tváře, protože je pokrývá tenčí pokožka a mají menší množství mazových žláz. Po čtyřicátém roce života se navíc produkce mazu ještě snižuje, takže dochází k většímu porušování ochranného filmu pokožky.

Tuhá mýdla raději ne

Abyste minimalizovala napáchané škody nebo jim předcházela, může k tomu dopomoci už správný výběr mýdla. Lepší jsou tekutá mýdla s krémovou konzistencí. Pojiva v tuhých mýdlech, která je drží pohromadě, mívají vyšší pH způsobující vysušování.

Dále je důležitá intenzivní hydratace. Ruce zkrátka při každé příležitosti mažte, nejlépe hutnými krémy, například těmi s obsahem betaglukanů, což jsou přírodní polysacharidy, které pokožku chrání a hydratují.

bella.jpg
Foto: Gel cream z řady Bella Night Care (drmax.cz)

Doporučuji ošetřit ruce každý den kvalitním hydratačním krémem s obsahem betaglukanu, který podporuje imunitu pokožky. Rychlé a účinné hydratace docílíme také krémem s vysokým obsahem nízkomolekulární kyseliny hyaluronové, ideálně také s obsahem betaglukanu a dexpanthenolu, který zvyšuje produkci kolagenu a posiluje epidermální bariéru,“ říká PharmDr. Ludvík Drnek. Dobré výsledky má i obyčejná vazelína nebo krémy s obsahem jojobového oleje, kakaového másla či aloe.

kremicky.jpg

Foto: Regenerační a vyživující krém na ruce 50ml - Glucan (fm-drogerie.cz), Indulona (alza.cz), Ultimate Strength Hand Salve (Kielhs)

Zábaly
5e7b3b867dfeeimage.png
Foto:Shutterstock

Kromě toho si můžete dopřát také noční zábal. Před tím je dobré si udělat peeling, abyste odstranila odumřelé částečky kůže a zábal byl účinnější. Poté ruce namažte silnou vrstvou hydratačního krému nebo kokosového či jiného oleje, navlékněte si bavlněné rukavice a nechte přes noc působit. Dobrou volbou je i domácí parafínový zábal, který dokáže pokožku zjemnit a vyživit. Vyživující efekt má i na nehty.

Olejová lázeň
5e7b3b345f085image.png
Foto:Shutterstock

Účinná je také maska, která vznikne smícháním jednoho žloutku a lžíce olivového oleje. Tu nanesete na ruce, na ty dáte rukavice a necháte působit dvacet minut. Dopřát si můžete i olejovou lázeň. Stačí dát do misky teplé vody asi dvě lžíce oleje (olivového, mandlového, arganového apod.) a ruce si v ní asi deset minut máchat.

Čtěte také:

Reklama