Většina dětí mezi druhými a třetími narozeninami začne chodit na nočník nebo na záchod. Vy můžete přitom dítě k tomuto důležitému kroku podporovat. Protože čím větší sebevědomí dítě má, tím lehčí pro něj bude zbavit se plínek.

Trpělivost především

Ve věcech týkajících se učení na nočník to platí stejně tak, jako kdekoliv jinde. Rodiče by neměli nic uspěchat. Většinou se totiž samo ukáže, kdy je čas rozloučit se plenkami. A jak poznáme, že je čas na změnu?

+ Dítě se stáhne do sebe, když vykoná potřebu do plínek
+ Najednou dítěti vadí, když ho přebalujete
+ Pokud má dítě plnou plínku, tak to ohlásí
+ Dítě doprovází rodiče a sourozence na toaletu

Od této doby můžete zkusit dávat dítě na nočník nebo na záchod (samozřejmě se speciálním prkýnkem a stoličkou). V žádném případě na ně ale netlačte. Pokud se nic nepodaří, žádný problém.

Pokud je ale pokus úspěšný, pamatujte si, že jsou děti na svůj „výtvor“ patřičně pyšné. Některé děti mají problém se splachováním záchodu. Mají totiž pocit, že tak zmizí do ztracena jejich část. Pokud má dítě tyto pocity, neměli byste jejich výtvory“ likvidovat v jejich přítomnosti. Naopak ale existují děti, které jsou nadšené, pokud mohou vyprodukované samy spláchnout.

Co musí dítě umět, aby se zbavilo plínek?

Mělo by rozpoznat tlak na močový měchýř a střeva, a tak poznat, že musí“
+ Musí umět používat svěrače (zcela kontrolovat je umí děti nejdříve ve třech letech)
+ Mělo by rozeznat, kdy opravdu musí čůrat a kdy to ještě chvilku vydrží

Kdy se dostaví úspěch?

Neočekávejte, že jakmile začne dítě chodit na záchod nebo na nočník, bude s plenkami pro vždycky konec. To, že žádný učený z nebe nespadl, platí i v tomto případě. Než dítě zcela zvládne dodržování osobní hygieny, trvá to zhruba dva roky. Za tu dobu se stane spousta drobných nehod, které jsou normální a se kterými je potřeba počítat. Vědecké studie zároveň ukázaly, že čím dříve a přísněji byly děti učeny na nočník, tím se proces odbourávání plen oddálil.

Nenechte se znervóznit ostatními matkami, když budou vyprávět, jak jejich stejně staré dítě už plenky nepotřebuje. Každý velký nátlak na dítě narušuje jeho přirozený vývoj. Trvalé odbourávání plen je možné teprve od tří let. V pěti letech se může občas dítěti podařit nedoběhnout včas na záchod, nebo se občas počůrat do postele. To by mělo být ale jen ve výjimečných případech. Pokud má dítě v pěti letech ještě problémy s dodržováním osobní hygieny, je potřeba poradit se s dětským lékařem.

Jak vašemu dítěti pomůžete

-          Nedávejte ho na nočník vždy v pravidelnou dobu, ale pouze tehdy, když musí. Jen tak totiž děti poznají rozdíl mezi muset, sednout si a udělat.

-          Pokud si dítě samo řekne, že musí, a potřebu vykoná, nešetřete chválou. Každá snaha se počítá. Chvalte ho i tehdy, pokud má snahu, ale ještě to úplně správně neklapne.

-          Nehubujte, pokud se to zcela nedaří. V tomto případě je lepší dítěti říct, ať si z toho nedělá hlavu, že příště se to určitě bude lepší.

-          Oblékejte dítěti takové oblečení, které si snadno samo svlékne. Zapomeňte na lacláče, nejlepší jsou v tomto případě kalhoty na gumu.

-          Proberte s dítětem, jestli chce chodit spíš na záchod, nebo na nočník.

-          Pokud vám to nevadí, berte dítě sebou, když jdete na toaletu, a nechte ho se koukat.

-          Při hraní dávejte panenku nebo medvídka také pravidelně na nočník nebo na záchod. Dítě to bude motivovat.

-          Nejlépe se učí odbourávat pleny v létě. Pokud máte zahradu, nechte dítě běhat venku s nahým zadečkem nebo jen v kraťasech. V kvalitních plenách totiž dítě nepozná, že má v kalhotách mokro. I když to dítě na záchod nestihne, je mnohem snazší přeprat jedny kraťasy než několik vrstev, které má dítě na sobě v zimě.

Co zabralo při učení na nočník u vás? Máte nějaké zaručené tipy?
Reklama