Meteorologové nás varují, že v nejbližších dnech, tedy spíše nocích, nás čekají až arktické mrazy. Pokud byste se tedy vracely v pozdních nočních hodinách domů, dejte si velký pozor na omrzliny. A ještě více vaši muži.

Nebezpečí omrzlin

omrzlinaNejvětším nebezpečím jsou samozřejmě povětrnostní podmínky: intenzivní chlad, hluboký mráz a vítr.
Riziko omrzlin zhoršuje mokré oblečení a také dehydratace nebo fyzické vyčerpání.

Podle obvodní lékařky MUDr. Alice Erenbergerové by si na riziko omrzlin měli dávat velký pozor zejména lidé s nedostatečným prokrvením končetin, s cukrovkou a také s aterosklerózou. K omrznutí nejvíce disponují místa s omezeným průtokem krve, to znamená prsty v příliš těsných botách nebo v těsných rukavicích.
Pozor by si měli dávat také kuřáci, neboť vykouření každé cigarety vyvolává zúžení cév, a zhoršuje už tak omezené prokrvení způsobené chladem.

Prevence

  • Pokud se chcete vyhnout omrzlinám, dbejte na to, abyste měli dostatečně volné a odolné zimní boty a rukavice a také dostatek tekutin, odpočinku a energie.
  • Posilujte imunitu, jezte vitaminy a cvičte.
  • Oblékejte se přiměřeně venkovní teplotě, lepší je vrstvené oblečení než jedna silná vrstva. Na obličej a ruce používejte ochranné krémy. Dávejte pozor na přechody z tepla do zimy.

Nepodceňujte ani průběžnou kontrolu u dětí, protože omrzliny jsou zákeřné a neprojeví se hned.
Zpočátku vypadají všechny stejně. Kůže je bledá, chladná, necitlivá, někdy nafialovělá.
Omrzlin je několik stupňů, od těch mírnějších povrchových, až po hluboké, kdy hrozí nevratné poničení tkáně. U těch by měl člověk co nejdříve navštívit lékaře a začít omrzliny urychleně a intenzivně léčit, neboť se jedná o dlouhodobou záležitost.

Léčba omrzlin

Co dělat, pokud máme nižší stupeň omrzlin?

Podle MUDR. Alice Erenbergerové je v prvé řadě potřeba co nejdříve vyměnit mokré oblečení za suché a podávat teplé, hodně sladké tekutiny, bez alkoholu! Necitlivá, omrzlá tkáň by se neměla nikdy přímo třít.

Je dobré také končetiny ponořit do vodní lázně s vlažnou vodou a teplotu postupně zvyšovat. „Maximálně“ však do 40 °C. Ideální je přidat desinfekci. V této lázni by se měly omrzlé části těla nechat 1-2 hodiny do zčervenání a navrácení citlivosti. Pokud je omrzlý obličej, je dobré na něj přikládat teplé obklady.
Rozhodně se při zahřívání omrzlin nesmí nikdy používat přímé teplo jako radiátory, vařiče nebo otevřený oheň.

U vyšších stupňů omrzlin, kdy už dochází ke tvorbě puchýřů, by se tyto puchýře neměly nikdy propichovat, poněvadž by mohlo dojít k infekci. Hojení takovéhoto druhu omrzlin je velmi náročné a může trvat i několik měsíců. Proto je nezbytné co nejdříve zahájit odbornou péči lékaře.

V lékařské komisi Českého horolezeckého svazu došli k překvapivým zjištěním, a to že k omrzlinám inklinují v poměru 10:1 více muži. 

další použitý zdroj: www.prvni-pomoc.com

Čtěte také: