píše naše čtenářka s nickem janulaostrava. Lékařka sice nad tím mávla rukou, ale pro jistotu nachala znaménko vyříznout. Bylo pozitivní, ale naštěstí se odstranilo včas a všechno dobře dopadlo

Celý život mě trápila má pleť. Mám ji světlou, snadno se spálím a po i krátkém pobytu na sluníčku mi naskáčou pihy. Nejsou sice velké, ale je jich dost. Znaménka nemám. Mou pleť po mně zdědily i mé dvě, dnes již dospělé dcery. Ale jako každé mladé holky, i ony si neodpustily např. v pubertě opalování, ležení u bazénu s kamarádkami, nebo kolo v parném létě. A přestože jsem dbala i já, i ony samy, na dostatečnou ochranu nejrůznějšími krémy, oleji na opalování a mléky, onemocněla má starší dcera ve dvaceti maligním melanomem.

Na místě, kde měla právě pihu a spálila se, se jí začal tvořit pupínek. Chtěla bych upozornit, že to nebyl černý pupínek a nevypadal vůbec jako melanomy, které jsou dnes ke zhlédnutí v televizi, tisku i na internetu. Prostě maličká bambulka, která byla v takovém místě, že dceři vadila při cyklistice. Proto se vlastně tenkrát vydala ke kožní lékařce.

Ta mávla nad pupínkem rukou, ale nechala jí ho vyříznout. O to víc jsme byli všichni překvapeni, když přišel pozitivní nález. Naštěstí dcera přišla na vyříznutí včas. Následná reexcize byla negativní. Dnes to je již osmnáct let, co se to odehrálo. Dcera je zdravá, má čtrnáctiletého syna. Jen se víc kontroluje, co se týče sluníčka. V období od března do podzimu nosí vždy v kabelce malé balení opalovacího přípravku. Co kdyby se někde zdržela? A to i v dešti. Nejednou se stalo, že ten vystřídalo sluníčko a krásné počasí. Dnes má dcera tvrdí, že pihy jí sluší. Mít zdravou pleť je mnohem důležitější, než nějaká ta piha navíc.

Toto píši především pro čtenářky. Má dcera se sama setkala s tím, že její melanom nebyl považován za nic vážného. A proto „ne každý melanom musí být nevzhledné černé ošklivé znaménko“. Nerada bych strašila, je ovšem vhodná kontrola.

A víte, že můj manžel si mě zamiloval právě díky mé jedné pize? Potkali jsme se v létě a mně se udělala taková větší piha na tváři. Manžel mě tenkrát potkal a nevěděl prý, jestli jsem od něčeho umazaná, nebo to je piha. A tak se mnou prohodil pár slov, a jak říká, do pihy se zamiloval :-). Už jsme spolu přes padesát let...

janulaostrava

Děkujeme za váš poučný příběh. Tím spíš bychom se měly hlídat a nenechat nic náhodě. Doufám, že jste si, milé ženy-in, vzaly ponaučení. Tento příspěvek jsem zařadila záměrně jako poslední, abyste nic nepodceňovaly, ale zároveň nepropadaly panice.

Reklama