Vycházející pěvecká hvězda David Gránský – jak se má po soutěži X Factor? Kde ho můžete vidět o prázdninách? Chystá album? Jaké se mu líbí holky?

David se narodil 11. března 1992 ve Znojmě. Od sedmi do dvanácti let žil s rodinou v Irsku. Jeho rodiče se rozvedli, teď žije s maminkou a nevlastním otcem Honzou. Má dva bratry, staršího Jardu (20) a mladšího Tomáška (3).

Nedávno se proslavil účastí v pěvecké soutěži X Factor, kde se probojoval do finálových kol. Skončil sedmý.

Proč jsi vůbec šel do X Factoru?
Asi jsem si chtěl něco dokázat. Zpívání mě baví, X Factor byl takový krok k tomu, abych si dokázal, že to opravdu umím.

Čekal jsi, že se dostaneš tak daleko?
Absolutně ne. Vypadnout jsem mohl už v semifinále, ale pan Soukup mě vrátil do hry. Ne, nikdy nebudu říkat, že jsem se nedostal daleko. Že jsem skončil sedmý považuji za úspěch.

Co bylo pro tebe v soutěži nejtěžší? Ani se neptám na písničku, jako třeba na okamžik...
Nejtěžší bylo unést před kamerami ten okamžik, kdy jsem vypadl. Unést tu tíhu a držet se, abych se tam nezhroutil.

Je něco, co tě v X Factoru překvapilo? Určitě jsi tam šel s nějakou představou – co nebylo tak, jak jsi očekával?
Já jsem tam šel vlastně jenom pro to, abych se dostal před hlavní porotu a dozvěděl se názor jejích členů na můj zpěv. Překvapilo mě, že jsem se dostal do finále.

Končíš teď základní školu, kam půjdeš dál?
Jsem přijatý na anglo-německou obchodní školu. Doufám, že to tam bude zajímavé, že se něco nového naučím.

Nastartoval sis teď docela slušně pěveckou kariéru. Chtěl ses stát zpěvákem, šel sis za tím snem, nebo to byl jen takový výstřel, který vyšel?
Rodiče tvrdí, že jsem dřív zpíval než mluvil. Zpívám už od malinka, chodil jsem do sboru, pak jsem měl soukromého učitele zpěvu... Uviděl jsem reklamu na X Factor na internet, tak jsem se tam zapsal, aniž bych to doma řekl. Naši se to dozvěděli až docela za dlouho.

Jak na to reagovali?
Řekli mi, že za zkoušku nic nedám, takže ať to zkusím. Tvrdili, že mě to může zase někam ve zpívání posunout, že se mohu dostat dál, než jsem čekal – to se splnilo.

Jak nesou tvou popularitu rodiče dnes? Je o tebe poměrně velký mediální zájem, chodíš na různé párty, stále někde zpíváš, vracíš se pozdě v noci domů...
Berou to strašně dobře, strašně sportovně. Hodně mi pomáhají. Myslím, že se chovají v tomhle směru nejlíp, jak je vůbec možné. Mamča mě vozí na všechny akce, chodí tam se mnou... Někdy jsou to sice trochu nervy, ale snažíme se, aby to bylo dobrý. Jsem jim za to hodně vděčný.

Co sourozenci, jak to berou oni? Máš dva bratry, zpívají? Tedy aspoň ten starší...
Jednomu bráchovi je dvacet a druhému tři. Ten starší vůbec nemá hudební sluch a mladší je moc malý, takže nezpívají. Starší brácha mě celkem překvapil, že se umí chovat tak bratrsky. Podporuje mě, a to je super!

A kamarádi ve škole, nezávidí ti?
Berou to lépe, než jsem čekal. Já jsem se nejdřív bál jít do školy, bál jsem se, že na mě budou třeba pokřikovat... To se neděje, ale ta závist tam samozřejmě trochu je, ale není jí hodně. Navíc je tam spousta lidí, kteří mě podporovali. Učitelé mi hrozně ochotně pomáhali dát teď na konci roku dohromady známky. Takže fajn.

Co do budoucna, půjdeš si za zpíváním, nebo tě láká i něco dalšího, něco trochu jiného? Co je tvůj cíl?
Teď určitě ten zpěv. Do X Factoru jsem nešel jen jako do obchodu pro jahody. Šel jsem tam s nějakým cílem, ten se mi splnil, tak ho nechci hodit za hlavu. Pokud bych měl něco malinko změnit na zpívání, pak jedině, že bych si rád zahrál v muzikálu. Ale určitě bych zpívání za žádné jiné povolání bych to nevyměnil.

Myslíš, že to půjde dobře skloubit, studium střední školy a zpívání?
Jsem plný očekávání. Zatím nevím, jak to dopadne, ale doufám, že budou na střední škole také tak benevolentní jako na základce.

Co chystáš jako zpěvák, chystáš nějaké album? A kde je tě vůbec možné teď vidět zpívat?
Teď mě můžete vidět všude možně, protože přes prázdniny až do září mám naplánované akce. Mám diář, ve kterém jsou napsané všechny termíny... Jedu třeba na jeden tábor, kde budu zpívat, na znojemské vinobraní...

Jinak, plánuji do Vánoc ještě jedno překvapení, ale víc neřeknu.

