Když manželovi zemřela maminka, bylo nám jasné, že to pro manželova otce, tedy mého tchána, je taková rána, že pokud se z ní vzpamatuje, bude to trvat hodně, hodně dlouho.
Dědeček si po smrti své ženy skutečně sáhl až na samé dno.
Odmítal jíst, stále plakal, dokonce se pokusil i o sebevraždu. Se svojí ženou byli na sobě natolik závislí, že jeho život po jejím odchodu ztratil smysl.
Upřímně řečeno, dědečkův stav nám nedal spát.
Bydlel v malém domečku 200 km od nás, a tudíž péče o něj se stala nemožnou. Já i manžel ještě chodíme do práce, čili navštívit dědu jsme mohli jen o víkendu, a to vzhledem k jeho psychickému stavu nebylo možné.
Navrhla jsem proto, že dědu nastěhujeme – alespoň na čas – k nám. Děti už jsou z domu, jeden pokoj máme volný, takže toto řešení se zdálo nejrozumnější.
Já pracuji pět minut od domu, takže bylo v mých silách se i během pracovní doby zastavit za dědou a „zkontrolovat ho“.
Zprvu se děda bránil, prosil, že z domečku nepůjde, ale podařilo se nám mu vysvětlit, že v současné chvíli zkrátka jiné řešení není.
Byl si však moc dobře vědom toho, že není schopen se o sebe postarat a tak se slzami v očích po dlouhém přemlouvání na náš návrh kývnul a začalo se stěhovat.
Připravili jsme dědovi hezký pokoj.
Vymalovali jsme mu, pověsili mu tam jeho milované obrázky, které si přivezl z domova a nastěhovali mu tam i jeho skříně s postelí.
Zdálo se nám dobré, aby u nás měl alespoň svůj nábytek – snad se díky tomu nebude cítit tak úplně bez domova, říkali jsme si.
Nebudu říkat, že to zprvu nebylo náročné. Bylo a hodně. Museli jsme se s manželem vystřídat a vzít si dovolenou, protože děda byl na tom opravdu zle.
Plakal, stýskalo se mu už nejen po ženě, ale i po domově. Jednou dokonce chtěl utéct zpět do „své“ vesničky.
Trpělivě jsme mu vysvětlovali, že až se jeho zdravotní stav zlepší a pokud bude chtít, nebudeme mu bránit v tom, aby se vrátil domů, ale nyní to skutečně možné není.
Ale jistě všichni víme, že čas dokáže léčit nejlépe...
A čas začal léčit i našeho dědečka.
Jeho stavy, kdy nejedl a jen plakal, ustupovaly a objevovaly se stále méně a méně, až po roce jsme s mužem u kávy zkonstatovali, že ten děda, jakého jsme znali, je zpět.
Mýlili jsme se. Děda, jaké jsme znali, byl milý, usměvavý a samá legrace. Kdežto ten „současný“ děda, sice už netrpěl depresí a našel opět chuť do života, ale stal se z něj hrubián, despota a troufám si říci – zlý člověk.
Jak je to možné? Psycholog nám to vysvětlit tak, že děda prošel zlomovým, nelehkým obdobím. Svojí zlobou a nenávistí si postavil bariéru proti té bolesti, kterou si prošel. Tato reakce, toto chování je prý hlavně u starších lidí častým jevem...
No jo, ale co my s tím?
Děda se začal chovat tak, že mi často až mráz běhal po zádech.
Udělal si ze mě služku a k manželovi se choval tak, že jsem jen tupě zírala a čekala, kdy muž vybuchne.
Možná se ptáte, proč jsme dědu nevrátili zpět domů. Odpověď je jednoduchá:
To víte, že jsme chtěli. Po ujištění lékaře, že děda je schopen se již o sebe postarat a že nic nebrání tomu, aby se vrátil do svého domečku, jsme to hned dědovi navrhli.
Jeho reakce však byla šokující.
Začal řvát, že nikam nepůjde, že se ho chceme zbavit a že muž je jeho syn, tak ať se o něj kouká postarat...
Nu, tenkrát to bylo ošklivé divadlo, co dědeček předvedl.. A tenkrát bylo mně i manželovi jasné, že z dědy je skutečně jiný člověk. Člověk, který chce ubližovat, člověk, který chce vládnout, poroučet, rozkazovat.
Asi 3 měsíce po tomto výstupu jsme se dozvěděli, že děda svůj milovaný domeček prodal!
Nemohla jsem to pochopit! Tolik let tam s babičkou žili, měl tak rád „svoji vesnici“ a nyní udělal tohle!
Ale manžel to odhadl správně. Děda podle něj prodal dům proto, aby se neměl kam vrátit a mohl u nás zůstat nadobro.
Já se o něj starala, prala mu, vyvařovala, na manželovi si vybíjel zlost, kdy se mu zachtělo a toto se dědovi zalíbilo.
