Máte chřipku, jste nachlazené? Pak jezte hodně vitaminy, radí lékaři. Třeba takový červený grapefruit je ideální na začínající chřipku. Ale ne vždy může být konzumace grepů příznivá. V kombinaci s některými léky může být dokonce až nebezpečná!

grep

Odborníci z Lawsonova výzkumného ústavu zdraví (LHRI) tvrdí, že v roce 2008 bylo 17 léků, které po požití grepu způsobovaly závažné vedlejší účinky. Letos to bylo už 43 medikamentů, uvádí experti v článku, který otiskl odborný časopis Canadian Medical Association Journal. Jsou mezi nimi léky na krevní tlak, rakovinu, snížení hladiny cholesterolu nebo ty, které se berou na potlačení imunitního systému po transplantaci orgánů. 

Lékařští experti upozorňují, že počet léčiv, která se ve spojitosti s konzumací grepů stala nebezpečnými, narůstá.
Grep totiž může způsobit předávkování některými medikamenty tím, že brání jejich rozkládání ve střevech a játrech.

Grepy obsahují chemické látky zvané furanokumariny. Tato látky ale tlumí enzym, který rozkládá lék. Z trávicího ústrojí se tak do těla dostane větší množství medikamentu, než tělo dokáže snést.

Jedna tableta léku se sklenicí grepového džusu může mít podobné účinky jako si vzít pět nebo deset tablet léku se sklenicí vody, a jak známo, nadměrné množství léku v těle pak může způsobovat mnohé problémy, počínaje halucinacemi, poklesem krevního tlaku, ale také třeba potížemi s dýcháním.

Negativní ovlivnění grapefruitovou šťávou se týká celé řady různých léčivých látek, a proto bývá zpravidla tento údaj uveden i na příbalovém letáku.
Proto doporučujeme tyto informace nepodceňovat, a než sáhnete po grapefruitu, raději si je pozorně přečtěte a sáhněte… třeba po jablku.

Zdroj: zdravi.doktorka.cz

Reklama