David v X Factoru s písní Halelujah:


Jsme ženský magazín, tak se musím zeptat, jaké se ti líbí holky? A máš teď nějakou?
Holku nemám. Jinak jsem zatím ještě mladý, takže nějaká pohlednost tam být musí. Musí se mi prostě líbit na první pohled. Na druhý pohled v sobě musí mít nějakou šťávu a nesmí být hloupá – to by mohla být pěkná sebevíc, ale tohle mě nebere. Také musí být hodná, respektovat mě a hlavně respektovat, co dělám, tím myslím to zpívání.

Co tě tedy zaujme na ten první pohled, oči, nohy, jiné partie...?
To se nedá takhle jednoduše říct, jde spíš o celkový dojem. Vidím třeba, že se mi líbí, jaké má nohy, ale nelíbí se mi její boky... Prostě se mi musí líbit celá.

Budeš celé prázdniny lítat po vystoupeních, kdy si dáš volno? Vměstnáš ho vůbec někam?
Určitě si nějaké volno dám. Měl bych zavítat do Španělska, kde mimochodem mám také vystupovat. Jinak plánujeme jet ještě do Chorvatska, potom to Španělsko a nakonec Irsko. V Irsku jsem pět let bydlel, takže tam mám známé, pro které budu také zpívat... Asi bych chtěl jako zpěvák prorazit do Evropy.

Máš nějaké jiné záliby kromě zpěvu?
Ne, baví mě ještě herectví, ale na nic jiného teď nemám ani čas.

Vím o tobě, že tě nepřijali při konkurzu do muzikálu, povíš nám o tom víc?
Dělal jsem zatím jenom jeden konkurz na muzikál, bylo to do Kvasky. Zkoušeli jsme to s Aničkou a řekli nám, že se jim to strašně líbilo, ale že muzikál je o hledání nějakého typu a typově jsme se prostě nehodili. Byli jsme moc mladí.

Co o Davidovi říká jeho maminka Bohdana?

Čím vás David v životě nejvíc potěšil?
Já mám pocit, že mě těší každý den. Čím nejvíc? Asi svým zájmem o zpívání, že se nepoflakuje po ulicích jako jiní. Těší mě, jakou má povahu, jaký je to človíček.

A kdy byste ho nejraději přetrhla?
Přetrhla se nedá říct, ale štve mě, že je někdy příliš velký bohém. Občas, když se o něčem bavíme, tak mě vůbec nevnímá, nebo mu to jde jedním uchem tam a druhým ven, já nevím. Prostě se stane, že za hodinu vůbec neví, o čem jsme se bavili.

Když jsi zmínil Aničku, koho jsi měl z X Factoru nejraději? A stýkáš se ještě s někým?
To mě právě mrzí, že tam jsme byli taková super parta, ale rozutekli jsme se každý za něčím jiným. Každý má úplně jiné akce a já bych se chtěl se všemi sejít na jedné společné akci. Klidně bych to nějak zorganizoval, protože se vlastně s nikým nestýkám. Ani s tou Aničkou, se kterou jsem se kamarádil nejvíc. Ona je teď v Plzni, já v Praze... Ne, vůbec se nevídáme a je to škoda.

Kdo je tvůj pěvecký vzor?
Asi nikdo. Mohu říct, že se mi líbí třeba Justin Timberlake nebo Petr Kolář, ale vzory to vyloženě nejsou. Je totiž strašně poznat, když se snažíte zpívat jako někdo. Já chci zpívat jako David Gránský, a ne jako Karel Gott.

A co posloucháš?
Vlastně všechno, různé žánry. Něco víc, něco méně... Už jsem to několikrát říkal, že moc neposlouchám metal ani hip hop – to mě nebere.

Hraješ na nějaký hudební nástroj?
Že bych vyloženě hrál, to se říct nedá. Umím na klavír.

Budeš se sám doprovázet?
Možná jednu písničku bych chtěl, že by byla jenom piáno a já. Jinak to zatím neplánuji.

Chceš si sám skládat hudbu, psát texty?
Na skládání si netroufám. Tak já tedy prozradím, že by do Vánoc mělo vyjít cédéčko, když už se o tom tak bavíme. Mám tam jednu písničku, kterou jsem si sám otextoval. Takže na text si troufám, protože to jde ze mně, ale složit hudbu je hrozně těžké, aby to byla dobrá písnička, která nezapadne.

Takže, když jsi to tedy prozradil, bude to album celé česky?
Mělo by to být česky, i když tam možná bude nějaká anglická písnička... Já vlastně ještě úplně nevím, zatím ještě nemám všechny písničky, celé to teprve vzniká. Ale valná většina by měla být česky.

Jak vnitřně snášíš popularitu?
Je to něco úplně jiného, než jsem si představoval. Popularita je samozřejmě hezká, když ti lidé fandí, ale ne všichni jenom fandí. Všichni mě nemiloval, takže už jsem se s několika negacemi setkal... Není to hezké.

Povídej, co se ti stalo negativního?
Ne, že by nějaká bomba ve schránce, to ne. Ale různé pokřikování v metru, na ulici... Je to nepříjemné...

A co fanoušci, zastavují tě na ulici?
Zastavují. Jdu třeba do nějakého fast foodu se třídou a najednou mě tam zastaví skupinka holek, že chtějí podpis, vyfotit se. Pak jdu zase dál, tam mě zastaví nějaká starší paní, abych se jí podepsal pro vnučku. Takže zastavují, je to milé a rozhodně lepší než ty negace.

Davidův vzkaz čtenářkám Ženy-in:


Fandíte soutěžím a soutěžícím z pořadů, jako je X Factor nebo Super Star? A Davidovi?

Reklama