Zhruba před měsícem mi ruply nervy a řekla jsem dědovi do očí, že už tohle dál nesnesu. Buď se bude chovat slušně, nebo u nás prostě bydlet nebude.
Děda dostal záchvat vzteku a nebýt u toho můj muž, snad by mě i přetáhl holí.
Nyní je situace taková, že s manželem hledáme pro dědu domov důchodců. Je to sice hrozné, ale já už tohle dál nesnesu.
Dědovi jsme řekli, co hodláme udělat. A také jsme mu navrhli, že pokud chce u nás zůstat, není v tom žádný problém, ale musí se začít chovat slušně, nenadávat, nepeskovat...
Děda tuto podmínku neakceptuje. Hledáme proto solidní a slušný domov důchodců a jsme rozhodnuti, že tam dědu dáme.
Už jsem v okolí zaslechla pár narážek na svoji osobu, cože jsem to za snachu, když tak bezcitně šoupnu dědu do domova, ale já i muž si za svým rozhodnutím stojíme.
Možná to od nás není zrovna nejhezčí, ale my své možnosti již vyčerpali a myslím, že jsme toho i pro dědu udělali dost....
Nejsem už nejmladší a i já mám právo na to, být ještě šťastná a užívat si života. A to se neobhajuji, to jen konstatuji. Necítím totiž v tomto případě potřebu se obhajovat. Mám svědomí čisté.
Nový komentář
Komentáře
Tyjo, tak to je moc zajímavý příběh. Úplně vás chápu. Ve vaši situaci je toto rozhodnutí pochopitelné. Já bych třeba svého dědečka asi do domova důchodců "šoupnout" nemohla. Doma to má nejradši. Jediný problém je, že na tom už zdravotně bohužel není nejlépe. S tím nám ale dost pomáhá domácí zdravotní péče.
Milá Jiřko, až se zhroutíš, řeknou lidé, že jsi cvok a budou tě pomlouvat stejně. Myslím, že tohle je jediné řešení. Udělali jste co jste mohli. Bude tam lépe jemu i vám. Takhle by se ván za chvíli odcizily děti, nechtěly by k vám jezdit. Děda za to nemůže, je asi psychicky nemocný, ale ty s manželem mu nepomůžete. A bude hůř. Ti lidé, co vás teď pomlouvají s ním nežijí a netrpí. Jednou to nevydržíte a pokusíte se dědu spacifikovat a bude problém. V cizím prostředí so hned od počátku zvykne na nějaké zásady.
a pro Jiřinku jenom ať děda si zaplatí poplatek za místo v penzionu tak se tam dostane a ví o co přišel měl chaloupku a prodal ji tak co ,?? můj názor
holky čtu vaše názory a máte pravdu skoro káždá opravdu je problém se starat o tak staré rodiče a musíte fungovat ještě doma svůj život taky má káždý penzion je super pro každého kdo je už sám najde si tam kamarády a jak nechce tak může být sám jenom s rodinou ,taky tady to máme ,ale nedostane se tam každý to je pravda no škoda
Taky mám pocit, že náš sociální systém je nasměrován špatně.
Lowel: přesně to mám na mysli, takovéhle živoření čeká člověka potom, co celej život pracoval, platil si důchodový pojištění, a ještě se i na takovýhle domov důchodců čeká roky. Těch pár domovů, co jsou jenom trochu lepší, zdaleka nestačí zájmu, který o ně je. Takhle si já spokojené stáří opravdu nepředstavuju.
Markýza: až se nebudeš moct postarat sama o sebe, budeš mít tak akorát postel v LDN a u ní stojan s kapačkama, víc nic. Takovýhle domovy, co píšeš, jsou pro důchodce, co se postarat právě můžou. A hlavně si můžou zaplatit ten servis, a to s průměrným důchodem nejde. Že to zaplatěj děti, bych si dovolila pochybovat, budou mít svý rodiny, svoje děti, budou platit hypotéky, budou si spořit na svoje vlastní důchody... že by jim ještě zbývalo na nadstandardní domov ?
Pro nemohoucí babičku jsme sháněli pečovatelku. To byste nevěřily, jak je to obtížné, zvláště na malém městě. Nakonec se nám to nepodařilo. Myslím, že by se náš stát měl víc zajímat o seniory a péči o ně. Ve většině případů se rodina skutečně nemůže o starouška postarat a jiné řešení než DD není.
Já budu asi za exota, ale jediný co po dětech chci, až nebudu moct se o sebe postarat sama, aby mi připlatily nějaký nadstandardní domov pro důchode, takový abych tam mohla mít pokojí pro sebe (případně dva menší, když bzudeme chtít trávit stáří s manželem), v něm měla svůj nábytek, svou toaletu a wc, do společné jídelny jen když budu chtít, plný servis od personálu. Já nevím, je to moc, nebo ne.
