Věrka byla už jako malé dítě velmi paličatá. Co si umanula, toho také dosáhla. Naštěstí šlo většinou jen o maličkosti, ale teď jde do tuhého. Věrka chce odjet jako zdravotnice do válečné afghánské zóny a její matka šílí strachy.

„Bože, snad si to rozmyslí...“
To jsou slova její matky, která doufá, že si dcera svoje rozhodnutí rozmyslí.
„Vždyť to denně vidíte ve zprávách, teroristické útoky, výbuchy, úmrtí našich vojáků… a to naše trdlo tam chce jet,“ dodává ještě.

Věrce je dvacet šest let a je vystudovaná zdravotní sestra. Po tom, co chtěla být popelářkou, kosmonautkou a patoložkou, nakonec zvolila slušné a perspektivní povolání.
Před dvěma lety se seznámila s Tomášem, vojákem z povolání, který chce jet na půlroční zahraniční misi do Afghánistánu.

ilustrační foto

Věrka si neumí představit, že by byli od sebe půl roku odloučeni, a také má o něj strach. Až je oba napadlo, že by mohla jet na misi s ním, jako zdravotnice. Prošla by základním kurzem, a pokud uspěje po zdravotní i psychické stránce, odvážných zdravotníků není nikdy dost.
„Neboj se mami, zdravotníci nejsou přímo v centrech bojů,“ uklidňuje Věrka svoji mámu.
„V jakých centrech? Vždyť tam od těch místních teroristů nikdy nevíš, ze které strany to přijde. To Ti ten Tvůj Tomáš neřekl? Aspoň on by měl mít rozum, když ho nemáš Ty. Když chceš mermomocí pomáhat jako zdravotnice, proč nejedeš s humanitární organizací třeba do Afriky, pomáhat dětem?“
„Protože tam nebude Tomáš. Já chci být s ním,“
odpoví dcera.

Věrčin otec manželku uklidňuje, že to není tak jednoduché, jak si jejich dcera představuje. A třeba ještě změní rozhodnutí, anebo ani neudělá náročné psychotesty, které jsou do této oblasti nezbytností.

Ona však od Věrčina „definitivního“ oznámení celé noci nespí. Ví, že když si dcera něco vezme do hlavy, většinou si za tím jde a nikdo ji nezastaví. Jenže dcera je dávno dospělá, nemůže ji jako matka do ničeho mluvit. Může se o ni akorát tak pořádně strachovat.
Že se raději nestala tou popelářkou, měla by ji pořád pod okny a měla by klid.

pozn. red.: Jména v příběhu byla pozměněna

Přečtěte si také:

Reklama