Kupte svému dítěti přilbu! A vůbec se neohlížejte na zákonné povinnosti, dodala bych. To proto, že podle zákona musí mít na hlavě přilbu jenom děti, které jedou na kole.

A co děti na bruslích, na in-linech, na lyžích, na snowboardu? Rozhodně helma patří k základní výbavě i pro tyto sporty a nákup bychom neměli odkládat. A je přece úplně jedno, jestli nám takovou základní věc, tedy chránit svoje děti před úrazy, nějaký zákon přikazuje nebo ne.

Čím se liší
Všechny helmy se vyrábějí z lehkých, prodyšných materiálů. Liší se ovšem tvarem, polstrováním, hmotností a typem zapínání. Cenové rozpětí je velmi široké – od šesti set do tří a půl tisíce korun.

Obnošené ne
Pediatři nedoporučují kupovat dětem helmy obnošené. Mají totiž tu zásadní nevýhodu, že na nich nemusí být vidět poškození způsobené eventuálními předešlými pády. Ideální není ani půjčovna. Nejlepší a nejbezpečnější je kupovat helmy nové a s označení CE a musí dobře na hlavě sedět. To je důležitější než její design nebo značka.

Kupujte kvalitu
Lyžařské a snowboardové přilby jsou si téměř podobné – ty lyžařské chrání hlavně obličej před případnými řeznými ranami a mohou se doplnit i chráničem brady. To je velmi důležité, protože na lyžích se padá ve velké rychlosti a lyžař setrvačností naráží do všeho, co má v cestě. Stejně tak snowboardista. Kupovat by se helmy měly jen ve specializovaných prodejnách a zásadně je dětem nechejte vyzkoušet. Míra obvodu hlavy, kterou si zběžně pamatujeme, v tomto případě opravdu nestačí. Helma nesmí tlačit ani se sesouvat a dejte také pozor na to, aby prostor mezi obočím a helmou byl víc než dva centimetry.

Mají vaše děti na sport helmu? A vy? Souhlasíte s tím, že je pro děti helma při sportování nezbytná, nebo si myslíte, že se přeceňují její vlastnosti?

Reklama