A je tu další známá postava, která přináší dárky - Děda Mráz. Na rozdíl od Santa Clause či od Ježíška má ruský Děda Mráz na přípravu dárků nejvíce času. Ruské děti dostávají totiž dárky až na Silvestra. Je to vousatý chlapík v dlouhém rudém plášti. Žije ve Velkém Usťugu. 

PALÁC DĚDY MRÁZE

Děda Mráz je na své sídlo pyšný. Palác se zlatými věžičkami září novotou. Budova voní dřevem a její prostornost dovoluje, aby Děda Mráz přijímal v hale početné zástupy dětí i dospělých, kterých do lesů poblíž Velkého Usťugu přijíždí víc a víc.

Areál nabízí nejen stylizovaná představení Dědy Mráze a jeho družiny, ale k dispozici je i několik chat, kde se celé rodiny mohou ubytovat a trávit tam novoroční prázdniny. Dominantou paláce je pochopitelně velký nazdobený vánoční strom. Kolem něj skotačí potěr - dívenky v krojích sněhových vloček. I dospělý si tu rychle zvyká na atmosféru.

OŽIVENÁ TRADICE

Všeruský Děda Mráz vládne burácivým hlasem. "Drazí hosté, jsem rád, že vás mohu přivítat ve svém paláci, a jsem velice potěšen, že jste za mnou přijeli," hřmí rozlehlým domem, kam míří dnes už tisíce dětí i dospělých z celého Ruska.

Z původně dětské zábavy se stala pro mnohé vážná práce na celý rok. Návštěvnost Velkého Usťugu se zvedla dvacetinásobně. Zatímco v roce 1997 do Ústí na řece Jug - tedy do Usťugu zabloudily jen asi dva tisíce turistů, vloni tam už přijelo za Dědou Mrázem na čtyřicet tisíc lidí.

PLNĚ VYTÍŽEN

Děda Mráz neví, kam dřív skočit. Přijímá v paláci i své zahraniční kolegy. Naposledy tu byl finský Joulupukki. Nad areálem v borovém lese vlály vlajky jako při státní návštěvě a Děda Mráz a Joulupukki si vyměňovali zkušenosti. Co vymyslet nového, a hlavně: jak zvládat nápory lidí, a především pošty.

POŠTA

Usťugská pošta zaměstnává kvůli Dědu Mrázovi o dva pošťáky více. Přicházejí pytle dopisů. Nejznámější obyvatel Usťugu ale nedostává jen dopisy a telegramy. Ve své poštovní úřadovně se neohání jenom razítkem. Jde s dobou. Tvrdí sice, že je stařičký, ale využívá moderních prostředků spojení včetně elektronické pošty.

Na adresu ruského Dědy Mráze do Velkého Usťugu píší děti z Číny, Finska i dalších zemí. Ročně asi 260 000 dopisů. A Děda Mráz a jeho pomocníci odpovídají. V řadě míst Ruska už je možné koupit přímo obálky pro poštu Dědy Mráze a z jejich prodeje se přispívá na režii celého projektu, který tradici vrací do života. Dětem ani nevadí, že většina odpovědí je natištěna a Děda Mráz je jen podepíše nebo opatří zvláštním razítkem. Je to přece jen zvláštní pocit dostat před nadílkou do schránky dopis, který pošta donesla rovnou od něj.

TRADICE A PODNIKÁNÍ

Ruský Děda Mráz s pomocí nadšenců tradici postupně rozjíždí. Rusové se postavou blízkou hlavně dětem zabývají i vědecky. Lidé z Velkého Usťugu se snaží vytvořit dokonce Akademii Dědy Mráze, která by zastřešovala veškeré aktivity. Už teď dokáží velmi lapidárně vysvětlit rozdíl mezi ruským Dědou Mrázem a Santa Clausem.

Zatímco Santa Claus má krátký přepásaný kabátek a bříško, ruský Děda Mráz je statný chlapík v dlouhém splývavém kabátě. V ruce mu nechybí hůl dotvrzující jako žezlo majestát úřadu. A ještě adresa Dědy Mráze: RUSKO 162340, Velký Usťug Dědu Mrázovi

 

Zdroj: 100+1

Reklama