S tlačítkem „to se mi líbí“ se musel setkat každý, kdo aspoň jednou zavítal na nejpopulárnější sociální síť Facebook. Činnost, která se provádí kliknutím na zmíněné tlačítko, se nazývá „lajkování.“ Uživatelům umožňuje kladně hodnotit fotografie, odkazy, statusy zveřejněné jinými uživateli.

Činnost, při které vám zmodrá palec a bude vás stát moře času. Kontrolovat, co vaši přátelé napsali nebo sdíleli, je náročné. Na čas i psychiku.

Olajkuj mi to, prosím. Máš to tam. Hele, i senátor mi to lajknul! Ještě mi tam chybí lajk od toho… jak se jmenuje a kde zas lítá?!

spoko

S počtem lajků by zákonitě měla růst i osobní spokojenost a oblíbenost uživatele (v tomto případě i příjemce). Je tomu skutečně tak?

Antropolog Michal Josephy tuto myšlenku zajímavě rozvinul: „Člověk, který je všeobecně oblíbený na Facebooku, se však nemusí setkávat s podobným přídělem lajků „na forbíně života“. Nejenže si v průběhu času může jejich prostřednictvím vytvářet závislost na přízni publika, ale také si pěstovat nejrůznější odrůdy narcismu, popřípadě virtuálně uspokojovat svou touhu po uznání, ocenění a potvrzování vlastní hodnoty.

Řečeno v nadsázce: Proč by měl dobře uvařenou rajskou ocenit jen manžel, když ji lze vyfotit, zavěsit na síť a počkat si na pochvalu kamarádky z dětství či toho mlsného kocoura z Francie? V době občasné digitální samoty se navíc lajkování může stát i jakousi náhražkou za vyjádření typu „zajímáš mě“, „mám tě rád“ či „myslím na tebe“. Podle socioložky Sherry Turkleové totiž nelze v dnešní době přehlédnout nejistotu v mezilidských vztazích a také úzkost z intimity.

Ve svých statusech a komentářích, které běžní uživatelé vkládají a sdílejí ve virtuálním světě, se nás snaží přesvědčit, že takhle by to mělo být, a reálná spokojenost přitom celé hodiny vysedává u počítače.

„Já nejsem závislý, já s tím problém nemám,“ tvrzení, kterým nevěří ani ti, kteří je vyslovují.

Zahraniční průzkumy vidí rizikovost takového počínání, když člověk kontroluje svůj profil na Facebooku dvacetkrát za den, a pokud nikdo neolajkuje či neokomentuje jeho příspěvek, má sebevražedné myšlenky.

Varující pak je, když máme více kamarádů na sociální síti než těch reálných a první, co ráno uděláme, je, že dáme lajk ještě dříve, než si vyčistíme zuby.

Foto zdroj: Facebook

Reklama