Jedete a vidíte v protisměru policejní hlídku. Upozorníte na ni probliknutím světel ostatní řidiče? Připomenete stejným způsobem, že jiný řidič zapomněl rozsvítit? Nebo je vám to jedno, ať se každý stará sám?

drive

Říká se tomu řidičská solidarita. Jsem ráda, že na českých silnicích zatím nevymřela. Je stále dost řidičů, kteří nejsou lhostejní a probliknou vás, když se blížíte do „spárů“ číhající policejní hlídky. Než k ní dorazíte, stihnete tak „smazat“ pár hříchů, kvůli kterým by vás stoprocentně zastavili. Dát nohu z plynu, přestat telefonovat, konečně zapnout světla a připoutat se bezpečnostními pásy.

Větší hříšníci s prošlou technickou, ztraceným řidičákem či nedostatečnou výbavou to mohou ještě otočit, nebo „krouhnout“ zkratkou.

Nebo jedete a míjíte auto, které nesvítí. Může vám to být fuk, třeba řidič záměrně „šetří“, ale možná jen zapomněl a je slušné na něj bliknout, aby mu to došlo. Když nedojde, nebo vás v duchu pošle do háje, už není váš problém.

A co teprve, když řidič netuší, že má pootevřené dveře, někde z jeho auta něco čouhá, nebo dokonce vypadne!

Takhle jsme jednou pronásledovali cizince, kterému upadlo víčko od nádrže. U pumpy si ho položil na střechu, zapomněl na to a odjel. Víčko jsme zvedli a pádili za ním. Blikali jsme, gestikulovali, troubili. Ale on nereagoval, a naopak zrychloval. Zřejmě si myslel, že jsme nějací psychopati, kteří si hrají na honěnou.

Po nějaké době mu to přece jenom bylo divné a zastavil. Víčko jsme mu předali, on poděkoval a jeli jsme si každý svou cestou. My jsme si sice najeli nějakých pět kilometrů navíc, ale pocit, že jsme udělali dobrý skutek, byl fajn.  

Možná bude cizinec doma dávat k lepšímu, že to s tou slušností na českých silnicích není zas tak zlé.

Jak jste na tom s řidičskou solidaritou vy, milé ženy-in?

Reklama