Většina rodičů se z úspěchů svých ratolestí raduje, se svými úspěšnými dětmi se chlubí, vypráví si o nich se svými přáteli a jsou na ně pyšní. Ne vždy to však bývá také naopak a ne všechny děti se veřejně hlásí ke svým rodičům a kořenům.

dcera

Když teprve devatenáctiletá Adéla odjížděla do Prahy za prací, div se nedržela máminy sukně. Po maturitě nemohla ve svém malém moravském městečku ani v okrese najít práci, a tak se nechala přesvědčit kamarádkou, aby spolu vyrazily do hlavní metropole, pronajaly si společně byt a zkusily štěstí tam. V Praze bylo přeci jen o něco více pracovních příležitostí. Na druhou stranu tam nikoho neznaly, Praha pro ně byla velká neznámá a musely spoléhat jedna na druhou.

Bydlení na úrovni

Naštěstí se jim skutečně oběma do tří týdnů podařilo sehnat práci v nadnárodních firmách. Jana se uchytila na recepci a Adéla jako administrativní podpora managementu.  
První měsíce byly těžké, Adéla volala každý den rodičům, že se jí moc stýská, v práci toho má až nad hlavu, a kdyby si to mohla dovolit, jezdila by domů snad každý víkend.
Vše se změnilo, když rodičům jednou zavolala, že má nového přítele. Pražák pochopitelně, a ne ledajaký!
Od doby, kdy se Adéla s Markem (26) seznámila, byly její telefony plné nadšení. Rodičům barvitě líčila, jak jí Marek koupil tohle či tamto, jak spolu byli na víkend v Paříži, ve Vídni na koncertě, na večeři v restauraci, do které chodí jen celebrity nebo známí podnikatelé… Rodiče měli pochopitelně radost, i když je trochu mrzelo, když se jim Adéla jednoho dne pochlubila, že se stěhuje k Markovi, a na Janě nechává celý nájem.

„Marek má krásný velký byt na Vinohradech, nádhera! Pošlu vám nějaké fotky, to je prostě bydlení na úrovni, s panelákem se to nedá vůbec srovnat, už abych byla pryč!“ těšila se Adéla, že už konečně nebude muset dojíždět do centra autobusem. Jana to snad nějak pochopí a určitě si někoho brzy do podnájmu najde, stejně už si prý poslední dobou moc nerozuměly, a dokonce má pocit, že jí Jana všechno závidí…

Jak tam můžete žít?

Pauzy mezi návštěvami u rodičů se stále prodlužovaly, a když už Adéla přijela, zdálo se, že se doma nudí. Neustále si vyměňovala smsky s Markem nebo seděla u internetu.
“Jak můžete pořád trčet doma? Pojďme někam na večeři, nemusíme přece každý den jíst doma, ne?“ kritizovala to, co dřív měla tolik ráda, když s z Prahy přijela na víkend. Povídání o sousedech už ji skoro vůbec nezajímalo, zato když přišla řeč na nakupování, značkové oblečení nebo kabelky a parfémy, celá ožila. Pochválila mámě novou halenku, ale sotva zjistila, že je to neznačkový kus, ohrnula nosík s tím, že takové šmejdy by si už nikdy nekoupila.
“Měla bys trochu šetřit, pokud máš tu možnost,“ kladli jí rodiče na srdce.
“A proč? Všechno platí Marek,“ odvětila otráveně. „Z toho, co si vydělám, si tak akorát můžu koupit něco na sebe, zajít si ke kadeřnici a nehty...“
Po půl roční intenzívní známosti měl pár snů konečně dorazit k Adéliným rodičům, aby se s Markem seznámili. Mladý muž byl sice trochu zdrženlivý, ale choval se zdvořile. Zato Adéla byla nervózní jako nikdy před tím. Teprve když už byli s Markem pryč, v žertu během telefonního hovoru prohodila něco ve smyslu: „Marek říkal, že ty paneláky a vůbec to okolí tam u nás je fakt strašně depresivní a že vás obdivuje, jak tam můžete tolik let žít!“

Rodiče se urazili. Tolik se snažili a nakonec, aby se ještě styděli, odkud pochází. Jako by nestačilo, že už se za to stydí jejich dcera! Ta tomu prý nasadila korunu, když oběma rodičům při poslední návštěvě darovala nové oblečení. Nakonec z ní vypadlo, že by byla ráda, aby si to oblékli, až příště přijedou do Prahy, protože by je rádi poznali Markovi rodiče.
“Pochopte to,“ vysvětlovala jim Adéla horečně, „Markovi rodiče žijí v jiném světě, to není jako vy na panelákovém sídlišti.“

A jak to dopadlo? Adélini rodiče se nejenže neoblékli do značkových svršků za těžké tisíce, ale ještě ten den se sbalili a odjeli zpátky do svého malého panelákového bytu na druhém konci republiky. Dceři řekli, že bude lepší, když jí nebudou kazit její značkovou image, a zdá se, že bude potřeba ještě nějaký čas, než se smíří s tím, že se jejich dcera stydí za vlastní rodiče..

Čtěte také:

Reklama