Každá dívka se jednoho dne začne malovat, lakovat si nehty nebo barvit vlasy. Prostě chce vypadat líp, aby se líbila klukům. A většinou to začíná v pubertě, kdy se také často stává, že to dívky s líčením přehánějí. Nebo ne?

Znám ze svého okolí mnoho dívek ve věku od 10 do 15 let a navíc mám skoro čtrnáctiletou dceru, takže mám s pubertálními dívkami dost zkušeností. A musím říct, že mnohé z nich by bez make-upu, barev a dalších vymožeností vypadaly lépe, než když jsou „zmalované jako cirkus“ (jak by řekla moje babička).

Přečtěte si také:

„S tím souhlasím. Taky se mi na mladých holkách nelíbí, když na sobě mají tuny barev. Bohužel k nim patří i moje dcera Eliška...,“ říká Líba, jejíž dcera nedávno oslavila třinácté narozeniny. „Zdá se mi to hrozně brzy, vždyť na to má spoustu času! Když jsem byla v jejím věku, líčení mě vůbec nezajímalo, nemalovaly se ani mé kamarádky a spolužačky. Ostatně kdybychom tehdy přišly do školy nalíčené, tak by nás pan učitel okamžitě strčil pod vodu.

makeup

Vím, že je jiná doba. Dnes se malují skoro všechny holky, snad už od dvanácti let, vidím to na Eliščiných spolužačkách. A říkám si: proč? Copak ty holky nevidí, že by jim to slušelo daleko víc bez barev?

Asi ne...

Připadá mi, že dnešní holky začínají s líčením o hodně dřív než třeba my, a hlavně to dost přehánějí. Většina jich je kompletně nalíčených, mají nalakované nehty, některé i obarvené vlasy. Není na to ve dvanácti, třinácti letech brzy?

Vím, že kdybych to naší Elišce zakázala, stejně by se namalovala někde na záchodě před vyučováním, takže zákazy nemají smysl. Můžu jí jen občas říct, jestli by to nechtěla zkusit bez líčení, že i tak vypadá pěkně. Ale stejně na to nereaguje. Takže - dá se s tím něco dělat?“

Já osobně si myslím, že nedá, že se to musí vydržet.

A jaký je názor odborníka? Zeptali jsme se psycholožky Evy Doležalové

V tomto věku bych dceru do ničeho nenutila, rozhodně bych jí takovou věc nezakazovala a nebránila bych jí, když má pocit, že potřebuje být namalovaná. Ostatně líčení není nic zásadního ani špatného, co má vliv třeba na učení nebo na přístup ke škole, projde si tím asi každá dívka v pubertálním věku. Pokud se dcera cítí lépe namalovaná, je to dobré pro její sebevědomí. A také pro zařazení do kolektivu - asi se líčí všechny její spolužačky, nechce být jiná.

Dělat se s tím moc nedá. Lze snad jen nenápadně naznačovat, že by to třeba o víkendu mohla zkusit bez barev, nebo navrhnout, že ji zkusíte namalovat vy, jestli se jí to bude líbit... Nezoufejte, však ony na to časem přijdou skoro všechny, že přirozenost je nejlepší.

Další články v našem magazínu:

Reklama