Med se vrací do našeho života ne jako prostředek oslazení života, ale jeho ozdravení. Studie publikovaná v International Journal of Clinical Practice podtrhuje především jeho možnosti jako antibiotika.

Med má výrazné sterilizační schopnosti při hojení ran a je vhodný především k péči o pacienty s cukrovkou. U nich může pomoci i v případě, kdy hrozí amputace končetiny.

„Med je jednou z nejstarších známých poživatin a zároveň býval od dávnověku používán jako prostředek k hojení ran,“ říká šéf výzkumu doktor Fasal Rauf Khan. „Med objevili i v hrobce faraona Tutanchamóna a k údivu všech byl stále ještě vhodný ke konzumaci. Nikdy se totiž nemůže zkazit. Byl používán především ve válečných dobách jako prostředek k léčení ran až do 20. století. Pak jej v roce 1940 vytlačil objev antibiotik.“

Med má mnoho vlastností, které úspěšně bojují proti růstu bakterií, vysoký obsah cukru a naopak nízký obsah tekutin, navíc vytváří kyselé prostředí. To nesvědčí zánětům a otokům.
Doktor Khan doporučuje medovou terapii především pacientům, kteří podstoupili laparoskopickou operaci a trpí alergiemi na běžné léky.

Zdroj: Korzo

Máte ráda med? Dáváte si ho do čaje, nebo ho používáte i k jiným účelům? Napadlo by vás dát si med na ránu? Používáte jiné produkty z medu? Jaký med máte nejradši? Pampeliškový? Luční? Lesní? Nebo nějaký speciální?

Reklama