Na zajímavou situaci v posunu myšlení lidí poukazuje čtenářka Janaa1. Když byla malá, bylo rozvodů málo, pro rozvedené to byla ostuda. Rozvodový boom nastal prý po revoluci v listopadu ´89.

Čtenářka Janaa1 považovala rozvod rodičů za svoji vinu. Více se dočtete v jejím příspěvku k dnešnímu tématu...


Hezký pátek všem.
Dnešní téma je myslím pro všechny trochu bolavé a asi se všem o něm hodně špatně píše.
Když jsem byla malá, bylo rozvodů hodně málo, pro všechny to byla velká ostuda, často spolu lidé zůstávali „kvůli dětem „ nebo prostě jen proto, že být rozvedená žena bylo dost těžké. Já sama jsem asi žádného spolužáka z rozvedeného manželství neměla. Rozvodový boom nastal až po revoluci, kdy začala být celá společnost tolerantnější a vstřícnější.
Přesto byly v rodinách myslím krize běžné a časté- jen se o tom nemluvilo.
I moji rodiče ji měli, občas se hádali tak, že jsme se sestrou seděli pod stolem a brečely. Asi jako každé dítě, které je zmatené, a neví co se děje.
Dodnes si pamatuju, jak se naši pohádali, máma si začala balit tašku a odcházela. A já tam seděla a nechápala jsem kam to máma jde, a proč nás tam nechává...Byla jsem dost malá, ale ten obraz mám v sobě dodnes. postupem času takových scén bylo ještě pár, ale jak rodiče stárli, už nebyly tak intenzivní a nakonec spolu zůstali.
Proto když jsem se rozváděla já, snažila jsem se, aby moje děti pochopily, že ve mě mají oporu a že rozvod není jejich vina. Exmanžel vyváděl psí kusy, ale děti to zvládly myslím dobře. Není totiž vůbec nutné, aby děti věděly podrobnosti- stačí, když vědí, že za rozchod rodičů nemůžou, a že je mají rodiče stále rádi, i když spolu už nechtějí být. Potom se s tou situací lépe vyrovnají, i když jedno jim to nikdy asi není. Nejhorší je, když si rodiče začnou dělat z dětí „vrby“ a tahají je do svých sporů. Každý rozchod bolí a myslím, že děti bolí dvojnásob. já jsem si ale občas říkala, že by snad bylo lepší, kdyby se naši rozvedli, než snášet hádky a italskou domácnost...Dnes už chápu víc, co se dělo, jsem ráda, že svoje krize rodiče ustáli, ale dávám si velký pozor, aby moje děti nevyrostly v takovém chaosu. Dodnes je mi totiž z toho smutno.

Janaa1

Pozn: red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 25. května 2012: Rozvod či krize rodičů

Zasílání příspěvků na toto téma již skončilo. Krátce po 16.00 hodině se dozvíte, která z přispěvatelek dostane slíbený dárek, totiž MEGA BALÍK DELI.

DELI

Reklama