Zamysleli jste se někdy nad tím, proč a jaké barvy máte v místnostech vašich domácností? Dáváte průchod pocitům, módním trendům... nebo se držíte striktně bílé?

barvy

Náš pocit z bytového prostoru se podvědomě orientuje podle přírody. Jsme zvyklí mít světlé nebe nad hlavou a pod nohama tmavou zem. V místnostech, které jsou zařízeny podle tohoto přírodou daného barevného členění, se pak cítíme instinktivně dobře.

Nebe tvoří strop

I když se říká, že bílé barvě odzvonilo, tato teze se stropu rozhodně netýká. Bílý strop je klasika. Místnost prosvítí, rozzáří a opticky zvětší. Barevné a tmavé stropy se nedoporučují. Při obráceném pořadí mohou barvy vyvolávat pocit propasti. Tmavý strop lze použít jen v případě, že je hodně vysoký a chcete jej opticky snížit. I zde však s barvou opatrně. Je potřeba vhodně využít kontrastu se světlými stěnami. Bílá barva je střízlivá. Je vhodná pro strop, ale třeba i pro skladovací prostory a šatny. 

A jak je to s dalšími barvami? Obývací pokoj

barvy

Do místnosti, kde se schází všichni členové rodiny, kam zveme návštěvy, ale kde třeba jen tak sami odpočíváme, bychom měli zvolit barvy, které působí harmonicky, oddechově a které nám dodávají pocit bezpečí. Už druhým rokem je módním trendem fialová. Ta všechny tyto požadavky splňuje, neboť fialová je barva harmonie. Stejné účinky pak má také barva světle růžová a lila odstíny.

Pokud ale módním trendům nepodléháte, zvolte stálici. Tou může být na dlouhá léta barva žlutá. Barva zlepšující náladu a podporující paměť. Navíc prostor krásně prosvětlí a rozzáří. Je to barva života, snad proto, že je barvou slunce. Nebojte se ani citronově žluté, dodává energii. Do obývacího pokoje lze doporučit i barvu trávově zelenou, ovšem pozor na lahvově temný odstín, který působí ponuře. Ale trávově zelená, to je barva jara, naděje, regenerace a jistoty.

Kuchyň a jídelna

bydlení

Kuchyň a jídelna jsou místa, kde začínáme den, a proto potřebujeme nabrat energii. Do těchto místností je tedy dobré volit barvy výrazné, které nastartují a probudí naši psychiku. Nejčastěji volíme oranžovou. Barvu, kterou získáte nejen chuť do života, ale také k jídlu, neboť oranžová chuť k jídlu povzbuzuje. Tato barva nás také celkově probouzí a nutí komunikovat s okolím. Odborníky je považována za nejteplejší barvu. Do kuchyně je dobrá také již zmíněná žlutá, nádherně působí v této barvě například propojení s obývací místností.

Barvy do dětského pokoje

barvy

Dětský pokoj slouží nejen ke hraní, ale také ke spaní, proto bychom neměli používat barvy příliš agresivní. Nevhodná je červená, nedoporučuje se ani oranžová. Určitě v dětském pokoji nic nezkazíme barvou zelenou. Holčičkám můžeme dopřát také světle růžovou nebo fialovou. Můžeme uvažovat i o barvě světle modré, která prý navozuje pocit snění a čistoty. Případně můžeme zvolit také bílou. Podle dětských psychologů děti preferují výrazné odstíny stejně jen v předškolním věku, s nástupem do školy mají už vybranou svoji oblíbenou barvu sami.

Barvy do ložnice

pokoj

Ložnice je místem klidu, odpočinku a snění. Tyto požadavky splňují světlé odstíny fialové, modré nebo světle zelené. Světle zelená uklidňuje a pomáhá relaxovat. Můžeme zvolit také žlutozelené tóny, které vyvolávají pocity svěžesti a lehkosti. Světle modrá působí chladně, ale mnoha lidem ke spánku vyhovuje, vyjadřuje totiž rovnováhu, klid, jistotu a spokojenost. Opticky uklidňuje. Do ložnice je vhodná také barva světle růžová, nejlépe starorůžová. Působí velmi něžně. Pokud však preferujete v ložnici místo něhy, spánku a odpočinku spíše bouři a vášeň, při výběru barev se fantazii meze nekladou. :-))

Barvy do pracovny

modrá

Pro pracovny je nejvhodnější barva modrá. Klasická, hluboká, studená barva, z níž vyzařuje vážnost, vnitřní klid, volnost, klid a zdrženlivost. Je to barva moudrosti, povzbuzuje sebedůvěru a pozitivní myšlenky. Tato barva velmi podporuje tvůrčí myšlenky. Je to barva malířů, grafiků, spisovatelů, ale třeba i novinářů.

Pozor na černou a červenou

barvy

Pokud styl vašeho života není silně extravagantní, s těmito barvami nakládejte velmi opatrně. Černá barva opticky zmenšuje prostor a neodráží světlo. Vzbuzuje dojem hloubky a deprese. Působí až tíživě. Zužuje prostor a ztenčuje objemy. Černá barva se hodí spíše na dekorační prvky, jako jsou polštáře a jednotlivé kusy sedacího nábytku. V tomto případě působí elegantně. Červená barva na stěnách není barvou lásky, ale barvou agresivity. Jako když dáte před býka červený hadr. Je vhodná pouze pro malé místnosti. Na velkých plochách může vyvolat úzkost a již zmíněnou agresivitu. Také rychle unavuje oči. Červená barva zužuje prostor, věci i plochy, dojmově přibližuje. V kombinaci s jinými barvami je barvou vládnoucí.

A jak máte vymalováno vy? Trefili jste se některými barvami?

zdroj: http://bydleni.idnes.cz/

Čtěte také: