Mladý zpěvák a klavírista David Deyl na sebe upozornil hned několika cenami. V roce 2009 vydal debutové album a teď vydává nové. S Aňou Geislerovou se stal tváří pochodu Avonu proti rakovině prsu, pro který složil i hymnu.

deyl

Různých hvězd a hvězdiček, které zazáří a pak zase rychle zhasnou, produkuje naše popová scéna skutečně velké množství. Zda k nim bude patřit také David Deyl, to ukáže až čas. Zatím jde ale o zpěváka, který se drží na předních příčkách v hranosti svých skladeb. Upozornil na sebe například písní Nic nevzdávám, kterou složil jako hymnu pro Avon pochod proti rakovině prsu...

David nyní vydává své druhé album Zásah, které se stalo vhodnou příležitostí k setkání a prvním tématem našeho rozhovoru.

deylVydáváte teď své druhé album Zásah. Jak vznikalo?
V roce 2009 vyšla první deska, takže album vznikalo rok a půl. Proč tak dlouho? Chtěl jsem, aby písně byly kvalitní, a nechtěl jsem to uspěchat. Navíc celou dobu fungovaly písně z první desky, singl Teď hned se hrál celý rok 2009. V roce 2010 jsem měl velký hit Akorát... Ten se stal druhou nejhranější českou skladbou roku 2009, a stejně tak Akorát v roce 2010. Tedy po součtu všech bodů z IVPA a z OSA.

To je docela jízda... je to celkem závratná kariéra.
Mám z toho radost, že se to líbí lidem, i rádiím, které mé písničky hrají. Lidé na koncertech znají dokonale texty - společně je se mnou zpívají...
S novou deskou se chci posunout dál. Je to dospělejší - už to není takový ten kluk, který vstoupil do populární hudby a rozkoukává se. Teď chci hodně hrát (což se děje) a právě vycházejícím albem chci zasáhnout nové posluchače i si udržet ty stávající.

Vaše první album je hodně směřované na ženy, Zásah má také zasáhnout ženy?
Nenajdete tam ani politickou, ani ekologickou, ani náboženskou píseň. Nijak to ale nekategorizuju. Když se podívám na své fanoušky třeba na Facebooku, tak mám hodně komentářů i od chlapů. Myslím, že deska je pro kluky, holky, pány, dámy, babičky i dědečky. Není generační, zasáhne všechny věkové kategorie.

Kterou z nových písniček považujete jako celek za nejosobnější a nejvyvedenější?
Určitě píseň Počítám. Je pro mě nejvíc osobní, důvěrná, soukromá, jsem v ní úplně „nahý“. Tuto píseň mám moc rád. Zpívám v ní příběh, který jsem zažil a prožil, jsem v ní hodně odhalený.

Myslíte, že se stane hitem?
To je přání každého zpěváka, že... Bude to druhý singl a to, jestli se stane hitem, záleží na posluchačích. Pro mě je ta píseň z celé desky nejbližší.

deylVy jste autorem hymny pro kampaň s Avonem proti rakovině prsu, jak tohle vzniklo?
Tahle píseň se jmenuje Nic nevzdávám a je bonusem na albu Zásah. Dostal jsem se k tomu tak, že v roce 2009 jsem byl hostem na Avon pochodu a zpíval tam dvě písničky. Když jsem došel do tuším Erpet centra, tak mnou projela nepopsatelně pozitivní energie, lidi se na sebe smáli... zapůsobilo to na mě tak, že jsem dva dny na to sedl za piáno a napsal píseň Nic nevzdávám, natočil ji jako demo. Poslal jsem ho do Avonu s tím, jestli ji nechtějí použít jako hymnu k dalšímu Avon pochodu. Za 14 dní se ozvali, že píseň určitě chtějí a moc se jim líbí. Takže to vzniklo takovouhle náhodou.

A problematika rakoviny prsu se vás osobně nějak dotýká?
Úplně osobně ne, i když asi tři procenta mužů mají rakovinu prsu. Naštěstí ale v rodině nemáme žádný případ. Ale příběhy známých se mě dotýkají. Tahle píseň oslavuje život. Je pozitivní a ze sloganu Nic nevzdávám je jasné, že ta píseň chce pomáhat. Jsem strašně rád, že si hodně žen během své léčby píseň pouštělo. Psychika je devadesát procent. Je to i smysl toho, proč dělám hudbu: Chci jí pomáhat. Píšu pro lidi - když jsou smutní, ať si pustí veselou píseň založenou na reggae rifu, aby přišli na jiné myšlenky. Když jsou zamilovaní, ať si pustí krásnou baladu. Když mají energii, ať si pustí Přímý zásah, taneční píseň postavenou na syntetizátorech...

Takže v té hudbě je nějaký vyšší plán, záměr, to už přece nemůže být postavené jen na emoci...
Takhle to bylo s Nic nevzdávám, ale jinak další písně, které na albu jsou, jsou o vztazích, které jsem si prožil, a pak o nich napsal píseň. Jsou v nich mé emoce. Nepíšu tak, že bych si sedl a řekl: Teď napíšu baladu s 62 bpm, budou tam smyčce a v závěru hoboj a violoncello. Musí přijít podnět, impuls...

Na rukou máte takové špagátky a kožené řemínky, mají nějaký význam?
Přináší mi štěstí. Jsou od mých fanynek, které je vyrábí ručně.

Koukám, že jich máte pět...
Mám jich mnohem víc, chodí mi pořád, ale zatím nosím tyhle a mám je rád. Dostal jsem je po koncertě. Jsou to ty první, ostatní mám zatím schované, a až tyhle doslouží, tak je třeba vyměním.

Také koukám, že máte zraněný palec, co se stalo?
Je to ze squashe...

deyl

Hodně sporujete?
Jezdím na kole a hraju squash. Aerobní sporty, které mi pomáhají udržet váhu. Dobře se mi při nich i relaxuje.

Vy řešíte váhu, proč proboha?
Možná vám nepřipadám, ale musím se hlídat. Nemám takovou genetickou informaci, abych se hlídat nemusel. Moc nepiju, nekouřím, takže když mám stres, jsem schopný sníst klidně celou Nutelu nebo čtyři tyčinky Margot...

To chápu...
Tak víte, o čem mluvím. Nemám rychlé spalování, musím to tvrdě vypotit.

Jste z hudební rodiny, jak doma vnímají vaší zářnou kariéru?
Prožívají to se mnou. Ségra žije ve Švýcarsku, 850 kilometrů daleko...

Nezávidí?
Ne, vůbec. To je na tom to nejkrásnější, když vás podporuje rodina. Táta mi nevyčítá, že jsem nešel na medicínu, naopak mě vždycky rodiče podporovali v tom, abych studoval hudbu. Miluju hudbu, je to můj život.

Nebál jste se, že se hudbou neuživíte, že třeba budete muset dělat někde kopáče...?
Určitě ne, studoval jsem na pedagogické fakultě, takže se hudbou vždycky uživím. Nikdy jsem se toho nebál. Ale samozřejmě člověk musí chtít pracovat.

zasahPozvánka

2. prosince 2011 v prostorách prodejny Bontonland na Václavském náměstí v Praze proběhne křest a autogramiáda alba Zásah. Nenechte si tuto příležitost ujít. Křest začíná v 17.00 hodin.

Fotografie: Lenka Hatašová / Supraphon 2011

Kam dál?

Naše rozhovory...

Reklama