kase.jpg (195 KB)
Foto: Hana Rychnovská - Z lásky k jídlu

Tip na skvělou kaši od Hanky, výživové poradkyně. Ovesná kaše se strouhanou mrkví, fíkovou pastou k doslazení, skořice, drcené mandle a dýňové semínko, mák, plátky kokosu.

Zaujala mě i snídaňová kaše, kterou si připravuje už skoro dvacet let každý den Eva Francová, Kuchařka ze Svatojánu. Eva je studnicí zdravých a chutných receptů, které najdete nejen na internetu, ale také v mnoha papírových kuchařkách, které vydala. 

„Večer si připravím rendlík a dvě misky. Do rendlíku dám velkou hrst vloček a zaliju je studenou vodou.
Do první misky dám ořechy a semínka (celkově asi tři lžíce - vlašské, lískové, mandle, sezam, len, slunečnici a dýni), přidám půl lžičky soli a zaliju teplou vodou. Dělám to kvůli aktivaci fytázy, která napomáhá lepšímu trávení a využití živin.
Do druhé misky dám lžičku chia semínek a lžíci sušeného ovoce (hrozinky, moruše, krájené švestky nebo meruňky...) a zaliju studenou vodou.

Ráno nakrájím jedno jablko, půlku dám k vločkám a půlku do misky se sušeným ovocem, do které přidám i dobře propláchnuté ořechy se semínky, lžičku domácí zavařeniny a rozmačkaný banán.

Do rendlíku k vločkám přidám čtvrt lžičky drcených skořápek od našich slípek (ovesné vločky obsahují hodně šťavelanu a ten blokuje vstřebávání vápníku, proto je třeba ho k vločkám přidat) a lžičku sušeného rostlinného mléka a vařím pár minut dohusta. Všechno to promíchám a jím. Můžu přidat jakékoliv sezónní ovoce, nebo v zimě mražené.“

kase2.jpg (147 KB)
Foto: Solnička v kuchyni

Ovesná kaše s kokosovým mlékem

  • 2 hrnky ovesných vloček (výborné jsou ovesní vločky s klíčky)
  • 200 g kokosového mléka
  • voda podle potřeby
  • kokosový cukr na oslazení
  • semínky a ořechy podle chuti a aktuální zásoby
  • ovoce, mražené, sušené i čerstvé

Ovesné vločky dejte do hrnce a nasucho chvíli opékejte. Až začnou vonět, zalijte je kokosovým mlékem a asi 3 dcl vody. Vařte na střední teplotu a vodu přílévejte podle potřeby.

Až jsou vločky dostatečně měkké, nechejte vyvařit přebytečnou tekutinu.

Podávejte s opraženými ořechy a semínky, s ovocem.

Dobrou chuť přeje Elly.

Snídaňové pochoutky

Jáhlová kaše s ostružinami

11.jpg (93 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Ovesná kaše s ovocem

22.jpg (70 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Tvarohový mugcake

33.png (678 KB)

Foto: archiv redakce

Reklama