Znají to asi všichni rodiče. Jakmile dítě vstoupí do puberty, všechno se mění. Z rodičů parťáků jsou rodiče „trapáci“ apod. Některé rodiny toto náročné období přeci jen překonají celkem v klidu, jiné ale ne.

„Ve škole se Sabina zhoršila snad ve všech předmětech. Přestala chodit na dramatický kroužek, který ještě nedávno úplně zbožňovala. Našla si novou kamarádku z jiné školy a většinu času tráví s ní. Aniž by mi to řekla, obarvila si vlasy černou barvou. A dokonce jsem u ní našla cigarety,“ svěřuje se Milena.

dc.jpg
Foto: Shutterstock

Zákazy a příkazy se podle ní míjejí účinkem. Rodiče zkoušeli své dceři promluvit to duše v dobrém i ve zlém, ale nic nepomohlo. Dívka jim dokonce vyhrožuje, že jestli ji nenechají volně žít, odejde z domova.

„Bojím se, že by toho byla opravdu schopná. Kdyby vážně odešla, asi bych se strachy zbláznila. Snažili jsme se s ní s manželem domluvit, nebudeme jí zakazovat kamarádku, ale musí přestat s kouřením a zlepšit se ve škole. Akorát se nám vysmála, že je to její život a bude si dělat, co chce. Bohužel jsme oba s manželem do pěti a někdy i do šesti v práci, takže nemáme moc šanci ji odpoledne kontrolovat. A teď měla dokonce ve škole nějaké neomluvené hodiny. Omluvili jsme jí je zpětně, i když nevíme, kde byla. Nechci, aby měla ve škole ještě větší problémy, než má,“ tvrdí zdrcená matka.

Té školní psycholožka doporučila, aby s celou rodinou navštívili odborníka. Jenže tím pohrdá nejen dcera, ale dokonce i Milenin manžel. Nevěří na to, že by měl někdo cizí strkat nos do rodinných záležitostí.

„Dávám si to za vinu. Mám pocit, že jsem jako matka selhala. Vždycky jsem se snažila ji vychovávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Co chtěla, to sice většinou dostala, ale musela si to zasloužit. Teď jsme s manželem její nepřátelé číslo jedna,“ uzavírá Milena.

Čtěte také: