Internetová petice proti některým ustanovením
Školského zákona (č. 561/2004)
Petiční výbor:
Mgr. Václav Klaus - ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia o.p.s., Lindnerova 3, 18000 Praha 8
PaedDr. Jaroslav Nádvorník - ředitel 2. ZŠ Propojení Sedlčany, Příkrá 67, 26401 Sedlčany
V tomto roce přijatý Školský zákon č. 561/2004 výrazně omezil práva rodičů při snaze zajistit svým dětem odpovídající vzdělání. Konkrétně se jedná o § 60 odst. 2, § 60 odst. 10 a § 61 odst. 4.
"(2) .... Přihlášku lze pro první kolo přijímacího řízení podat pouze na jednu střední školu." "(10) Pokud byl uchazeč přijat ke vzdělávání ve střední škole v některém kole přijímacího řízení, nemůže být přijat ke vzdělávání v jiné střední škole v dalších kolech přijímacího řízení." "(4) Uchazeč, který se hlásí do prvního ročníku nižšího nebo vyššího stupně gymnázia, může podat přihlášku pouze na jedno šestileté nebo osmileté gymnázium. ..."
Dosavadní (nepříliš liberální) systém přihlašování ke studiu na středních školách byl tak novým zákonem ještě více svázán centrálními předpisy a vyhláškami. Nový systém však především ze své podstaty přináší větší počet žáků, kteří se nedostanou na školu odpovídající jejich schopnostem. S tím bude spojen stres, nervozita a výhodnější situace pro možnou korupci či klientelismus při přijímacím řízení.
Argument č. 1: Systém přihlašování na školy vysoké je v ČR od devadesátých let zcela liberalizován a středoškolští uchazeči (ke své spokojenosti) mají možnost absolvovat tolik přijímacích řízení, kolik uznají za vhodné. U středních škol však platí pravý opak. V čem je mezi oběma skupinami uchazečů takový rozdíl?
Argument č. 2: Nový systém vede k tomu, že vše podstatné se rozhodne v jednom dni, v jediném kole přijímacího řízení. Rodiče tedy musí s nezbytnou dávkou geniality mj. odhadnout zájem ostatních rodičů o inkriminované střední školy tak, aby své dítě přihlásili na školu, kde bude v přijímacím řízení úspěšné na 100%. Druhá a další kola (kterými MŠMT nyní rodiče chlácholí) totiž budou probíhat pouze na školách, kam nikdo moc nechce, neboť se nedokázaly v prvním kole zaplnit (jen proto na nich bude druhé kolo vůbec vyhlašováno). Hledání "jistoty" u většiny racionálně uvažujících rodičů povede ke změnám v dosavadnímu rozložení poptávky po jednotlivých školách. O to bude situace pro uchazeče těžší.
Argument č. 3: Zmíněná ustanovení zákona a navazující vyhlášky omezují i některé střední školy, kterým jednotný termín a následná vnucená organizace přijímacího řízení z různých (organizačních, marketingových či jiných) důvodů nevyhovují. Nejde zdaleka jen o školy soukromé, i když zde je zásah do jejich práv očividný.
Argument č. 4: Nový systém přijímání žáků na střední školy je zjednodušující. Ale pouze pro samotné správní rozhodnutí, tedy pro úřední akt přijímacího řízení na středních školách. Lze kvůli zjednodušení byrokratického řízení omezovat práva občanů?
Argument č. 5: Nový systém může nevadit pouze čtyřem skupinám rodičů.
a) Těm, jejichž dítě je tak geniální a sebevědomé, že bude úspěšné při zkouškách na libovolnou školu.
b) Těm, jejichž dítě je tak nenadané či povahově nervózní, že nebude úspěšné při žádném přijímacím řízení.
c) Rodičům, kteří mají možnost zaplatit dětem vzdělání na mezinárodních středních školách (statisíce korun ročně), a v této petici zmiňované problémy je proto netrápí.
d) Rodičům, kterým je vzdělání vlastních dětí lhostejné.
Protestujeme proti výše zmiňovaným částem Školského zákona.
Praha, 17. ledna 2005
Petici podporují:
Asociace ředitelů základních škol České republiky; Komora gymnázií SSŠČMS; PAU o.s.; Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska; Asociace školských odborů - Učitelský odborový klub;
Chcete-li podpořit naši petici, klikněte sem. Můžete také číst seznam dosavadních signatářů.
