Černá je elegantní, zeštíhluje a nikdy nevyjde z módy. To jsou „zaklínadla“, která nás udržují v přesvědčení, že černou barvou nic nezkazíme. Ale je to tak doopravdy? Ve skutečnosti tato barva opravdu sluší jen malému procentu žen.

black

Postavila jste svůj šatník na černé barvě a po přečtení těchto řádků se cítíte nesvá, nebo dokonce naštvaná? Vždyť se všude píše, že černá je sázkou na jistotu, že v ní budete vždy elegantní, vždycky in a ještě k tomu štíhlejší…

black

A teď vám někdo kazí radost. Věřte, že to rozhodně není cílem dnešní Školy stylu. Spíš je načase podívat se na černou barvu i z jiné stránky. Nemusíte se bát, že vám ji budu rozmlouvat, ale možná je dobré vědět, kdy je lepší se jí raději vyhnout.

blackČerná je elegantní, ale. Základem elegance je především střih a materiál a ty musí jít ruku v ruce s touto sofistikovanou barvou. Perfektně střižené šaty, kabát či kostým z hedvábného sametu, taftu nebo žoržetu jsou určitě synonymem elegance. Zkuste je ale porovnat s bavlněným tričkem, vyšisovanými kalhotami, nebo oblýskaným kabátem. Řekly byste, že jsou elegantní, i když jsou také černé? Asi sotva. Černá nesnese zub času, a když se do ní „zakousne“, vypadá doslova uboze.

Černá sluší každé ženě. To je „nebezpečný“ mýtus, který nám může hodně ublížit. Černá barva poblíž obličeje přidává léta, ubírá svěžest pleti, zvýrazňuje vrásky a kruhy pod očima. To nás nutí přidávat na make-upu, což samo o sobě není žádoucí. Proto bych černou nedoporučila ženám, které mají už nějaký ten křížek na krku. Je to individuální a výrazným typům by mohla slušet i ve vyšším věku, ale většině prospěje výměna černé za měkčí odstíny. Třeba tmavě modrou, čokoládově hnědou, nebo antracitovou, které budou mnohem „milosrdnější“.

Aňa Geislerová

ana

blackČerná sluší jenom mladým. Opět velký omyl. Mladé dívce nebo slečně sice vrásky nezvýrazní, protože žádné nemá, ale „přebije“ její osobnost a kouzlo. Zvláště, pokud patří mezi světlé typy, je blondýnka, nebo zrzka s porcelánovou pletí. Pro příklad nemusím chodit daleko. Podívejte se na fotku Ani Geislerové.

Černá opravdu sluší jen „Sněhurkám“, ženám s velkým barevným kontrastem vlasů a pleti.

Černá zeštíhluje. Ani za to bych ruku do ohně nedala. Černá sice pohlcuje světlo, takže opticky klame, ale jen v případě, že se jedná o matný povrch. Lesk ho naopak odráží, takže vás ještě rozšíří. Roli hraje i vaše postava. Když budete mít pár kilo navíc, tak vám černý mat možná pomůže, ale s nadváhou si ani tento „magický zeštíhlovač“ neporadí. Promění vás jen v nezajímavou černou matrónu, což určitě nechcete. Vsaďte raději na účinnější triky, které jsme probíraly v mnoha článcích naší Školy stylu

Zamyslete se, jak v černé působíte na své okolí!

Černá je (alespoň v našich zeměpisných končinách a kulturách) barvou smutku. Nad to jsme se už dávno povznesly, protože černá má v sobě tajemství, rebelii a dekadentní noblesu. O to víc nás láká. Ale nezapomínejme, jak působí na naše okolí. Dáma, či dívka oblečená celá v černé nebudí příliš sympatie. Působí odtažitě, nevesele a chladně. Je nezajímavá, jakoby bez fantazie a kreativity. Brzy se okouká a to nejen na první pohled. Pokud je u ní černá na denním pořádku, budí dojem, že vypadá stále stejně a ničím nás nepřekvapuje. 

Michelle Williams

michelle


Zdroj fotografií: Dana Haklová, www.shutterstock.com, Profimedia.cz

Čtěte také: