Léto je v plném proudu, blíží se tropická vedra, nosíme toho na sobě co nejméně. Odhalené končetiny jsou rizikem pro snadné přisátí klíštěte. Podle aktuálních zpráv českého hydrometeorologického ústavu je aktivita klíšťat nyní velmi vysoká.

klíště

Termín „aktivita klíštěte“ lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto „aktivních“ klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíštovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat. Pro tento týden jsou v předpovědi samá vysoká čísla včetně desítky, tak si dejte pozor a chraňte se repelenty.

Předpověď je poskytována v období od dubna do října. Aktivitu klíšťat můžete sledovat ZDE (klikni)

Chraňte se před klíšťaty, následky klíšťové encefalitidy jsou velmi nepříjemné. Příběh z mého okolí: Před rokem se na zahradě v Praze nakazil můj kamarád Tomáš (50 let). Do lýtka se mu zakouslo malinké klíště. To ještě ten samý den vyndal a ránu vyčistil. Nejprve jej nenapadlo, že by přisátí klíštěte mohlo mít souvislosti s bolestmi hlavy a s tím, že se necítil dobře. Do nemocnice na Bulovce se dostal, až když doma zkolaboval. Následovala hospitalizace, lumbální punkce a doléčení doma. Lékařka z Bulovky zkonstatovala, že měl velké štěstí, že neochrnul, protože průběh klíšťovky byl velmi vážný. Od té doby, již je to rok, má strašné bolesti ve svalech, přestal slyšet na jedno ucho - sice v něm slyší vzdálené hučení, ale vyhlídka na zlepšení zatím není žádná. Je chodícím „lobbistou“ za očkování proti klíšťovce. Musím se přiznat, že přesvědčil i mne a očkovaná jsem.

Více informací o klíšťatech a správném postupu odstranění: www.kliste.cz - zde si můžete objednat speciální kartičku, která pomáhá při odstranění přisátého cizopasníka http://kliste.cz/clanek/9/spravne_odstraneni_klistete

Proti klíšťové encefalitidě v současnosti neexistuje jednoznačně spolehlivá léčba, jedinou spolehlivou ochranou je prevence v podobě očkování. Zatímco v roce 2007 bylo v sousedním Rakousku očkováno 88 % populace, u nás to ve stejné době bylo pouhých 16 %, převážně dětí a mladistvých. Přitom Rakousko je země srovnatelná s ČR co do počtu obyvatel, teplotního pásma i oblastí s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. z Očkovacího centra Avenier konstatuje: „Dokud lidé u nás nezačnou být zodpovědní za své zdraví a nenechají se proti klíšťové encefalitidě očkovat, k redukci výskytu tohoto onemocnění v populaci nedojde. Stále se budeme potýkat s jeho závažnými následky.“ Více informací o klíšťové encefalitidě a rizicích spojených s touto nemocí najdete na www.pozorkliste.cz a www.klistova-encefalitida.cz.

VZP

Zajímavé uveřejněné články:

Reklama