Nový komentář
Komentáře
houserop: já jsem trémistka, vím, že jeden den se můžu trémou zbláznit, druhý den jsem v pohodě. Je to o dávání ŠANCE. A také o tom, čemu říkám z legrace "hvězdná konstelace" (někdy máš den, kdy se ti všechno daří, jindy naopak, máš kliku nebo smůlu)
A myslím, že děti mají dostat více šancí, teprve se učí bojovat.
Mně by taky vyhovoval zápis na školu, ovšem v tuto chvíli si myslím, že prosazování tohoto způsobu je v naší společnosti příliš revoluční a nemělo by u našich zákonodárců šanci. Je to běh na dlouhou trať. Ale zkus takový návrh iniciovat. Já osobně na to nemám, proto se připojuji alespoň k této petici.
Možná, že je to zbytečný humbuk. Ale i ten humbuk dokáže rozhýbat další vody, je velmi, velmi důležitý. Dokud jsem neměla dítě, tak jsem taky považovala každou takovou snahu za zbytečnou.
Velmi mnoho lidí nezůstane u toho, co si vybrali v patnácti, ano. Ale v tu chvíli je pro dětskou duši strašně moc důležité, aby před sebou viděla reálnou šanci. Pakliže je ta šance takhle okleštěná (jako v tomhle zákoně), je tam stres: prošvihnu to a půjdu někam jenom proto, že to na mě zbyde. Ano, lze vychovávat tvrdě. Ale proč bychom to dělali, když to jde i lidsky
Suzanne: jenomze kdyz je nekdo tremista, tak je velka pravdepodobnost, ze pokope vsechny prijimacky. Na VS je sice mozne podat vic prihlasek, ale velmi casto se terminy prijimacek sejdou - mne se sesly 3 skoly ze 4 - takze se stejne vybira ta jedna.
Co by mne osobne vyhovovalo je zadne prijimaci rizeni. U VS je to jednoduche, az budou jednotne maturity, tak prijimat podle nich, protoze je vetsi sance, ze dite ukaze co je v nem behem maturity v prostredi ktere zna, nez v libovolnem poctu prijimacek. A totez na zakladce, v devate tride srovnavaci test a na jeho zaklade prijimani do skol. Proto se mi moc nelibi tato petice, ktera se odvolava k predchozimu stavu a chce ho uchovat a zakonzervovat, ale nenavrhuje nic noveho.
A opravdu si myslim, ze vestina skol vypise druhe kolo, takze se kolem toho dela zbytecny humbuk. A ruku na srdce, vy vite, ze ta skola, kterou si dite vybere v patnacti, je ta prava, ze je to priprava na zamestnani (a jedina spravna volba), ktere bude delat a bude chtit delat cely zivot. Vy jste do vedeli? A nikdy jste praci nezmenili? Mne je 2x tolik a smeju se predstavam o zivote, ktere jsem v te dobe mela...
Probůh, co se to tu plete za voloviny? Jsem ráda, že se té petice někdo ujal, já bych na to neměla ani čas, ani energii. Díky za to.
houserop: proč by se neměl dostat v prvním kole, když se výborně učí? Probůh, to si snad děláš prdel, ne? To se prostě stává - indispozice, vysoký počet uchazečů... A nebo se prostě učí dobře, a chce vyzkoušet štěstí, ale takových je tam příliš mnoho. Ne každá střední pak vyhlašuje druhé kolo. Co na jedné škole zvrtá, na druhé se mu může povést. Jsou to děti a nemůžou o svém dalším osudu rozhodnout povinně právě v tom jednom dni. Teda můžou, ale je to na budku.
Mám kluka v 9.třídě, takže se nás to právě týká, ale asi s tím nic nenaděláme!!
Dětí je stále míń (aspoň u nás), některé školy je budou brát všema deseti, aby se udržely.
Convalaria: no dyť to říkám, poštěkali se
houserop: jo a ktlačenkám - to by ses divila, mě např. za komančů nepřijali na prodavačku do drogerie (místo mě vzali nějakou papalášskou holku se samýma čtverkama), protože to bylo "lepší" učení. A o holkách co se bez tlačenky nedostaly na kadeřnice, a kosmetičky - to už byl vůbec hodně "výběrový" učňák.
houserop: a ještě něco - syn nemůže za otce a otec za syna, navíc nevím co by prezident získal tím, že něco nepodepíše, když ho pak přehlasují, zvlášť, když o to stojí.
