Anička (8) nikdy nepatřila mezi odvážné a samostatné holčičky. I do školky chodila zpočátku z donucení a dlouho všechna rána proplakala. Chyběla jí maminka, na niž je odmala fixovaná. Ani u babičky bez ní nechtěla přespávat, přestože ji má velmi ráda. Teď, když končí první třídu, má ale přijít velká změna. Maminka ji přihlásila na její první letní tábor.

649c1b3fc9b96obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jsem si dobře vědoma toho, že se musí trochu otrkat, být samostatnější. A hlavně mezi dětmi. Neviset tolik jen na mně. Kromě toho potřebuji kvůli práci nějak pořešit prázdniny. Jsem na ni sama, její otec se k ní nezná. Pomáhá mi občas jen moje mamka. Ale ta taky chodí do práce. Proto jsem Aničce zaplatila dva týdny na letním táboře. Jenže když to slyšela, spustila hysterák,“ popisuje Jana s tím, že podobnou reakci samozřejmě čekala. Ale doufala, že se dcera nakonec umoudří. To se ale nestalo. Naopak. Anička se začala v noci probouzet a s pláčem chodila za maminkou do ložnice. Strach z pobytu na táboře ji neopouštěl ani ve spánku.

Jana nakonec nátlak nevydržela. Nedokázala se dívat, jak dceru pobyt na táboře deptá. Ale ani to s jejím osamostatňováním nemínila vzdát. Zavolala vedoucímu tábora, aby se s ním poradila. „Slovo dalo slovo a já nakonec za týden odjíždím s Aničkou. V práci si vezmu dva týdny neplacené volno. Ale nejedu tam jen tak. Pan vedoucí mě přijal jako brigádnici do kuchyně a zdravotnici. Takže s ní budu i nebudu, spíme odděleně. Přesto ji to neskutečně uklidnilo a řekla bych, že se začíná i těšit,“ usmívá se Jana, která tak může podpořit dceru v osamostatňování, a přitom nezůstane úplně bez výplaty.

„Nějak s tou samostatností začít musí. Poslat ji samotnou, pobyt propláče. Nebo pro ni budu muset jet už druhý den. Tohle je podle mého rozumný kompromis a investice do budoucna. Věřím totiž, že příští rok už to dá beze mě. Nepůjde do úplně neznámého prostředí mezi neznámé lidi,“ dodává Jana.

Zdroj informací: respondentka Jana

Čtěte také:

Reklama