Krása marocké pouště inspirovala módní designérku Martinu Nevařilovou při vytvoření její nové kolekce DESERT určené pro podzim a zimu 2008/9. „DESERT jako poušť nebo jako sladká tečka,“ říká známá návrhářka o jejím názvu. Převážně pletené modely, charakteristické pro značku NAVARILA-DESIGN, představila 23. září na módní přehlídce ve svém boutique-showroomu na Starém městě. Tváří katalogu DESERT i celé kolekce pro nastávající sezonu se stala Lejla Abbasová (náš rozhovor – Lejla Abbasová: Partnera mi mohou každý den zastřelit), exotická moderátorka s africkými kořeny.

„V Maroku mě nejvíc okouzlila poušť a pohoří Atlasu, kde hliněné stavby starodávných věží splývají s barvou země a kde hnědá, okrová a modrá mají tisíc odstínů,“ říká Martina Nevařilová, která loni v říjnu procestovala v této zemi více než 4500 kilometrů. Při jejím putování ji zaujaly nejen barvy, ale také vzory tepaných kovových mříží na oknech, jednoduché ornamenty na zdích i typické indigové oblečení pouštních nomádů.

Kolekce DESERT tak zahrnuje barevně sladěné komplety, sestavené z krátkých vzorovaných šatů, doplněných pletenými kamašemi v jiném barevném tónu, ale i plisované či z barevných pruhů sešívané sukně a obrovská ponča s vyplétanými vzory. Nechybí ani i krátké, zářivě žluté, hnědé, okrové i modré pletené bundičky, z nichž vykukují nařasené rukávy spodních svetrů, a nahoře je korunují hlavy dam, zahalené ve slušivých kapucích a afrických pestrobarevných čepicích. „Barvy příze jsem vybírala z teplé škály odstínů země a pouště, v kontrastu s modrou a černou,“ dodává Martina Nevařilová, jejíž modely mají kromě perfektního designu ještě jednu velkou výhodu: směsový materiál italské značky Filivivi je tak kvalitní, že lze tyto nevšední modely vyprat v pračce na 40 °C.

Kolekci DESERT Martiny Nevařilové doplnila originálními a vtipnými brýlemi šperkařka Simona Kafková, barevně sladěné tašky, opasky a pasové brašničky jsou z dílny Marcely Kotěšovcové.

Kromě Lejly Abbasové se na přehlídce objevily i další krásky – exotické modelky Dina a Ndeshi, pozvání přijaly i modelky Zuzana Rosáková, Daniela Franzová a herečka Kateřina Hrachovcová-Herčíková. Přehlídku vtipně odmoderoval návrhářčin manžel a ředitel pražské ZOO Petr Fejk, choreografii vedl zkušený Vladimír Frank.

Výtěžek z dobrovolného vstupného na přehlídku putoval na konto nadačního fondu Asante Kenya Lejly Abbasové. Ten je zaměřen na vzdělávání a také na pomoc africkým ženám zavržených jejich rodinami, protože odmítly podstoupit drastickou ženskou obřízku. „I sto korun má v Africe velkou hodnotu,“ říká Lejla Abbasová, „z peněz podpoříme zemědělské projekty, na nichž tvrdě pracují rodiče dětí z námi podporovaných škol, a jejich dětem nakoupíme školní potřeby,“ říká modelka a moderátorka, která se svůj půvab, popularitu i kontakty rozhodla využít ve prospěch strádající Afriky (o projektu Medela si můžete přečíst v našem článku – Medela Lejly Abbasové pokračuje).

Zdroj: www.navarila.cz

Jak se vám líbí DESERT?

6) S; 11.45

Reklama