MMCH - slyšela jsem, že se pěkně poštěkali. (otec se synem)
houserop 36: vysokoškolská léta jsou unikátní a lná svobody, to ale neznamená, že ho budu muset živit až do třiceti.
houserop 37: prober se, když uplatí někoho, aby mu dítě přijali, tak dá jednou někomu do kapsy, kdežto na soukromé škole bude platit furt, za každý rok popř. pololetí.
navíc nemůžeš porovnávat regiony a malá města s Prahou.
jedle: jasne, ale soukroma skola natuty bude vypisovat dalsi kola.
Lhasa: Myslis, ze je to shoda nahod? O tom pochybuju... Spis me prekvapuje, ze se angazuje, kdyz je reditelem male vyberove skoly, ktera na tom muze vydelat. Kdyby se angazovali reditele velkych skol, nebo treba prumyslovek nebo ucnaku, kterym tento system bude delat nejvic problemu, protoze nebudou mit po prvnim kole naplneny stav...
A myslis, ze by pomohlo, kdyby si humanitne nadany dite dalo vic prihlasek, kdyz je ten gympl stejne jenom jeden ve meste? Kam by si dalo dalsi prihlasky? Na prumyslovku, na zdravku, na rodinku...? A nebudou prave tyto skoly vypisovat druhe kolo, protoze nebudou naplnene?
houserop: Jenze ten zakon se vztahuje na vsechny skoly. Tedy i soukrome. Nemuzes podat prihlasku na statni a jeste na soukromou. Pouze jednu. Kamkoliv - i na ten ucnak.
houserop: Trošku si pleteš pojmy s dojmy. To, že iniciátorem petice je prezidentův syn, je prostá shoda náhod. Navíc nikdo z nás neví, jestli se kvůli tomu s tatínkem nepoštěkal
A např. humanitně nadaný dítě na malým městě, kde je jeden gympl na sedm škol, dávat na průmyslovku..???
Markýza: tlacenkam? Na stredni skole? Nemame ani jednu stredni skolu, ktera by byla tak unikatni, ze by to stalo za tlacenku. Mozna konzervatore, ale to tento zakon neresi. Ale nekoho uplacet, aby se ditko dostalo na gympl? Kdyz na vysokou klidne muze jit i z prumyslovky? Mame dost soukromych strednich skol a pokud nekdo chce diteti vzdelani zaplatit, tak ho zaplati na soukrome skole, proc by to vrazel do statni skoly?
Markýza: vysokoskolska leta jsou ta nejhezci v zivote. To mi ver. Jsou obdobim svobody, volneho privydelku a zabavy. Zvlast kdyz nad klukama neni strasak vojny.
Ja nechapu, co se na me tak certite, ja s tim zakonem take nesouhlasim. Jenom se mi strasne nelibi, ze se s tou petici nekdo zviditelnuje. Nekdo, jehoz otec ten zakon podepsal a pritom ho mohl, prave kvuli teto veci, vratit.
houserop: prostě proto, že v česku tento systém nahrává "tlačenkám" a podplácení a že se na určitý typ škol dostanou ti co "na to mají" a ne ti co na to mají (v hlavě) - to už tady jednou bylo.
Májík: a kdyz se vyborne uci, tak pro by se nemelo dostat v prvnim kole? Ver mu.
houserop: Nějak nerozumím tomu, proč bych měla dítě posílat na učňák, když se výborně učí, pak teda na střední a pak na vysokou. Jak píše Markýza, už takhle, když se zavedly 9. třídy, tak děti vycházejí v 15, někdy skoro v 16 letech. A když se napoprvé nedostane na střední školu, na kterou chce a bude to zkoušet za rok znovu, tak k čemu to bude, fakt to nechápu.
houserop: přiznávám, že mi dělalo největší potíže přečíst ty tvé litanie bez háčků a čárek, pokud jsi někde v zahraničí, pak promiň, pokud jsi v česku, používej češtinu,
podotýkám - když jsi přijata na VŠ, pak ještě následuje zápis do ročníku a pokud se nezapíšeš, pak ta škola s tebou nepočítá.
Navíc i za komančů se na přihlášky na SŠ psaly dvě školy a učňák, abys měla jistotu, že na nějakou školu se dostaneš. Vem si, že můj syn bude vycházet z deváté třídy v šestnácti letech, pokud se nedostane na školu, na kterou bude chtít a bude to zkoušet za rok znovu a bude-li přijat, pak bude maturovat v jednadvaceti letech, když bude studovat na VŠ pak je to - při dnešním systému studia na většině VŠ dalších pět let, pak skončí studia v dvaceti šesti letech, to by bylo v pohodě, pakliže si dá roční pauzu, skončí v sedmadvaceti - to jako už teď mám počítat s tím, že z něj bude "věčný" student, navíc ani přídavky by tak dlouho nedostával.