Sherlock Holmes kontra Scotland Yard.

Zatímco hrdina detektivních povídek a románů Arthura Conana Doyla je literární fikcí, Scotland Yard je skutečnou oficiální pátrací a ochrannou organizací, která v ostrovní zemi za Lamanšským průlivem působí na den přesně 79 let.

Už před rokem 1829 měl Londýn své bezpečnostní složky, ale teprve vznik Scotland Yardu zbavil tuto metropoli zločinu.

První skutečný policejní sbor představoval tým někdejších vojáků, kteří se mohli prokázat dobrými referencemi. Těm pak veleli pečlivě zvolení kolegové nebo právníci.

Mužům městské policie zajišťujícím klid a pořádek se záhy začalo říkat Modří ďáblové, Drsní klepetáči, ale také „Peelers“ anebo „Bobbies“.

Rok po zahájení činnosti bylo „Bobíků“, jimž toto pojmenování zůstalo už natrvalo, plných 3000. Za deset let pak vzrostl jejich počet na 18 000. Tehdy byly položeny základy zdatné londýnské policie.

Původní Scotland Yard začal působit 29. září 1829 v ulici Whitehall. V roce 1890 se přestěhoval na Viktoria Embankment a přejmenoval se na Nový Scotland Yard. Dnes v této budově sídlí ministerstvo obrany.

Třetí a zatím poslední stěhování přišlo v roce 1967. Dnešní sídlo londýnské městské policie se nachází ve dvacetiposchoďovém úřednickém bloku podél Brodwaye a Victoria Street ve Westminsteru, asi 450 metrů od Westminsterského paláce.

Reklama