shutterstock-1039038541.jpg
Foto: Shutterstock

Přes 60 let je jeho obličej, ale v posledních letech především hlas spjatý s dokumenty o přírodě. Už jako malého dítěte ho fascinovala příroda, a proto se ji později rozhodl studovat. Ekologický dopad člověka na planetu ho trápí od mládí a svůj environmentální žal se rozhodl zhmotnit v dokumentu Život na naší planetě.

David Frederic Attenborough se narodil 8. května 1926 v Londýně. Je popularizátorem přírodních věd, přírodovědcem, dokumentaristou, režisérem a scenáristou. Mezi jeho nejznámější dokumenty patří série Life on Earth (Život na Zemi) z roku 1979, jež v té době kvalitou předčila o několik stupňů všechny předchozí dokumenty o přírodě. Mladší generace budou znát spíše dokumentární sérii Planeta Země, ve které ukazuje různorodost života na Zemi. Několikačlenný tým na každé řadě pracoval deset let, než se podařilo natočit jedinečné a dramatické záběry zvířat.

Dokument propagoval několik týdnů před jeho uvedením na platformě Netflix na svém instagramovém profilu, který se stal takřka přes noc jedním z nejpopulárnějších profilů vůbec. Ve snímku můžeme zhlédnout archivní záběry, na kterých 93letý přírodovědec dokládá svou lásku k přírodě. Je na nich zapálený do zkoumání různých druhů zvířat a neustále s úsměvem na tváři. Ten mu však postupem času úměrně s nárustem populace a devastací planety mizí. 

Nepřestává doufat

Ani na stará kolena se však nevzdává a s čistou myslí předává své poselství o záchraně planety dalším generacím. Tentokrát už však s velkou razancí. V dokumentu ho můžete vidět zoufalého, naštvaného, ale především smutného. Všechen jeho smutek pramení z nepoučitelnosti lidské povahy. „Co ještě potřebujete vidět, abyste se rozhodli pro změnu?“ ptá se David Attenborough ve svém dokumentu.

Otázku nechává přírodovědec otevřenou, ale hned za ní zjistíte, že kromě naléhání má i poměrně podrobný plán na záchranu, do kterého například zařadil ekologický rybolov či drony. Pokud vás zajímá, jestli je plán realistický či zdali má naše planeta vůbec šanci, koukněte se na dokument Život na naší planetě.

Reklama