Domov máme asi všichni spojen s pocitem klidu a bezpečí. Místo, kam se ukrýváme, abychom si odpočinuli, načerpali energii a užili si jeden druhého. Nepříjemným narušením naší přísně střežené zóny je dozajista nezvaná návštěva v podobě zlodějů. Nenechejte si tedy znepříjemnit takovýmto způsobem život a pojďte se s námi podívat na to, jak se proti nevítaným hostům bránit.

 

OKNA

  • Bydlíte-li v přízemním domku nebo v přízemí panelového domu, jsou okna, která jsme zapomněli dovřít, přímo pozvánkou pro zloděje.
  • Nejjednodušším a asi také nejvíce používaným způsobem ochrany oken jsou mříže. Rozhodně mají v těchto částech domu své uplatnění, ale neměli byste zapomenout na to, že v případě požáru budete muset někudy uniknout a často jsou právě okna jedinou možnou cestou.
  • Na trh se dostala také bezpečnostní okna a bezpečnostní fólie, které dobře vypadají  a na rozdíl od mříží jsou odolné vůči třaskavinám a zápalným lahvím.
  • Nezapomínejte také na okna sklepů či garáží.

DVEŘE

  • Nějaké to zabezpečení dveří viděl, měl nebo alespoň zná každý z nás. V první řadě byste měli investovat do odolných dveří s bezpečnostním zámkem.
  • Přídavné bezpečnostní zámky jsou také už téměř samozřejmostí a vyžaduje je skoro každá pojišťovna předtím, než vám byt pojistí proti krádeži. Skvělým pomocníkem je také dveřní závora, která zabrání vysazení i vyražení dveří.
  • Na prosklené dveře použijte bezpečnostní folii nebo ozdobné mříže. Nemusíte se bát, že mříže zkazí celkový dojem z domu. Dnešní nabídka výrobců mříží je totiž malou přehlídkou uměleckých děl.

GARÁŽ

  • Místo, kterým zloděj může vniknout do domu velmi snadno. Zajistěte dveře spojující garáž s domem zevnitř petlicí nebo bezpečnostním zámkem.

OKAPY

  • Jednoduchý způsob, jak se může zloděj dostat do horních pater domu, je vyšplháním po okapu. I na to už bylo myšleno a byl vyvinut kluzký nátěr, který nezvanému hostu znemožní šplhat vzhůru. Plastové okapy zase nejsou tak pevné, aby případného návštěvníka unesly.
  • Nenechávejte volně přístupné žebříky.

Použijte elektronický bezpečnostní systém, který reaguje na změnu teploty či pohyb a podává o tom hlášení a informace do centra.

Říká se, že ať odborníci vymyslí cokoliv, zloději jsou vždycky o krok napřed. Vynalezen byl i takový bezpečnostní systém, který dokáže otvírat garážová vrata, odemykat dveře či spustit hasicí zařízení na příkaz telefonem. A i tak mají stále kapsáři pré. Nemusíte se zaměřit jen na techniku. Mějte dobré sousedské vztahy, sousedi pak také mohou spoustu věcí zaregistrovat. Nechlubte se nikde vaším majetkem a ani vy nebuďte pasivní ke svému okolí. Stále častěji se můžete dočíst i doslechnout o případech vykradených bytů či domů za bílého dne, kdy byla většina sousedů sledujíce, jak se majetek nakládá.

Proti krádeži se můžete samozřejmě také pojistit. Avšak počítejte s tím, že musíte mít dům i byt dostatečně zajištěn. Čím méně zabezpečení máte, tím více peněz zaplatíte. V horším případě vám jej pojišťovna nepojistí vůbec.

Na samotný závěr nezbývá než popřát, aby se vám nezvaní hosté lačnící po vašem majetku vyhnuli obloukem.