Každý máme jinak citlivou kůži ke slunečnímu záření. Někdo může pobývat na slunci déle a nespálí se, někomu kůže zčervená, hned jak se objeví první paprsky. Jak je to s vámi?

Avene

Existuje šest fototypů kůže podle citlivosti ke slunečnímu záření. Jsou to tyto:

I. Kůže se vždy spálí a nikdy nepigmentuje: lidé s alabastrově bílou kůží, rezavými vlasy, zelenýma očima a množstvím pih v obličeji

II. Kůže se obvykle spálí, někdy pigmentuje

III. Kůže se někdy spálí a dobře pigmentuje: převážná část populace České republiky

IV. Kůže se nikdy nespálí a vždy pigmentuje

V. Arabové

VI. Černoši

Téma slunce, jeho vlivy a opalování nás velmi zajímá. Obrátili jsme se proto na MUDr. Radka Litvika z Kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Pane doktore, jaké obranné mechanismy má kůže proti slunečnímu záření?
Přirozené mechanismy kůže před slunečním zářením jsou omezené a zahrnují zesílení tloušťky rohové vrstvy epidermis (světelný mozol), melaninovou pigmentaci (zhnědnutí kůže produkcí barviva melaninu) a přítomnost antiradikálové ochrany v kůži. Vlastní ochrana kůže před slunečním zářením je nedostatečná, proto bychom měli kůži účinně chránit.

Všichni slyšíme o tom, že sluneční záření kůži škodí, že se lidé nemají opalovat a pobývat na přímém slunci. Které typy slunečního záření jsou a jaký mají na kůži vliv? Které záření je nejškodlivější?
Slunce vyzařuje především ultrafialové, viditelné a infračervené záření. Z nežádoucích účinků je významná ultrafialová frakce slunečního záření. Ultrafialové záření typu C (UVC) nedopadá na kůži, neboť je filtrováno ozónovou vrstvou stratosféry. Na lidskou kůži dopadá ultrafialové záření typu B (vyvolává zarudnutí kůže a následnou pigmentaci) a ultrafialové záření typu A (vyvolává urychlené stárnutí kůže a rozvoj kožních nádorů v epidermis a dermis), viditelné záření navozuje antidepresivní efekt a infračervené záření proniká hluboko do podkoží a kůži prohřívá. Škodlivá je frakce UVB a UVA záření.

opalování

Jak se tedy můžeme slunečnímu záření účinně bránit?
Měli bychom omezit pobyt na slunci mezi 11. až 14. hodinou, dále bychom měli aktivně vyhledávat stín, chránit oči brýlemi s ochrannými filtry, aplikovat na kůži fotoprotekční přípravky (sunscreeny) a hlavně dodržovat na slunci zákon 3 K (kalhoty, košile a klobouk, nejlépe z materiálů, které mají ve struktuře již zapracovány fotoprotekční substance).

Kdy bychom na slunci neměli vůbec pobývat?
Ideálně mezi 11. až 14. hodinou. V tomto období slunce vyzáří 50 procent denní dávky ultrafialového záření.

A jak je to se solárii, mohou kůži také škodit?
Solária by měla být zakázána, jejich intenzivní UVA expozice zvyšuje a urychluje stárnutí kůže a spouští kaskádu vzniku kožních nádorů.

Tip redakce: Jak pokožku dostatečně chránit? Použitím kvalitních přípravků pro ochranu pokožky před sluncem. Jak ale správně nanášet tyto přípravky, jakou dávku a jak často? Naším tipem jsou rady od značky Avène, která má ve svém portfoliu mnoho přípravků pro každý typ pleti. 

Všechny informace najdete na www.eau-thermale-avene.cz/

Reklama