Jak je to s lidským zdravím a „přátelskými bakteriemi" jsme zeptali člena Společnosti pro probiotika a prebiotika Mgr. Pavla Suchánka - odborníka na výživu.


pearlsMgr. Pavel Suchánek je poradce pro výživu

Vystudoval obecnou biologii a biochemii a je členem České společnosti pro aterosklerózu a Evropské společnosti pro aterosklerózu. V rámci publikační činnosti pravidelně uveřejňuje články na téma obezita, pohybová aktivita a zdravý životní styl a působí i jako poradce pro výživu a zdravý životní styl. Je rovněž autorem knihy „Víte, co máte na talíři?“
V současnosti pracuje v IKEM.

Jeho koníčkem je sport, a to prakticky jakýkoli. Pravidelně se věnuje kick-boxu. Sport považuje za nejlepší lék na spoustu problémů, včetně stresu a přepracovanosti.


Pane magistře, jsou pro nás probiotika opravdu tak významná, jak se v poslední době stále častěji dozvídáme?
Ještě zhruba před 20-30 lety málokdo věnoval pozornost zásadní informaci - a sice že oblast střeva má pro náš imunitní systém a celkové zdraví zásadní význam. V současnosti se problematice zabývající se kvalitou a fungováním střevní mikroflóry věnuje obrovská pozornost. Zásadně se totiž změnil náš životní rytmus a stravovací zvyklosti. V důsledku poněkud uspěchaného životního stylu je lidské tělo neustále vystaveno velkému množství zdraví ohrožujících faktorů. Ve většině případů jde o vlivy působící na náš organismus dlouhodobě (chemické, fyzikální), ale zásadním škůdcem našeho zdraví je také stres.
Jinými slovy - nezdravý životní styl, špatné stravovací návyky, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, velká pracovní zátěž, nedostatek každodenního pohybu a chybějící čas na relaxaci....
Toto vše vede k opakovanému oslabování imunitního sytému a následnému krátkodobému i dlouhodobému zhoršení zdraví.

Poradíte nám jak o sebe v tomto směru lépe pečovat?
Pro zdraví imunitního systému má velký význam správná skladba střevní mikroflóry.

Střevní bakteriální mikroflóra je velmi aktivní a výrazně ovlivňuje zdraví každého jedince.
Povrch lidského těla dospělého člověka má přibližně 1,75 metru čtverečního, ale povrch zažívacího traktu je asi 150 až 200 metrů čtverečních a obsahuje téměř 1014 živých bakterií! To je přibližně desetkrát více, než je celkový počet buněk lidského těla. Toto množství bakterií váží jeden až 1,5 kilogramu a tvoří okolo 30 procent objemu stolice. Další zajímavostí je, že se výrazně odlišuje množství bakterií v různých oblastech střeva. Horní část zažívacího ústrojí obsahuje málo bakterií (méně než sto tisíc bakterií na mililitr), v tlustém střevě je bakterií velké množství (více než deset trilionů bakterií na gram).

Samotný střevní trakt je osídlen bezmála 400 druhy mikroorganismů, přičemž u zdravého člověka převažují takzvané probiotické kmeny, jako jsou např. Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum a Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus salivarius a další.
Tyto probiotické kmeny svým účinkem výrazně přispívají k bezchybnému fungování imunitního systému organismu. Pracují v symbióze v celé řadě činností, zejména odpovídají za optimální vstřebávání živin (vitaminů a minerálních látek) ze střev do organismu, obnovují ochranný povlak na střevních klcích, chrání před infekcí poškozená místa na střevní sliznici, než je organismus „opraví"a brání tak vzniku zánětlivých reakcí.

Probiotické bakteriální kmeny také produkují přirozená antibiotika, a tím desinfikují střevní trakt. Snižují pH střevního obsahu, čímž brání růstu nebezpečných neboli patogenních bakterií ve střevě a v neposlední řadě brání růstu kvasinek odpovědných za gynekologické a urologické problémy.

Jaké jsou zdroje probiotických bakterií?
Živé probiotické bakterie jsou obsaženy v některých mléčných zakysaných produktech nebo v doplňcích stravy.
Jedná se o mono nebo směsné kultury živých mikroorganismů, které při pravidelné konzumaci pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru.
Probiotika jsou důležitou součástí stravy v každém věku!
Konzumace probiotik v dětském věku podporuje správný vývoj imunitního systému.pearls
V dospělém a seniorském věku je jejich konzumace také důležitá. Bohužel se tato potřeba zatím příliš nezdůrazňuje. Právě v dospělosti mnoho z nás přestává konzumovat zakysané mléčné výrobky a jiné zdroje probiotik nehledá.

Povězte nám na závěr, v jakých konkrétních případech lze probiotika užívat například pro zlepšení zdravotního stavu nebo jako prevenci určitého problému?
Pozitivní účinek probiotik je opravdu široký, jednoznačně prokázaný je vliv v případě průjmových onemocnění, ať již virového či bakteriálního původu, známý je také důležitý vliv probiotik a jejich příjem v období po léčbě antibiotiky. Doporučuji také vozit probiotika na cesty jako prevenci tzv. „průjmů cestovatelů“. Probiotické bakterie jsou schopny osídlit naše trávicí ústrojí, vytvořit tam mírně kyselé prostředí a bránit rozvoji rizikových mikroorganismů.
Podle posledních poznatků se ukazuje, že přítomnost probiotickžch bakterií ve střevě snižuje výrazně riziko rakoviny, zejména rakoviny trávicího ústrojí.
Probiotika jsou rovněž prevencí řady gynekologických zánětů zejména kvasinkového a plísňového typu. Nověji je zkoumán také vliv na snížení rizika žaludečních vředů způsobených bakterií Helicobacter pylori.
Podle nejnovějších studií probiotika pomáhají snižovat výskyt atopických dermatitid u dětí, výskyt těhotenského diabetu druhého typu a studie potvrzují také zásadní vliv probiotik na zdraví nastávající maminky a jejího novorozence.
Probiotika chrání a zároveň podporují regeneraci střevní sliznice, zvyšují její resorpční schopnost. To je důležité zejména u starších lidí nebo pacientů po chemoterapii, kdy resorpce střevní sliznicí značně klesá. Aktivně zvyšují průchod vitaminů a minerálních látek do krevního oběhu. Upravují trávení, brání zácpě, průjmům a nadýmání, čistí střeva, a tím i celý organismus. Intenzivně je zkoumán případný pozitivní vliv na hladinu cukru, cholesterolu a dalších metabolitů v krvi, stejně tak vliv na vysoký krevní tlak, zde je to otázka ještě potvrzujících studií. Stejně tak probiotika podle posledních poznatků rovněž působí proti stárnutí buněk - například tedy je možné předpokládat, že spolupůsobí na stav pokožky, vlasů a nehtů.

Probiotika jsou pro náš zdravý a kvalitní život nepostradatelná. Jejich příjem je doporučován předními odborníky ve všech oblastech lidského zdraví.
Vynaložené finanční prostředky na úpravu jídelníčku ve prospěch zvýšeného příjmu

Probiotických bakterií neboli probiotik jsou bezesporu dobrou investicí v každém věku.

Mgr. Pavel Suchánek

Reklama