nuf

Máte náročnou práci, a přesto si nechcete doma odepřít soužití se psem? Alternativou smutných psích očí, rozkousaných koberců, celodenního opuštění a nešťastného štěkotu je psí školka. Zvlášť mladí pejsci vyžadují hodně pozornosti, takže jim tím aspoň trochu vynahradíte svou nepřítomnost.

Zní to krásně a lákavě a v první moment máte pocit, že nic lepšího pro svého chlupáče udělat nemůžete. Na stránkách většiny nabízených služeb psích školek se dočtete, že vaše mazlíčky čekají hry s psími kamarády, procházky, v případě vašeho přání i výcvik, koupání, stříhání, jídlo či veterinární služby. Večer, až si pro něj přijdete, bude rozesmátý, vyřáděný a spokojený. Než však podepíšete smlouvu, pořádně si všechno vyzkoušejte na vlastní (teda psí) kůži, abyste jen draze nezaplatili za to, že bude váš hafan místo zadarmo doma zavřený za peníze jinde.

Tím se nechci dotknout poctivých „psích tet“, které se o své svěřence poctivě starají, ale zkušenost je zkušenost. A pes, jak známo, na nikoho žalovat nemůže. Než tedy podepíšete smlouvu, vyptejte se (nejlépe jiných klientů školky) na délku a četnost procházek, na denní program pejsků, velikost smečky, ve které bude trávit čas.

Já jsem se například v jedné pražské školce dozvěděla, že během 10 hodin hlídání je jediná procházka v délce 25 minut. Jinak jsou psi zavření v malé (10x10 metrů) ohradě a dělají si, co chtějí. Kdo se pere, je separován zvlášť. Jestli je to v koupelně, předsíni či ve sklepě, jsem se ale nedozvěděla. 

nuf

Za tuto službu zaplatím denně 350 korun. Sama mám doma ročního německého ohaře, takže při představě, že bude 10 hodin zavřený v kotci a projde se jen na slabou půlhodinu, se taková investice opravdu nevyplatí.

Než do školky hafana odvedete, řádně si v ní všechno prohlédněte a nedejte jen na telefonickou domluvu. Ze zkušeností vím, jak to chodí v psích hotelech. „Tři neděle je maximum, co psi snáší bez větších stresů. Poté se už potřebují vrátit do své smečky. I při nejlepší péči jim nemůžu zajistit citové zázemí. To mají jen u svého pána. Je to stejné jako s dětmi v dětském domově. Mají tam všechno, jen ne svou vlastní rodinu,“ vysvětluje majitel jednoho z nich.

Školka samozřejmě není na tři týdny, ale dejte si pozor, aby to spíš než hezky prožitý den vašeho pejska nebyl dobrý podnikatelský záměr „psí tety“.

Až si přečtete následující zkrácený ceník jedné z pražských školek, možná vás napadne totéž...

Pobyt ve školce:

1 hod. – 50,-
1 den (9–19 hod.) – 350,-
1 týden pracovní (nebo 5 dní jednotlivě) – 1 400,-
1 měsíc (nebo 20 dní jednotlivě) – 4 900,-
Víkendy (9–19 hod.) – 450,-/ den
Pouze přenocování (20–8 hod.) – 200,-/ noc

Pobyt pejska mimo Psí školku:

přenocování pejska individuálně u „psí tety“450,-/noc
přenocování „psí tety“ ve vaší domácnosti300,-/noc
den + noc u „psí tety“750,-/24 hod.
den + noc  „psí tety“ ve vaší domácnosti – 500,-

haf

Podělte se s ostatními čtenářkami o své zkušenosti. Znáte někoho, kdo dal psa do školky nebo hotelu? Byl spokojený?