Rakouský únosce Joseph Fritzl psychiatrovi sdělil, že dcera Elisabeth, kterou 24 let věznil a znásilňoval ve sklepě domu, ho prosila, aby unesl její kamarádku a také ji uvěznil. V pátek to píše britský deník The Daily Telegraph.

"Chtěla, abych unesl ještě jednu dívku, aby si měla s kým povídat," uvedl Fritzl při rozhovoru s psychiatrem. "Byla opravdu osamělá. Měl jsem ale dost problémů s tím, že dole byla jedna žena," dodal Fritzl.

Fritzl prý nechtěl další dívku unést také proto, že sklepní prostor, kde věznil Elisabeth, byl příliš malý. Zmenšil se poté, co do sklepení nainstalovat tlusté těsnění. To tlumilo zvuk elektromotoru, kterým ovládal těžká železná vrata, za kterými žila Elisabeth i s dětmi, které s ní Fritzl zplodil.

"Ta malá místnost byla původně zamýšlena jako skladiště potravin," dodal Fritzl.

Soudní proces s Fritzlem začne v pondělí 16. března u zemského soudu v dolnorakouském městě Sankt Pöltenu a potrvá týden. Fritzlovi hrozí doživotní vězení.

Třiasedmdesátiletý Rakušan je obviněn z vraždy jednoho z dětí, které mu dcera Elisabeth porodila. „Tyran z Amstettenu“ ale obvinění z vraždy odmítá. Podle něj bylo dítě, jedno z dvojčat, po narození mrtvé.

Kromě vraždy je Fritzl obviněn ze znásilňování, incestu, zotročování a omezování osobní svobody. Jeho obhájce Rudolf Mayer již dříve uvedl, že se Fritzl proti obžalovacímu spisu odvolávat nebude.

Únosce a žalářník očekává, že stráví zbytek života ve vězení.

Svou dceru vylákal do sklepa v domě v Amstettenu, kde žil s manželkou a který částečně pronajímal, když jí bylo 18 let. Za dvě desítky let znásilňování s ní zplodil celkem sedm dětí. Přežilo jen šest. Tři z nich, Lisu, Moniku a Alexandera, se mu podařilo adoptovat. Úředníkům tvrdil, že je jejich matka přinesla do jeho domu a pak zmizela.

Fritzl pak děti "vychovával" společně se svou ženou. Zbývající tři děti, Felix, Stefan a Kerstin, sdílely osud své matky.

Elisabeth teď žije se svými dětmi v utajení a s novou identitou.

Reklama