Pole dance není žádnou horkou novinkou, tanec u tyče jako sportovní aktivitu si oblíbila spousta žen. Nejsou to však jen ženy, které našly v tomto druhu tance zálibu. Je i pár mužů, kteří dokážou u tyče neskutečné věci. Nevěříte? Seznamte se s Davidem Kotlabou.

Davida znám od dětství, jelikož vyrůstal na stejném pražském sídlišti jako já. I když bydlel přes ulici, nikdy jsme se moc nebavili a navíc patřil do jiné party. :-) Když jsem však na něj narazila díky sociální síti a všimla si toho, co dělá, musela jsem ho kontaktovat, jelikož mě to zjištění doslova nadchlo! David je totiž kluk u tyče! Pokud se chcete o něm dozvědět více a zjistit, co tedy vlastně dělá, nenechte si ujít náš rozhovor.

Zmínila jsem už v úvodu, že jsi „kluk u tyče“, ale pod tím se dá představit ledasco... :-) Vysvětli nám, co vlastně tedy děláš?
Sport, kterému se věnuju, je obecně známý jako Pole dance, já ale dělám spíše Pole sport, což je v kostce méně kroucení a tance, ale víc silových a gymnastických prvků.

To, co jsi popsal, je asi hodně náročně, byl jsi aktivní sportovec již od mala? Jak ses vůbec dostal k tyči?
Od mala jsem se vždy věnoval sportům, jako je fotbal, atletika apod., ale vše jen na rekreační úrovni. Teprve v Pole sport jsem se do toho pořádně obul a začal tenhle sport dělat na vrcholové úrovni. K Pole sportu jsem se dostal přes street workout, kterému jsem se už dva roky věnoval. Oba sporty jsou založeny na posilování s vahou vlastního těla, takže jsou si dost podobné a vzájemně se dobře doplňují. Přesto byla ale moje cesta k tyči neplánovaná. Vloni v červnu jsme měli s naším street workoutovým týmem exhibici na jedné pražské sportovní výstavě, kde mimo nás vystupovaly i holky u tyče. Tam jsem se s jednou z nich seznámil a dnes je z ní má přítelkyně a trenérka v jedné osobě. :-) To díky ní teď blbnu na tyči. :-)

sa

Bylo pro tebe náročné se takto zocelit?
Náročnost je u sportu dost relativní. Samozřejmě to není zadarmo, člověk musí makat, dodržovat nějakou stravu, věnovat tomu čas i úsilí, takže to (jako každý jiný sport na vrcholové úrovni) náročné je, ale jak se říká – když to miluješ, není co řešit. :-)

Spousta lidí se vždy pro něco nadchne a záhy s tím skončí, což platí především u sportu, neměl jsi i ty chuť to vzdát?
Měl a hned po prvním tréninku. :-D Během první hodiny na tyči mi nic nešlo, připadal jsem si jako totální poleno a řekl si „fajn, zkusil jsem to, ale zůstanu u hrazdy a street workoutu“. Naštěstí mi to má přítelkyně a trenérka Iveta Rážová nedovolila, obrazně mě kopla do zadku, abych nebyl srab a zkoušel to, že mi to může jít… No a dneska rozhodně nelituju, že jsem dal na její slova. :-)

Jak často trénuješ?
Na cvičení s vlastní vahou je dobré to, že můžeš/musíš (pokud chceš být dobrá) cvičit každý den. Není to tak destruktivní jako třeba zvedání činek, a proto po takovém tréninku s vlastní vahou tělo rychleji regeneruje. Takže cvičím šestkrát týdně, před soutěží ještě k tomu dvakrát nebo třikrát v týdnu dvoufázově. :-)

Víš, co by mě vážně zajímalo? Trénuješ samostatně, nebo s ženami?
Podle toho, na co mám trénink zaměřený. :-) Pokud trénuju silové prvky, jsem většinou sám nebo s tréninkovým parťákem, pokud flexi (protahování), chodím na oficiální hodinu s holkama, a když trénujeme párové prvky, tak cvičím s přítelkyní. :-) Na většině tréninků, kde necvičíme v páru, mi dělá přítelkyně trenérku.

Když se řekne kluk u tyče, tak to vážně zní zvláštně, především i z toho důvodu, že Pole dance je spíše ženská aktivita, jak podle tebe právě ženy tohle vnímají?
Já myslím, že je to super. Celá Pole komunita (což jsou v drtivé většině holky) mě přijala skvěle. Holky se přede mnou na tréninku nestydí, naopak se vzájemně motivujeme a posouváme někam dál :-).

sd

sd

Když pomineme Pole komunitu, setkal ses někdy s tím, že by se ti okolí vysmívalo, že jsi u tyče? Nemysleli si, že jsi třeba gay?
Tak vždycky jsou dva tábory, tady to není jiné. Jsou dokonce i lidé, co to berou jako něco, co může dělat jen gay, ale musím dodat, že po tom, co vidí vystoupení, je něco takového ani nenapadne. Jak jsem řekl už na začátku, Pole sport je mnohem víc gymnastika a akrobacie než nějaký Strip dance u tyče, takže když se někdo vysmívá, v drtivé většině to pramení z nedostatku informací o tomhle sportu.

Máš za sebou už nějaké úspěchy?
Na to, že tenhle sport nedělám ani rok, se mi celkem daří. Hned po třech měsících jsem se zúčastnil mistrovství Evropy, kde jsme s přítelkyní získali stříbrné medaile v párech, a ze sóla jsem si odnesl bronz. V prosinci loňského roku se pak konalo mistrovství světa, kde jsme znovu urvali stříbro v párech, a mně se v sólu podařilo zvítězit a získat zlatou medaili. :-) Ale hodně mi pomohlo, že jsem už předtím dva roky trénoval street workout a díky síle z něj se na tyči můžu učit ty nejtěžší prvky.

Prozraď mi, jaké jsou tvé ambice do budoucna, chtěl bys třeba být trenérem pro ženy?
Člověk by řekl, že když jsi v něčem mistr světa, už žádné ambice nemáš, ale u mě to tak není… Chci být každý den lepší a lepší, překonávat sám sebe, a nejen soupeře. Jinak s trénováním jsem už začal, učím Pole tricks and Pole fitness. :-)

A na závěr: Máš doma tyč?
S přítelkyní doma tyč samozřejmě máme. :-)

sd
Zdroj foto: https://www.facebook.com/david.kotlaba/photos?lst=1101781544%3A1226947752%3A1425553214

Čtěte také:

Reklama