63bf1c03b6d69seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Je jedno, jestli chcete zhubnout, jíst zdravě nebo přestat kouřit. Lidé mají tendenci si dávat takové cíle, kterých nejsou schopni za krátkou dobu a s minimální snahou dosáhnout. Vede to k demotivaci a naplánovaný cíl je v nedohlednu. Podívejte se, jakými fázemi pravděpodobně projdete, pokud si takové vysoké cíle kladete a jak to pojmout správně.

1. Přehnaná motivace

Jakmile si určíte daný cíl, první dny budou vyzařovat přehnanou motivací, spoustou energie a natěšením na to, jak lehce cíle dosáhnete. Začínáte měnit své návyky a zkoušíte, vše co jde.

2. Demotivace

Přehnanou motivaci rázem střídá demotivace, která vzniká, když se vám nedaří plnit vše, co jste si předsevzali.

3. Výčitky

Následují výčitky toho, co jste nesplnili a přicházejí pocity neschopnosti a uvědomění, že asi nemáte takovou vůli, ale že ostatní to určitě zvládají.

4. Sebetrestání se

Výčitky vedou k tomu, že máte potřebu trestu. Vlastního trestu, který většinou bývá toho rázu, že se porovnáváte s ostatními a sebe řadíte na poslední místo s tím, že jste nejhorší. Dokonce se můžete i litovat a považovat se za oběť, souvisí s tím i zhoršení návyků a setrvání v nezdravém životním stylu.

5. Rezignace

Nakonec rezignujete na nějakou dobu a po čase si nastavíte nový cíl a většinou ještě více nerealistický. To už z logicky věci vypovídá o tom, že to nebude fungovat. A celý kruh se roztáčí odznova.

Celé to vede k psychickému i fyzickému vyčerpání a špatné náladě. Cítit neustálé zklamání a pocity vlastního selhání, které budou na denním pořádku, nejsou zdravé. Jakmile je váš cíl příliš vysoký, nepřesně specifikovaný nebo až moc nudný, jakékoliv i malé vybočení může spustit negativní myšlenky.

Jak to udělat lépe?
Jakmile se nastavíte cíl, odpovězte si na následující otázky:

  • Je cíl dosažitelný?
  • Věříte mu?
  • Proč ho chcete dosáhnout?
  • Jde rozdělit alespoň na pět menších cílů?
  • Chcete ho dosáhnout pro sebe a ne pro někoho jiného?

Pokud na všechny otázky odpovíte ANO můžete se do toho pustit, máte velkou naději, že to vyjde. Ale je to zatím to nejjednodušší z celé cesty. Zaměřte se na trpělivost a pravidelné kroky, které budete činit, abyste se dostali ke zdárnému cíli. Vytvořte si rutinu, kterou budete opravdu praktikovat, ne nad ní jen přemýšlet. Do toho!

Zdroj: Na křídlech andělů, Mgr. Tereza Hrušková, Instagram @kpsychologovi