Akupunktura, dávná čínská léčebná metoda, připadá lidem ze Západu jako čirá magie. Obejde se bez prášků, technických vymožeností i chirurgických postupů. Jejím jediným nástrojem jsou tenké jehličky, zapichované pouze 2,5 milimetru pod kůži. Dojem magie také posiluje to, že jehličky se často vpichují do míst, které s léčeným problémem zdánlivě nijak nesouvisejí. Správně zabodnutá jehlička v palci na noze může odstranit bolest hlavy a například sennou rýmu lze léčit zase prostřednictvím jater.

Akupunktura je stará 5000 let, nejstarší dochovaná kniha na toto téma je však až z doby kolem roku 200 před naším letopočtem. Základ této techniky prý položil jistý válečník, který si všimnul, že ho lehké válečné zranění vyléčilo ze starého neduhu.

Tradiční akupunktura se zakládá na teorii životní energie nazývané čchi, což znamená „vzduch“ nebo „dech“. Neustálá cirkulace této životní síly má zabezpečovat zdraví lidského těla. Když se tato síla nešíří jak má, údajně tím trpí srdce, močový měchýř i jiné důležité orgány. Na kůži pak leží kolem dvou tisíc bodů, jejichž prostřednictvím čínští léčitelé zbavují lidi bolesti a léčí je z jejich nemocí.

Akupunkturou se léčí deprese, úzkosti i závislosti na drogách a alkoholu. Dnes se zkoušejí i nové, zdokonalené postupy včetně využití elektrických rotačních jehliček, laseru a ultrazvuku.

 Západní badatelé se pokoušejí pochopit, na jakém principu akupunktura funguje, a její úspěch často vysvětlují psychologickými faktory – vírou, že účinkuje, odvedením pozornosti vpichy jehliček či pocitem, že svou bolest můžete ovládat. Podle toho, co víme, akupunktura skutečně vyvolává nervové signály, které přehlušují pocit bolesti, a jehlička propichující kůži stimuluje mozek, který uvolňuje tlumící chemické látky, známe jako endorfiny.

Ať je pravda taková či taková, akupunktura nesporně pomohla a pomáhá mnoha lidem na světě.

Reklama