Existence lymfatického systému je prokázána už dlouho stejně jako problémy, které způsobuje jeho špatná funkce zejména v oblasti dolních končetin, jen toto téma nebylo tak mediálně popularizováno jako dnes a ani neexistovaly přístroje, které by dokázaly nefunkční lymfatický systém léčit. Pojďme se na tuto problematiku podívat blíž.

Pokud patříte k ženám, které mají problémy s otoky dolních končetin, je tento článek určen právě vám.
Na vině může být také špatně fungující lymfatický systém, který se dá ovšem úspěšně léčit. MUDr. Ethel Ludvíková z pražské kliniky MedicinaCentrum vám ráda poradí.

panid

MUDr. Ethel Ludvíková

Paní doktorko, mohla byste nám prosím úplně laicky vysvětlit, co to vlastně ta lymfa je? Jak poznáme, kdy je špatná, a kdy dobrá?
Ono se to nedá tak definovat, špatná nebo dobrá lymfa, tady spíš mluvíme o funkčním nebo nefunkčním lymfatickém systému.
A co konkrétně ta lymfa je? Jde vlastně o mimocévní tekutinu, která se vyskytuje v našich tkáních mimo klasický cévní systém a může se hromadit v rizikových oblastech, jako jsou dolní končetiny, nebo i méně často v jiné oblasti, např. jednostranně u horní končetiny, například po operaci karcinomu prsu, kdy byly odstraněny mízní uzliny v podpaždí.

Místní uzliny, to jsou lymfatické uzliny?
Ano, lymfa = míza. Jde vlastně o tělní systém, přes který lymfa protéká a filtruje se. To znamená, že když např. máme v těle nějakou infekci, tak se projeví i v lymfatickém systému, jehož úkolem je odvádět infekční zplodiny. Když je lymfatický systém špatně funkční, zplodiny se dostanou do lymfatických uzlin, které na to zareagují tak, že se zvětší a zduří. Lymfatický systém má i spoustu jiných funkcí.

Paní doktorko, když jdeme na běžnou kontrolu k praktickému lékaři, měl by rozpoznat, že máme špatně funkční lymfatický systém? Třeba když mu řeknu, že mi otékají nohy, měl by umět určit, že je to právě tím?
Myslím si, že v rámci klinického vyšetření by to měl poznat každý erudovaný lékař. Měl by umět určit příčinu oteklých nohou a správně určit diagnózu, neboť existují různé druhy otoků. Lymfatický otok má dost specifické příznaky, takže mělo by se to umět odlišit. Často totiž bývají otoky nohou, zejména tedy u starších pacientů, spojené s onemocněním srdce, ledvin, nebo s nějakým zánětlivým nebo poúrazovým stavem.

Zůstaňme u lymfatického systému. Co bychom měli dělat pro to, aby nám fungoval dobře? Existuje nějaká prevence?
Určitě. Platí takové ty obecné, ne příliš populární pokyny, to znamená pohyb, hlídat si tělesnou hmotnost, dodržovat pravidelný pitný režim. Lidem s dlouhodobým sedavým zaměstnáním s vynucenou pracovní polohou, například letcům, řidičům z povolání, profesím s nemožností individuálních přestávek, se také doporučuje používat kompresní léčbu dříve, než se obtíže poprvé projeví. Základní principem je kompresní léčba, tedy podpůrné podkolenky nebo punčochy.

Když jsme u těch podkolenek, pojďme se zaměřit na dolní končetiny, neboť s otoky nohou bohužel trpí čím dál více lidí. Zejména žen. Jak máme poznat, že naše oteklé nohy nejsou jen známkou krátkodobé únavy, ale že nám špatně funguje lymfatický systém?
Tak hlavním ukazatelem je samozřejmě samotný otok, který bývá obvykle na obou stranách stejný, symetrický.
V prvních stádiích otoku jsou nohy ráno štíhlé, během dne otékají a nejhorší jsou pak večer. Bohužel když se to nějak neléčí a postupuje to, tak se otok mění tak, že ztuhne a nohy jsou oteklé už ráno. Otok je tuhý, pevný, nedostanete se do boty, do které jste se před pár lety nebo i měsíci bez problému dostala, kůže bývá jakoby lesklá a úplně nejhorší stadium je pak obrovská, deformovaná končetina ošklivě, nýbrž přiléhavě nazvaná „sloní noha“.

A je pravdou, že více jsou postiženy ženy než muži?
Ano, více jsou postiženy ženy.

Jaké věkové kategorie?
Obecně s věkem se frekvence a tíže obtíží zvyšuje, ale tzv. primární lymfedémy mohou být i dědičné - mohou se objevit také už u mladých dívek v pubertě. Pak se zjistí, že to měla maminka, babička, ale bohužel s tím nic nedělaly, protože taková péče tady ještě neexistovala, nebo o ní nevěděly.

Dnes ta péče existuje, pomocí přístroje, určeného na léčbu lymfatického systému. Ovšem léčba na tomto přístroji není kosmetickou záležitostí, měla by probíhat pod dozorem lékaře.
To jednoznačně. Ono existuje několik druhů těchto přístrojů. Například na naší klinice máme přístroj lékařské řady, tzn. že funguje nejen na kosmetické diagnózy, wellnes indikace určené zejména pro sportovce, ale také na základě lékařské diagnózy, tedy pro opravdu nemocné pacienty s konkrétním zdravotním problémem.

Může na tento přístroj přijít každý?
Ano, může, ale před začátkem procedur je nutná konzultace s lékařem. Jelikož lékaři  Medicina Centrum jsou primárně praktičtí lékaři pro dospělé a naše pracoviště má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, tedy  u našich registrovaných pacientů je nutná před začátkem celého cyklu jen krátká konzultace s aktualizací zdravotního stavu. Lékař pak vybere aktuální program a je k dispozici i pro průběžné konzultace s pacientem.

K aplikaci lymfodrenáží se může k nám objednat ale každý, i pacient, kterého u nás jinak neléčíme, registrace v naší ambulanci není podmínkou. Nutné je ale vstupní vyšetření lékařem, který se seznámí se zdravotním stavem pacienta, pacient vyplní a podepíše dotazník se svou anamnézou (je k dispozici na našich stránkách www.medicina-centrum.cz). Vzhledem k tomu, že lymfodrenážní terapii pojišťovny nehradí, není nutné žádné doporučení jiného lékaře.

Jak víte, že zrovna přístroj, který máte tady v ordinaci, je ten pravý, který pomáhá, a ne ten nekvalitní, který si pořídí každé kosmetické studio? 
Podle ceny (smích). Ale vážně – s výběrem jsem si dala velkou práci. Žádala jsem odpovědi na mnoho otázek jak od výrobců, tak od kolegů – lékařů, kteří se tímto problémem zabývají. Ostatně moje více než dvacetiletá praxe v oboru již jistou ostražitost a zkušenost předpokládá. A víte co, klidně si to pojďte vyzkoušet.

pristroj

A tak jsem šla, protože nezapírám, problémy s otoky nohou mám a dost mě bolí.

lymfa

Aplikaci a dohled nad jednotlivými procedurami mají zkušené, proškolené sestry, na fotografii vrchní sestra Radka Balicharová.

  • V příštím vydání vás s přístrojem dopodrobna seznámím a také vám řeknu své první pocity z této procedury. Jedno vím ale už teď, když si budu chtít koupit pěkné lodičky, měla bych dříve než do nich investovat do svého zdraví.
    Na co jsou vám krásné drahé boty, když máte nohy jak balony?

Více informací: www.medicina-centrum.cz

Reklama