plenek.jpg
Jednorázové plenky

Jak snadné! Plenku vyjmete z obalu, rozložíte a miminko do ní zabalíte. Po použití ji jen vyhodíte do koše a sáhnete pro novou. Jednorázové plenky ušetří spoustu práce a času. A miminku zase, většinou, nehrozí mokrý a opruzený zadeček. Jenže mají i méně kladné stránky. Pokud nezvolíte ty ekologické, které jsou výrazně dražší, pak mají negativní dopad na životní prostředí a údajně i na zdraví dětí.
Děti do dvou let vyprodukují prostřednictvím jednorázových plenek zhruba tunu odpadu, který je u nás nerecyklovatelný. Hovoří se také o vyšších nákladech na jejich výrobu. Jiné maminky zase odrazuje fakt, že jsou plenky vyráběny a běleny za pomoci chemikálii, jsou parfémované a osahují gelové absorbéry či neprodyšné materiály.
dip.jpg

Látkové pleny

Když se řekne látková plena, vybaví se vám také prádelní šňůry plné klasických bílých čtvercových plen? Ano, i to je možnost. Jenže ta nejpracnější a naštěstí zdaleka už ne jediná. Maminky mají z čeho vybírat.

1) Zmíněné klasické čtvercové pleny jsou nejlevnější, ale zároveň také nejnáročnější na údržbu. Sice po vyprání rychle schnou, ale než je všechny poskládáte, případně předtím ještě vyžehlíte, nějaký čas to zabere.

pleneke.jpg
2) Vícevrstvé plenky jsou menší, mají obdélníkový tvar a jsou podélně děleny do tří částí. Ta prostřední je přitom tvořena až z osmi vrstev, zatímco krajní z vrstev čtyř. Díky tomu stačí k přebalení jedna plenka, kterou je možné složit více způsoby dle potřeby.

3) Kalhotkové plenky jsou svým tvarem velmi podobné plenkám jednorázovým, jen jsou ušity ze savé látky. Používá se například bambus, konopí či froté. Na rozdíl od jednorázových plenek jsou ale propustné.

  • Na všechny tyto látkové plenky je zapotřebí používat svrchní kalhotky. Ty chrání před prosáknutím, ale jsou prodyšné. Existují v různých druzích materiálů. Můžete pořídit buď fleesové s prodyšnou laminátovou vrstvou, PUL kalhotky zase před protečením chrání prodyšný polyuretan, nebo 100% přírodní kalhotky z merino vlny s lanolinem.

5) Nechce se vám skládat všechny komponenty dohromady? Můžete si pořídit takzvané All in one (AIO) plenky, tedy vše v jednom. Ty mají pevně spojené savé jádro se svrchními kalhotkami, takže je přebalování jednoduché a rychlé. Celé je pak hodíte do pračky.

6) Podobně snadné použití má také plenka nazvaná All in two (AI2, tedy Vše ve dvou), které se někdy také říká „Snap in one (SIO, tedy Secvaknout do jedné). Její výhoda spočívá v tom, že savé jádro je sice patentkami kompaktně spojené s kalhotkami, ale můžete je kdykoli vyndat a vyprat samostatně.

7) Pořídit si můžete také kapsové plenky. Jak už název napovídá, mají kapsu, kterou vyplníte savou vrstvou – takzvanou vkládací plenou, kterých existuje spousta druhů.

  • Abyste si ušetřili práci při praní látkových plenek, můžete do nich přidat navíc separační plenu, která zachytí největší nečistoty. Může být z fleesu, viskózy nebo třeba celulózy.

Látkové plenky mají své výhody i nevýhody. Jaké to jsou, ale také jak vypadá jejich použití v praxi, ne to se můžete podívat v následujícím edukativním videu Unie porodních asistentek.


Pokud se rozhodnete pro látkové pleny, odborníci doporučují nejprve si zvolenou variantu vyzkoušet, zda vám vyhovuje. Celá sada, kterou budete potřebovat, vás totiž může vyjít třeba i na 10 tisíc korun. Pořád ale jde o levnější variantu oproti plenkám jednorázovým.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama