Každý to známe. Čas od času, když třeba hltavě jíme, nebo spolkneme něco moc studeného, anebo po namáhavém stíhání autobusu, se najednou nekontrolovaně rozškytáme.

Někdy to za chvíli přejde, ale jindy ne a ne s hlasitými, prudce vyráženými, neartikulovanými zvuky podobnými štěkotu přestat. Pak následují různé rituály a procedury, které se v rodině dědí z generace na generaci a které „zaručeně“ zaberou… Ale oč vlastně jde?

Škytavka – latinsky singultus – jsou vlastně náhlé, prudké a mimovolní stahy bránice vyvolané drážděním bráničního nervu (frenikus) nebo podrážděním mozkových center. Stahy bránice, která je hlavním dýchacím svalem, vedou k prudkému nasávání vzduchu do plic, a ten při průchodu hrtanem způsobí prudké uzavření hrtanové záklopky (epiglottis), čímž vzniká typický zvuk.

Příčiny
Častými provokujícími dráždivými faktory jsou chladný nápoj s obsahem oxidu uhličitého (šumivé nápoje), alkohol, přeplnění žaludku (pivo), objemné, syté jídlo. V tomto případě je škytavka obvykle krátkodobá a spontánně vymizí.

Škytavka může však být i projevem stavu, který vážně ohrožuje život. Zasluhuje pozornost tehdy, když během krátké doby spontánně nebo po jednoduchých manévrech neodeznívá. Vzácněji totiž vyvolávají škytavku některé nemoci mezihrudí, nádory, brániční kýla nebo nějaké plicní onemocnění.

Mezi nebezpečná onemocnění, která se projevují škytavkou, patří například pneumonie, plicní infarkt, plicní absces, tumory, onemocnění jícnu, onemocnění srdce a aotry – například infarkt myokardu, patologické stavy břišní dutiny, metabolické a toxické vlivy nebo celková anestezie při nějakém operativním zákroku. Škytat můžete začít i pokud trpíte neurózou, psychózou či hysterickými stavy a psychickým podrážděním.

Léčba
Při dlouhotrvající škytavce lze na krku provést obstřik, popřípadě i přetětí bráničního nervu (nerv později regeneruje). Pokud škytání trvá déle než 24 hodin, je nutné postiženého hospitalizovat, zejména je-li vyššího věku nebo s vážnými onemocněními. Dlouhotrvající škytavka může vést ke katabolismu, dehydraci a metabolickému rozvratu. Může si i vynutit infuzní léčbu či plnou parenterální výživu. Hospitalizace je nezbytná i dříve, pokud škytavka s rychlou frekvencí nemocného vyčerpává.

Pomoc
Ne vždy se škytání objeví ve vhodné době, a tak je dobré vědět, jak se škytavky co nejrychleji zbavit. Zkuste některý z následujících triků:

– vypijte odvar ze semen kopru
– několikrát se zhluboka nadechněte a pomalu vydechujte
– na chvilku si zacpěte nos a zatajte dech 
– vložte si do úst kostku cukru a pomalu ji rozpouštějte na jazyku a polykejte
– na čajovou lžičku naberte trochu hořčice a kápněte na ni několik kapek octa, rozetřete na jazyk, nechte dvě minuty působit
– hned, jak začněte škytat, je dobré vypít dva tři malé loky studené nebo okyselené vody
– vzpažte nebo spojte ruce za zády, nakloňte se dopředu a rychle polykejte vodu, kterou vám podává jiný člověk
– někdy může být škytání psychogenního původu – pomůže náhlé plácnutí do zad, nejlépe do dolní oblasti mezi lopatky

Máte i vy nějaký recept, jak se škytavky zbavit? 

Reklama