Jsem sobecká, nebo nejsem.
jo, na sousedy se vykaslete, ti vam do toho nemaji co mluvit. taky mame babicku v domove, sice z jineho duvodu, ale je tam a proste se neda nic delat. doufam, ze vse vyresite a budete zase v pohode
Já se teda vůbec nedivím,jak se říká za dobrotu ... Je pravda že to asi není úplně ojedinělí případ,takových lidí co si prožijou peklo a začnou být zlí a pro své okolí nesnesitelný je asi hodně,bohužel,ale lidská psychika je zvláštní. Naše sousedka to vyřešila úplně stejně,dala maminku do pečovatelského domu a na víkend si jí brala k sobě domů,ale nic se nezměnilo. Po dvou letech maminka zemřela a sousedka si oddychla,já vím zní to strašně,samozřejmě jí oplakávala,ale skončilo jí to psychické týrání posledních dvou letech. Kdo nezažije nemůže soudit..
Jíťa*:
ale pro ní to je prostě problém...
to ona nakoupit, k doktoru a tak si zajde....
ale tuhle mě vytočila se známkou...poštu má kousek od baráku...koupila si v tabáku pohled že ho někomu pošle a poslala mi ho po manželovi, ať jí na něj koupím známku, že v tom tabáku je neměli...dobře, ale ona poštu hned vedle a to byl zrovna tak hezký den asi před měsícem, sluníčko svítilo
Rikina: mám tentýž názor. Kolektivních zařízení mám z dětství plné zuby. Není nad to mít svou koupelnu, svůj záchod a svoje soukromí.
Naprosto souhlasím. Ještě před rokem jsem se musela starat o babičku. Pak jsem jako vnučka vybouchla, vždyť má babička tři děti! Když už k ní začali létat mimozemšťané a kradli jí peníze, tak jsem udělal pořádný rambajs. Babka je dneska v soukromém domově důchodců, jezdíme za ní a máme klid a zase zdravé nervy.
Možná to opravdu jinak nejde. Ale vím, že moji rodiče by do domova důchodců chtěli, jenom kdyby už nemohli sami vstát z postele a musel je někdo mýt, krmit atd. Jinak ne. Sama bych do domova důchodců taky nešla, tam není žádný soukromí, a člověk se musí hlásit, kam jde, kdy přijde. Nemůže mít žádný domácí zvíře, ani kytky, klíč od bytu musí dát rezervní na vrátnici, kdejaká uklízečka mu leze do osobních věcí. Celej důchod dá za domov, a nezbude mu ani na čokoládu pro vnoučata. Otravujou ho s pořádáním různých praštěných akcí, co si vedení domova myslí, že jsou úžasný pro starý lidi, a nikoho nezajímá, že dotyčného to třeba nebaví a nechce tam jít. Takovej je domov důchodců, co stojí u nás na sídlišti. Což je taky geniální tah, umístit ho vprostřed sídliště, mezi dětský hřiště - asi aby si mohli důchodci stěžovat, že venku křičej děti
Kdepak, dokud budu schopná stát na nohou, byť o berlích, do domova teda ne.
Myslim, ze opravdu neni co obhajovat a souhlasim s pani Jirinou. Nemyslim si ze domov duchodcu je nejake zlo. Muj pritel tam ma babicku a ta si to tam nemuze vynachvalit. Kazdy den maji nejaky program, pro mohouci planuji vylety, maji vlastni park s oborou a rybnicekem, kam chodi krmit kachny. Takze proc ne?!
Myslim, ze opravdu neni co obhajovat a souhlasim s pani Jirinou. Nemyslim si ze domov duchodcu je nejake zlo. Muj pritel tam ma babicku a ta si to tam nemuze vynachvalit. Kazdy den maji nejaky program, pro mohouci planuji vylety, maji vlastni park s oborou a rybnicekem, kam chodi krmit kachny. Takze proc ne?!
taky se nestacim divit, jak nekteri stari lidi umi byt zli.. napr. dneska jsem rano zaznamenala v saline jeden pripad, pak jdu po ulici a vidim dalsiho dedecka jako vechytek jak rve na remeslnika,kterej se ho slusne ptal, kdo je spravce baraku, ve kterem deda bydli, ze chteji provest nejake opravy a dedek zacal hystericky rvat na celou ulici, at mu vleze na zada, ze on zadny opravy nechce, ze mu tam budou bouchat a on se zas nevyspi atd... dokonce predpokladam,ze dum mel nejakeho majitele a deda je pouze najemnik, takze ma asi houby co rozhodovat, kdo co bude opravovat
a vcera jsem pustila ze dveri starsi damu, ani za podrzeni dveri nepodekovala
Žábina: to já si pamatuju moc dobře,protože to je jediná chvilka,kterou mamka opouští postel a jde