Pokojové květiny ocení, když je přes léto umístíte na čerstvý vzduch. Doslova pookřejí, jako byste jim vdechli nový život. Ale „letnění“ má své zákonitosti, které je nutné dodržovat, abychom jim neublížili. Pojďme si připomenout ty nejdůležitější.

flower

Pokojové květiny nám dělají radost celý rok a v létě si zaslouží zvláštní péči. Řekněme něco jako dovolenou. Pokud máte možnost, přeneste je na balkon, terasu nebo na zahradu. Čerstvý vzduch, přiměřená dávka slunce a dešťová voda jim udělají moc dobře. I ty největší „chudinky“, nad nimiž jste možná zlomili hůl, doslova ožijí. Obrazí novými výhony, nasadí svěže zelené listy a možná znovu pokvetou. Samozřejmě ty kvetoucí.

Zní to jako pohádka, a kdybych to neměla vyzkoušené, sama bych nevěřila. Ale jak bylo napsáno v úvodu, má to svá pravidla.

  • flowerKvětiny musíte postupně zvykat a otužovat. Nikdy si k letnění nevybírejte horký, slunečný den, byl by to pro ně šok. Obloha pod mrakem, nebo jemný déšť bude pro květiny nejlepší.
  • Nikdy je neumísťujte na přímé slunce. Zaručeně by jim popálilo listy. Ideální je stanoviště v mírném stínu pod korunami stromů, pod pergolou, východní, či severní strana domu. Nebojte se, že by měly málo světla.
  • Pokud nemáte tu možnost, umístěte nad ně slunečník, nebo je přeneste ven jen na část dne. Já vím, je to práce navíc, ale co byste pro své květiny nepodstoupili?
  • Udělejte „probírku“ a očistěte rostliny od uschlých a zažloutlých listů, či vytáhlých výhonů. Je-li to potřeba, přidejte hnojivo, nebo vrstvu čerstvé zeminy.
  • Květinám prospěje rosení, které je zbaví prachu, ale nikdy ho neprovádějte v době největšího horka. Člověka taková sprcha osvěží, ale květinám způsobí popáleniny. Kapky vody fungují jako miniaturní lupy, které násobí sílu slunečních paprsků. Zbytek si asi domyslíte sami.
  • To samé platí o zálivce. Nechte ji vždy na ranní, či večerní hodiny. Zalévejte nejlépe měkkou dešťovou vodou, nebo alespoň vodou odstátou, abyste rostlinám nezpůsobili šok.

Možná vám tato připomínka přijde zbytečná. Vždyť je to přece samozřejmost, ale věřte mi, že v mém okolí bych podobných „zahradnic“, které zalévají hadicí v pravé poledne, našli hned několik.

Čtěte také:

Reklama