To je bohužel omyl, který pacienti plně pochopí až na jaře, kdy se příznaky opět v plné míře projeví. Ideální doba na léčbu chronického žilního onemocnění je proto právě teď a to po osobní nebo telefonické konzultaci s lékařem. Ten vám může předepsat venofarmaka, léky na posílení žilních stěn, a kompresní punčochy.
obrazek.png
Chronické žilní onemocnění si většina spojuje s tzv. metličkami nebo křečovými žilami, to znamená s projevy, které jsou vidět. Je však třeba si uvědomit, že zánět se rozvíjí už v tzv. nultém stadiu, které dosud nezahrnuje viditelné známky žilního onemocnění. Zatímco v ostatních vyspělých zemích je návštěva lékaře při prvních nepříjemných pocitech nohou běžná, v České republice se čeká až na viditelné křečové žíly. To je ale již pozdě. „Křečové žíly znamenají již velmi silné volání našich nohou o pomoc. I při dodržování preventivních opatření již křečové žíly nezmizí. Proto je tak důležité jim předcházet a zachytit chronické žilní onemocnění co nejdříve. Vhodný čas na návštěvu odborníka je tak již při prvních subjektivních příznacích, v nultém stadiu,“ varuje MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., dermatoložka působící v Dermal Centre Mělník.

Žilní onemocnění nemá zkraje viditelné známky

Jakákoliv léčba je účinná jen tehdy, pokud se dodržuje konstantně, čili bez přerušení. Ačkoliv doba nenahrává osobním návštěvám lékaře, spoustu věcí můžete vyřešit po telefonu nebo přes mail a nezanedbávat tak efektivní terapii. Na jaře už bohužel bude pozdě a velice rychle se může chronické žilní onemocnění přesunout do dalších fází.  Pokud dojde k rozšíření žil, chlopně nemohou správně plnit svou funkci (vzniká mezi nimi příliš mnoho místa) a dochází k tomu, že krev zůstává v žilách. Následkem jsou otoky, další rozšiřování žil (křečové žíly) a žilek (metličky), ukládání tmavého pigmentu (kožní změny) i zhoršená schopnost hojení (bércové vředy).

Chronické žilní onemocnění je nezbytné začít řešit od samého začátku. Jedině tak lze zastavit, nebo aspoň výrazně oddálit přechod do dalších stadií, ve kterých je člověk nucen se potýkat se závažnými zdravotními následky.

Pilíře při léčbě metliček a křečových žil
5f97e83c982d2obrazek.png

Základní předpokladem jak se zamezit dalšímu rozšíření žilního onemocnění je režimové opatření, tedy změna životního stylu. Vyvážená plnohodnotná strava, zapojení přirozeného pohybu a případně snížení hmotnosti na optimum by mělo být automatické. Životní styl dokáže mnohé zvrátit, ale i tak se neobejdete bez návštěvy lékaře, který vám může předepsat venofarmaka, léky na posílení žilních stěn. Pokud chronické žilní onemocnění nepodchytíte včas, venofarmaka jsou součástí předoperační i následné péče. Důležité je přitom užívat je dlouhodobě a pravidelně. Posledním pilířem je kompresní léčba pomocí punčoch nebo bandáže, které se navlékají s cílem snížit zvýšený žilní tlak. Jejich výhodou je okamžitá úleva a to, že působí jako prevence dalšího zhoršování onemocnění. A také to, že v zimě nejsou pod oblečením vidět.

Operace řeší jen následek

Chronické žilní onemocnění je bohužel celoživotní, což znamená, že jeho léčba vyžaduje spolupráci lékaře a pacienta. I když volně prodejné mastičky a krémy mohou krátkodobě ulevit od příznaků, pouze lékař vám může doporučit léky řešící základ onemocnění. Ostatně, vždyť žíly potřebujeme celý náš život, proto je o ně třeba dlouhodobě pečovat. Je chybou si myslet, že trvalým řešením je operace spočívající v odstranění či uzavření nevzhledných křečových žil či metliček. Ta totiž neřeší příčinu, ale pouze následek. Proto je důležité, aby po případné operaci následovala změna životního stylu a dlouhodobá léčba venofarmaky, léky posilujícími žilní stěnu a podporující tak narušený žilní systém dolních končetin. Jen tak se snižuje riziko nových metliček, křečových žil a dalších zdravotních komplikací.

Dejte nohám dovolenou, ony ji dají vám
5f97e8293cdfcobrazek.png

Nemusíte jezdit do lázní nebo chodit na masáž, abyste o své nohy pečovali. Stačí dodržovat několik zásad.

  • Nohy se budou mít jako po fitku: aby svalová žilní pumpa, která napomáhá správnému průtoku krve, fungovala, je nutné zapojit svaly. Pomohou procházka i speciální cvičení na protažení nohou.
  • Nohy se budou mít jako po posilovně: volně prodejné krémy a mastičky poskytují pouze okamžitou úlevu, na léčbu zánětu v žilních stěnách nestačí. Lékař Vám ale může předepsat venofarmaka, která budou pro žíly to stejné, jako posilovna pro svaly. Jejich výhodou je, že řeší podstatu chronického žilního onemocnění, zánět.
  • Nohy se budou mít jako po masáži: vhodná obuv a oblečení, které nikde netlačí a neškrtí, jsou to pravé.
  • Nohy se budou mít jako po kryoterapii: dejte lýtkům studenou sprchu nebo se projděte po Kneippově chodníku (střídavá chůze v ledové a teplé vodě), který je již často součástí městských bazénů.
  • Nohy se budou mít jako po pořádném objetí: chronické žilní onemocnění spočívá v rozšíření žil, kompresní punčochy pomohou žíly stlačit. Jejich výhodou je okamžitý efekt.
  • Nohy se budou mít jako na vyhlídkovém letu: i když nám vždy říkali „nedávej nohy na stůl“, na tuhle radu zapomeňte a dávejte si nohy nahoru vždy, když je to možné.

Další tipy a konkrétní cviky najdete např. na webových stránkách www.zilniporadna.cz nebo v bezplatné mobilní aplikaci „Bolí Vás nohy?“.
5f97e86f78a48obrazek.png

Reklama